Cod special de TVA

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
nedelcum831
Mesaje: 19
Membru din: Vin Noi 27, 2015 5:16 pm

Cod special de TVA

#1 Mesaj de nedelcum831 »

Buna seara ,
Zilele trecute am preluat o societate nou infiintata , neplatitoare de TVA , dar care are cod de TVA pentru operatiuni intracomunitare .
Imi puteti spune va rog, cum ar trebui sa configurez societatea , in coloana pentru CUI ce cod ar trebui sa trec , pe cel primit de la registrul comertului sau pe cel pentru operatiuni intracomunitare ? Sau ar trebui sa creez doua societati cu aceeasi denumire dar cu codurile fiscale diferite ?
Mentionez ca societatea a facut achizitii intracomunitare pe amandoua codurile fiscale .

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Cod special de TVA

#2 Mesaj de tomac »

Cel de la registru.
Cel pentru intracomunitare se poate introduce la Situații-Listări - Jurnale de cumpărări/vânzări pagina 301
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nedelcum831
Mesaje: 19
Membru din: Vin Noi 27, 2015 5:16 pm

Re: Cod special de TVA

#3 Mesaj de nedelcum831 »

Va multumesc mult !

rapoltij
Mesaje: 13
Membru din: Mie Mai 18, 2011 9:18 am

Re: Cod special de TVA

#4 Mesaj de rapoltij »

Buna seara.
Am si eu o societate nou infiintata in martie, neplatitoare de TVA, care va livra bunuri in Germania pt. dif. clienti (si care se regasesc in VIES si care nu). Pentru cei fara "TVA" in Germania va factura cu codul fiscal actual, iar pentru cei cu "TVA" in Germania (cei care sunt in VIES) va solicita un cod special de TVA pt.operatiuni intracomunitare si va factura cu acel cod. Facturile emise le introduc in Iesiri-valuta Tip "n" Operatiuni neimpozabile? Ce se va depune la ANAF in aprilie?
Va multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Cod special de TVA

#5 Mesaj de tomac »

Facturile emise le introduceți ca factură. În D390 declarația doar pe cei cu cod valid de TVA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns