Sume achitate in plus de catre clienti

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Mesaj
Autor
ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: Sume achitate in plus de catre clienti

#46 Mesaj de ioni459 »

Am inteles, multumesc mult! @tomac

Ramane varianta sa modificam contractul.

nituc966
Mesaje: 37
Membru din: Joi Dec 05, 2013 10:35 am

Re: Sume achitate in plus de catre clienti

#47 Mesaj de nituc966 »

Cred ca problema este la dvs. nefiind o problema a sistemului informatic SAGA. Incercati sa puneti in vedere personalului societatii pentru care dvs. tineti evidenta contabila ca la facturare catre clientii care obisnuiesc sa achite in plus, sa introduca in facturi sumele derizorii sub denumire de rotunjire, astfel incat totalul facturii sa exprime numai lei, fara zecimale. Nu este nici un capat de tara daca aceste sume derizorii se contabilizeaza in conturile de venituri corespunzatoare bunurilor livrate prin facturile respective.
Sa auzim numai de bine.

nituc966
Mesaje: 37
Membru din: Joi Dec 05, 2013 10:35 am

Re: Sume achitate in plus de catre clienti

#48 Mesaj de nituc966 »

Discutati cu cei care factureaza ca la facturare catre clientii care obisnuiesc sa achite in plus sume derizorii prin rotunjire sa introduca de la inceput in aceste facturi sumele respective sub denumirea de rotunjire. Nu este niciun cap de tara daca aceste rotunjiri se inregistreaza ca venituri pe conturile corespunzatoare bunurilor cuprinse in facturi (produse, marfuri, etc)

nituc966
Mesaje: 37
Membru din: Joi Dec 05, 2013 10:35 am

Re: Sume achitate in plus de catre clienti

#49 Mesaj de nituc966 »

Disutati cu cu cei care factureaza ca pentru clientii care obisnuiesc sa plteasca sume derizorii in plua (la leu) sa introduca in facturi aceste sume sub denumirea de rotuinjiri. Atuinci clientul va achita suma la leu. Nu este niciun capat de tara daca aceste rotunjiri se inregistreaza in conturile de venituri corespunzatoare bunurilor cuprinse in facturi sau daca vreti rotunjirea o contabilitati prin contul 7588.
Sa auzim numai de bine.

nituc966
Mesaje: 37
Membru din: Joi Dec 05, 2013 10:35 am

Re: Sume achitate in plus de catre clienti

#50 Mesaj de nituc966 »

Nu-mi aparea sugestia la intregabrea dvs. Din aceasta cauza am repetat de 3 ori, aproximativ cu aceiasi sugestie. Imi cer scuze.
Sa auzim numai de bine

nituc966
Mesaje: 37
Membru din: Joi Dec 05, 2013 10:35 am

Re: Sume achitate in plus de catre clienti

#51 Mesaj de nituc966 »

Ma intereseaza pararea participantilor la discutie despre facturarea rotunjirilor.

Scrie răspuns