Sume achitate in plus de catre clienti

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Mesaj
Autor
paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Sume achitate in plus de catre clienti

#16 Mesaj de paturcai »

Daca le introduceti in 462 analitic distinct veti avea surpriza sa nu le mai puteti "scotae" de acolo.
Vi se deschide o fereastra (ca la clienti) numai ca inregistrarea sumei este o problema.
NU INCERCATI! Este o tragedie!

Nu este o regula inregistrarea sumelor mari in 419/4091. Este mai mult un obicei pastrat din "vechime" (de la cei de la care am "furat" contabilitate). Parerea mea este ca este eronata folosirea acelor conturi.
Ma rog, fiecare este stapan pe ceea ce face si cum interpreteaza.
Exemplu: am intalnit cazuri in care pentru contul contabil pe care majoritatea il folosim ca si cheltuieli cu comisionul din Banca (627) sa gasesc contul 668. Asa a "invatat"? greu sa mai dezbari pe cineva de un obicei dobandit.

COntul 472 inseamna ca aveti un contract care are corespondenta in viitor (este pe o perioada de timp pe care s-a batut palma) pe care sunteti sigur. Altfel nu vad de ce ati fi contat asa.

:)
Ultima oară modificat Mar Ian 20, 2015 2:24 pm de către paturcai, modificat 1 dată în total.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Sume achitate in plus de catre clienti

#17 Mesaj de paturcai »

Daca eu trec sumele primite intr-un alt contabil SAGA nu ma atentioneaza ca am acolo sume de la clientul GIGI.

Exemplu:
Emit factura de 120 lei, si incasez 130 lei.
10 lei ii duc (cum spun unii colegi) in 419 sau 472.
Daca stau acolo acei bani imi spune mie SAGA ca am bani primiti in plus de la GIGI?
NU!
Trebuie sa ma duc sa fac politie. Ce-mi mai place cu "catuse" (sigur ca este vorba de ce am vazut in filme)
:D :D :D
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

mujb
Mesaje: 56
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:00 am

Re: Sume achitate in plus de catre clienti

#18 Mesaj de mujb »

Dar nici daca le introduc in 4111 nu ma atentioneaza (cel putin nu deocamdata, pana, poate, o sa ne ajute domnii de la SAGA). Ba chiar uit de suma aceea mica pusa in 4111 a unui client si ce fac? La fiecare client ma duc in fisa contului sa vad daca nu are ceva in plus?? Horror!...[Daca ar fi o coloana care sa imi spuna la detalii, asa cum vbeam, ar fi mai ok]
In schimb, daca le pun pe 462 sau 473, eu stiu ca sunt acolo si lunar (sau la ceva timp) merg si le reglez prin inregistrarea 462=4111. de fapt, merg pe factura emisa ulterior si dau INCASARE, iar la contul de incasare scriu 462 manual, nu aleg din lista. Pana acum faceam prin 419, dar nu mai vreau sa il folosesc.

Hai, ca m-ati speriat rau cu 462. De ce e tragedie? Da, am incercat si am vazut ca se deschide o fereastra, ca la clienti, dar eu o ignor si apas "continua". De ce nu mai pot sa scot suma din 462? :shock: Am incercat sa fac exact cum am descris mai sus si e ok. Pe fisa contului 462 apare :
5121=462.client 0.02 in ianuarie, cand plateste in plus
462=4111.client 0.02 in februarie, la data facturii

Iar contul 4111.client ramane "curat', fara acea suma platita in plus, iar data viitoare cand se deschide fereastra de achitare a facturii, eu o vad diminuata.

Poate nu imi dau seama acum, mai are si alte consecinte manevrarea lui 462? Vreau sa ma lamuresc odata cum rezolv cu sumele astea, pt ca e o treaba zilnic, inclusiv astazi, care trebuie facuta si in 4111 clar nu e ok. Ajutati-ma sa inteleg de ce ar fi mai ok sa lucrez altfel si cum?

