Import factura iesire in SAGA

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
merisescuc641
Mesaje: 2
Membru din: Vin Mai 04, 2018 5:31 pm

Import factura iesire in SAGA

#1 Mesaj de merisescuc641 »

Buna ziua,

sunt utilizator relativ nou si doresc importarea unei facturi de iesire in valuta in format XML in Saga. Importul se intrerupe de sistem pentru introducerea cursului valutar in antet, dupa care importul nu se mai reia.

Initial am crezut ca e o problema cu XML-ul generat de mine, dar acelasi comportament exista si la XML-ul generat de Saga (am emis o factura in valuta catre un client extern creat de mine, am tiparit cu PDF si am luat XML-ul asociat din folderul TEMP, dupa care am sters factura emisa in Saga si am incercat sa import XML-ul generat). Clientul extern este creat corect, cu tara in afara UE.

Poate cineva sa-mi explice care este procedura de import pentru valuta? Banuiesc ca nu completez eu toate campurile necesare in antet?

Va multumesc anticipat.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import factura iesire in SAGA

#2 Mesaj de balazse »

Poate cea mai buna solutie ar fi sa trimiti un e-mail echipei Saga in care sa descrii exact problema si sa trimiti un fisier xml.
Doar ei ar putea spune unde este problema.
Sa ne zici si noua ce ai rezolvat.

merisescuc641
Mesaje: 2
Membru din: Vin Mai 04, 2018 5:31 pm

Re: Import factura iesire in SAGA

#3 Mesaj de merisescuc641 »

Buna tuturor, atasez mesajul de la suport, cu confirmarea ca acum merge importul:

"Bifati una din cele doua modalitati de preluare automata a cursului valutar in acest sens, din ecranul Administrare >>Intretinere BD >> General."

Cu alte cuvinte, in cazul preluarii automate a cursului, importul nu se mai intrerupe (cere doar la sfarsit introducerea contului). Introducerea manuala a cursului intrerupe importul, fara posibilitate de reluare.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import factura iesire in SAGA

#4 Mesaj de balazse »

Multumim de informatie. :wink:

Scrie răspuns