adaugare document - iesiri - optiunea "copiere"/"lipire"

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?

Vi se pare o propunere care v-ar ajuta munca?

Da
116
97%
Nu prea
1
1%
Deloc
2
2%
 
Voturi totale: 119

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

adaugare document - iesiri - optiunea "copiere"/"lipire"

#1 Mesaj de balazse »

As dorii sa propun inbunatatirea optiunii de adaugare a unui nou document in meniul iesiri utilizand optinea "copiere"/"lipire" (si nu numai).

Modificarea ar fi ca la utilizarea optiunii amintite cand se adauga noul document sa se preia seria si numarul documentului in cauza (copiat) la care sa adauga 1 si nu sa se procedeze ca si pana acum, adica sa se preia seria si numarul acelui document care este introdus cu cea mai mare/recenta data.

Aceasta modificare de mare folos pentru:
- acei contabili care trebuie sa introduca Z-urile pe mai multe gestiuni si introduc documentele separat pentru fiecare gestiune, astfel n-ar mai trebui de fiecare data sa se modifice seria si numarul documentului;
- acele firme care lucreaza cu mai multe serii si n-ar mai trebui sa verifice ca la acea serie care a fost ultimul numar folosit.

Despre aceste propunere s-a mai discutat si aici http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=12&t=27352 (dar se pare ca a fost inchis).
Sper totusi ca aici sa fie mai multi sustinatori, asa ca va rog sa votati. :wink:

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: adaugare document - iesiri - optiunea "copiere"/"lipire"

#2 Mesaj de balazse »

Se mai poate vota linistit pentru cele postate mai sus, poate se va si implementa ceva. :mrgreen:

Tot la utilizarea acestei optiuni ar fi optim ca dupa validare la partea de "produse/servicii" sa apara selectat primul rand si nu ultimul, deoarece la apasare butonului modific primul rand se modifica si nu ultimul. :wink:

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: adaugare document - iesiri - optiunea "copiere"/"lipire"

#3 Mesaj de paturcai »

Ne vede cineva ca votam de 2 sau 12 ori?!
:)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: adaugare document - iesiri - optiunea "copiere"/"lipire"

#4 Mesaj de balazse »

Din pacate eu nu pot vedea cine voteaza si cum voteaza, dar se poate vota doar o singura data per "user" (altfel deja era la 100.000 nr voturilor pentru "da" :mrgreen: ).
Din cand in cand mai sterg ultima postare si il postez din nou sa apara ca si postare noua. :D
Eu tot sper sa se aduna mai multe voturi, dar si asa din punctul meu de vedere ii un numar frumusel (46), dar din pacate nu suficient pentru implementare (avand in vedere ca nu s-a implementat inca).

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: adaugare document - iesiri - optiunea "copiere"/"lipire"

#5 Mesaj de paturcai »

La fel de adevarata este si aceasta chestiune:
Daca la nivel de management SAGA se va dori aceasta implementare, ea se va face. Este o chestie care probabil nu este presanta, nu scoate tipete si lesinuri de tipul: Oh Doamne dar este merveilleux.
Inca nu cade nimeni in freza pentru aceasta imbunatatire.

Asta imi aduce aminte de propunerea ta legata de completarea declaratiei 394 cu un document din alta luna.
La vremea aceea nu stiu cat de multi au imbratisat ideea ta. Stiu ca la nivelul de management al SAGA s-a luat decizia de a se introduce acest lucru cand nici nu ne asteptam.
Multe din cele discutate aici pe forum au rasunet si acolo sus, destul de sus daca nu chiar sus-sus.
;)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: adaugare document - iesiri - optiunea "copiere"/"lipire"

#6 Mesaj de balazse »

Unele propuneri prin e-mail sau chiar postate pe forum au fost deja implementate (desi mai am cateva propuneri pentru care astept sa fie implementate, dar asteptam).
Problema este ca doar atunci observ anumite lucruri cand incerc sa lucrez cu meniul/optiunea in cauza.
Stiu ca se citeste forumul, e-mail-urile si cu timpul lucrurile se implementeaza, dar totusi incerc sa obtin sustinerea mai multor persoane, deoarece pentru mine este important introducerea acestei optiuni fiindca ar fi mult mai usor de lucrat cu noua optiune. Sincer nu pentru mine am cerut aceasta optiune, ci pentru alti utilizatori al programului care nu folosesc forumul.