Merci

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Sume achitate in plus de catre clienti

#19 Mesaj de paturcai »

La mine nu a mers.
Sunt mai "solicitant" pentru SAGA decat sunt altii.
Isi mai alege si SAGA pe cine sa "necajeasca".
:D
E bine daca merge
In final ne intereseaza ca noi sa fim in stare sa dam INTELIGIBIL catre consumatorul de informatie.
Asta de fapt e problema noastra.
Reusim acest lucru?
Daca DA: Minunat!
Daca NU tot Minunat!
:D
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Sume achitate in plus de catre clienti

#20 Mesaj de balazse »

mujb scrie:...
balazse scrie:Noi aici nu vorbeam de sume de peste 1 leu. Cand ti se plateste cu 5-10-100 lei in plus ai alte variante: 4091/4092/419
...
Scuze, dar asa ceva eu personal n-am postat, asa ca rugamintea mea ar fi sa pastram o mica atentie la modificarile facute la utilizarea butonului "citeaza". :wink:
paturcai scrie:Daca le introduceti in 462 analitic distinct veti avea surpriza sa nu le mai puteti "scotae" de acolo.
Vi se deschide o fereastra (ca la clienti) numai ca inregistrarea sumei este o problema.
NU INCERCATI! Este o tragedie!
Daca la "conturi automate" inlocuiesti 462 cu 999 atunci nu mai ai acele probleme.

mujb
Mesaje: 56
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:00 am

Re: Sume achitate in plus de catre clienti

#21 Mesaj de mujb »

Ma iertati, balazse, chiar pe dvs v-am nimerit? :oops: nu stiu cum a mai iesit si asta. Da, o sa am mai mare atentie data viitoare.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Sume achitate in plus de catre clienti

#22 Mesaj de balazse »

Pentru MujB
Sa ramanem la tutuit (cum zice si titlul forumului). :wink:

mujb
Mesaje: 56
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:00 am

Re: Sume achitate in plus de catre clienti

#23 Mesaj de mujb »

ok, s-a facut!.. desi mi-e cam greu, necunoscandu-va. Dar sloganul forumului asa zice, m-am gandit si eu la asta.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Sume achitate in plus de catre clienti

#24 Mesaj de paturcai »

Cu grija ca MujB este o doamna.
;)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Sume achitate in plus de catre clienti

#25 Mesaj de herganiec »

@Paturcai... ce le stii tu pe toate... :wink:
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Sume achitate in plus de catre clienti

#26 Mesaj de paturcai »

Normal, din felul in care se exprima poti sa iti dai seama.
:oops:
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

bechesl
Mesaje: 6
Membru din: Lun Iul 21, 2014 1:52 pm

Re: Sume achitate in plus de catre clienti

#27 Mesaj de bechesl »

Inca nu s-a gasit o solutie la aceasta problema?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Sume achitate in plus de catre clienti

#28 Mesaj de paturcai »

Nu s-a găsit, dar mă întărâtă acest subiect și probabil că se va găsi soluția.
O soluție corectă ar fi trecerea acelor sume direct la contul de client/furnizor, urmând să stea acolo "în așteptare" și nu să fie duse prin alte conturi care nu ne fac viața decât un iad.
Reiau: un client achită în plus niște bani că așa crede el sau are o evidență eronată. Acei bani - firesc - trebuie să urmeze explicația plății către mine: plată factura numîrul... Dacă așa scrie pe OP musai să respect ce spune el. Mă duc și spun 5121 = 4111 cu suma primită CHIAR DACĂ suma depășește datoria pe care o plătește este mai mare decât ceea ce am de primit
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Sume achitate in plus de catre clienti

#29 Mesaj de herganiec »

ar fii foarte frumos sa se rezolve inregistrarea automat cu diferentele..
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Sume achitate in plus de catre clienti

#30 Mesaj de pinteae »

herganiec scrie:ar fii foarte frumos sa se rezolve inregistrarea automat cu diferentele..
... prin crearea unui analitic corespondent. Daca clientul are contul 4111.00001, contul de diferente sa se genereze de felul 419.00001. Idem la furnizori.
Eugen Pintea

Scrie răspuns