Last edit: Sper ca mai multi dintre utilizatori vor mai vota pro sau contra acestei optiuni.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: adaugare document - iesiri - optiunea "copiere"/"lipire"

#7 Mesaj de herganiec »

Deci se poate si pro si contra?
... Am incercat sa vad pasii de urmat si la ce m-ar ajuta aceasta propunere.. Sincer cu am inteles clar ce vrei sa faca..
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: adaugare document - iesiri - optiunea "copiere"/"lipire"

#8 Mesaj de balazse »

Daca esti "pro" alegi "da", daca esti "contra" alegi "deloc".

Hai sa iti dau un exemplu.
Ai un client care are 3 magazin cu evidenta global-valorica, adica aproximativ 20-25 de Z-uri pe luna pe magazin.
La inregistrare ai cand adaugi si nu utilizezi nici o "serie" (A, B, C) sau numerotare specifica (001, 0001, 00001) la inregistrare tot trebuie sa modifici manual nr de bon, precum la validare primesti mesajul ca deja exista un document cu acest nr.
Daca de exemplu lucrez cu serie sau numerotare specifica si atunci tot trebuie sa modific manual numarul, deoarece momentan daca am introdus bonurile cu seria A, desi am inceput sa lucrez cu seria B la o adaugare imi va trece tot seria A pana cand nu trec cu o data ulteriora unui document cu seria A (adica daca seria A este introdus pana pe 25, atunci doar daca am introdus cu seria B un document cu data de 25 o sa-mi adauga urmatorul document cu seria B, pana atunci tot cu seria A imi adauga documentul) si astfel trebuie foarte mult corectat manual.
Dar daca s-ar introduce optiunea propusa atunci daca m-am pozitionat pe un document cu seria B/C, atunci programul cauta ultimul numar cu seria B/C si mai adauga un 1 in plus, mai exact imi numeroteaza acea seria care este selectat.

Last edit: Daca se lucreaza cu mai multe serii (de exemplu o serie pentru comert si o alta serie pentru servicii/productie), cu aceasta optiune ar fi de ajus sa te pozitionezi pe una dintre serii (si n-ar avea importanta pe care numar) si atunci n-ar mai trebui sa verifici ca la acea serie care ar fi urmatorul numar, ci programul ti-ar adauga urmatorul (ex: ultimul folosit "EXT 00152", te pozitionezi pe "EXT 00101", iar la utilizarea optiunii ti-ar adauga "EXT 00153").
Ultima oară modificat Dum Noi 16, 2014 10:32 am de către balazse, modificat 1 dată în total.

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: adaugare document - iesiri - optiunea "copiere"/"lipire"

#9 Mesaj de aurel211252 »

Salut.Eu am fost printre primii"pro",deoarece am mai multe situatii de acest gen, atat la Saga PS cat si la Saga C.Si daca s-ar implementa ar fi super.Am observat ca pentru"pro",sunt f.multi.M-am bucurat enorm de mult la acest chestionar-sugestie Balazse.Da doamne sa ne auda "of-ul" nostru, cei de la Saga... :)
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

musteatac
Mesaje: 76
Membru din: Vin Noi 09, 2012 10:01 am

Re: adaugare document - iesiri - optiunea "copiere"/"lipire"

#10 Mesaj de musteatac »

Votat ! Poate se vor strange suficiente voturi..

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: adaugare document - iesiri - optiunea "copiere"/"lipire"

#11 Mesaj de balazse »

Se mai poate vota linistit! :mrgreen:

cretanm
Mesaje: 22
Membru din: Vin Dec 20, 2013 12:19 pm

Re: adaugare document - iesiri - optiunea "copiere"/"lipire"

#12 Mesaj de cretanm »

sustin.
orice modificare care ne usureaza munca e bine venita. Multumim SAga!
SA FIE PRIMIT ! CUM SE ZICE IN ,, POPOR,, . :lol:

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: adaugare document - iesiri - optiunea "copiere"/"lipire"

#13 Mesaj de balazse »

Este posibil ca nu prea se utilizeaza aceasta optiune, dar totusi ii rog pe utilizatori sa voteze asa cum cred ca este aceasta propunere.
Multumesc

negrutiui12
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 18, 2013 6:35 pm

Re: adaugare document - iesiri - optiunea "copiere"/"lipire"

#14 Mesaj de negrutiui12 »

eu votez pro

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: adaugare document - iesiri - optiunea "copiere"/"lipire"

#15 Mesaj de balazse »

Cine doreste mai poate vota pentru inbunatatire. :wink:

Încuiat