inregistrare/introducere zilieri

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?

Vi se pare o propunere buna?

Da
33
92%
Nu prea
2
6%
Deloc
1
3%
 
Voturi totale: 36

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

inregistrare/introducere zilieri

#1 Mesaj de balazse »

As dorii sa propun o modificare la "state salarii" -> "contracte civile" pentru zilieri.
Mai exact, la fila "contracte civile" sa putem trece nr de zile sau sa adaugam fiecare zi ca o pozitie.
De ce propun aceasta modificare? Deoarece, momentan in program daca se introduce toata suma pe luna respectiva impozitul se calculeaza pe total suma si nu pe zi, cum se face retinerea, iar daca pentru fiecare zi ar trebui sa introducem un contract atunci am incarca prea tare meniul "salariati".
Astfel, daca s-ar introduce o coloana nr zile atunci programul ar putea face calculul pe fiecare zi sau daca s-ar introduce butonul "adaug" s-ar putea introduce un rand nou pentru fiecare zi.

Daca s-ar putea, cireasa de pe tort, ar fi optim ca meniul "salariati" sa apara ca meniul imobilizari, adica sa existe angajatii, iar intr-o fila noua sa introducem contractele pentru fiecare angajat, iar in a treia fila modificarile la fiecare contract.
Stiu ca este posibil sa nu se poate rezolva dpdv tehnic, dar poate poate s-ar gasii o solutie.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: inregistrare/introducere zilieri

#2 Mesaj de septimiuv »

Contractele pentru zilieri se fac pe zi, d-asta le spune zilieri.
Cum sunt contracte diferite, trebuie introduse separat in ecranul salariati.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: inregistrare/introducere zilieri

#3 Mesaj de herganiec »

ceva de ajutor

ANEXA Nr. 1 REGISTRUL DE EVIDENŢĂ A ZILIERILOR
– model –
Beneficiar ……….

CUI ……….
Nr. crt. Data de desfăşurare a activităţii Numele şi prenumele zilierului Actul de identitate CNP Semnătura zilierului la începerea activităţii Locul executării activităţii Remuneraţia brută convenită Remuneraţia netă plătită Semnătura de confirmare de primire a banilor Loc pentru ştampila şi semnătura beneficiarului
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

ANEXA Nr. 2

INSTRUCŢIUNI DE COMPLETARE a Registrului de evidenţă a zilierilor

1.Beneficiar – se completează datele de identificare a beneficiarului, după cum urmează: numele persoanei fizice, denumirea persoanei juridice, a persoanei fizice autorizate, a întreprinzătorului persoană fizică titular al întreprinderii individuale, al întreprinderii familiale, codul unic de înregistrare, sediul, după caz.
2. În coloana nr. 1 – Nr. crt. – se vor numerota în ordine, începând cu numărul 1, lucrătorii zilieri.
3. În coloana nr. 2 – Data de desfăşurare a activităţii – se va trece data fiecărei zile de lucru a zilierului.
4. În coloana nr. 3 – Numele şi prenumele zilierului – se vor trece numele şi prenumele zilierului.
5. În coloana nr. 4 – Actul de identitate – se va trece tipul actului (BI, CI, paşaport), seria şi numărul acestuia.
6. În coloana nr. 5 – CNP – se va trece codul numeric personal din actul de identitate al zilierului.
7. În coloana nr. 6 – Semnătura zilierului la începerea activităţii – zilierul va semna zilnic în această rubrică, înainte de începerea activităţii şi după instructajul făcut de beneficiar.
8. În coloana nr. 7 – Locul executării activităţii – se va trece explicit unde se desfăşoară activitatea zilierului (fermă, grădină, pădure etc.).
9. În coloana nr. 8 – Remuneraţia brută convenită – se va preciza suma stabilită prin negociere între părţi.
10. În coloana nr. 9 – Remuneraţia netă plătită – se va preciza suma netă cuvenită zilierului, după scăderea impozitului pe venit.
11. În coloana nr. 10 – Semnătura de confirmare de primire a banilor – zilierul va semna pentru confirmarea primirii remuneraţiei nete cuvenite la sfârşitul zilei de lucru sau la sfârşitul perioadei activităţii, potrivit art. 5 alin. (2) lit. e). [e) să plătească zilierului, la sfârşitul fiecărei zile de lucru, remuneraţia convenită. Plata remuneraţiei se poate realiza şi la sfârşitul perioadei activităţii, numai cu acordul scris al părţilor;]
12. În coloana nr. 11 – Loc pentru ştampila şi semnătura beneficiarului – beneficiarul va semna şi va aplica ştampila.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

cretanm
Mesaje: 22
Membru din: Vin Dec 20, 2013 12:19 pm

Re: inregistrare/introducere zilieri

#4 Mesaj de cretanm »

buna seara ,
ar fi util pentru zilieri :
1. un model de contract de zilieri ( in format de pdf)
2. registrul de zilieri.
Tot pentru salarii ca propunere daca se poate - in format de pdf si o minuta de informare ( conf. art.17 din CM)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare/introducere zilieri

#5 Mesaj de balazse »

Pentru SeptimiuV
Problema este ca daca ai activitate agricola si ai multi zilieri atunci se supraincarca meniul "salariati".
Totusi cred ca s-ar putea gasii o solutie.

Pentru HerganieC
Multumesc de informatii.


Pentru CretanM
Chiar daca ar exista un registru pentru zilieri si atunci ai obligatia sa faci inregistrarile in registrul achizitionat de la ITM.
Sincer sa fiu, niciodata n-am semnat o "minuta de informare" pana acum. Totusi cred ca inmanarea contractului, prezentarea regulamentului intern si a contractului colectiv de munca este informarea viitorului angajat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: inregistrare/introducere zilieri

#6 Mesaj de tomac »

În cazul zilierilor nu există contract. Nu e nevoie. Legea 52/2011 e clară. Problema la folosirea modului de salariați de acum este că zilierii pot apărea pe perioade scurte și tot timpul trebuie completată data plecării sau șterși din stat înainte de validare declarație. În rest nu e o problemă cu ei.

Obligațiile angajatorului sunt de asemenea bine stabilite în lege.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cretanm
Mesaje: 22
Membru din: Vin Dec 20, 2013 12:19 pm

Re: inregistrare/introducere zilieri

#7 Mesaj de cretanm »

buna seara ,
minuta de informare este obligatorie si nu optionala. se intocmeste inaintea contractului de munca (CIM).

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare/introducere zilieri

#8 Mesaj de balazse »

Deci sa speram ca se va gasii o solutie de inbunatatire.
Asa ca ii rog pe utilizatori sa voteze sa vedem cine ce parerea are.
Multumesc

Pentru CretanM
Unde este mentionat/reglementat cum trebuie sa arata aceasta "minuta", precum cum arata acest "document"?

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: inregistrare/introducere zilieri

#9 Mesaj de ferenta »

Votez sugestia lui BalazsE.Chiar dacă procedez în prezent aşa cum a menţionat TomaC, recunosc că este destul de anevoios!Dar presupun că nu sunt mulţi utilizatori care au zilieri, aşa că nu prea avem cum să fim înţeleşi ceea ce dorim pe tema asta!Însă speranţa moare ultima, nu?
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

balazsiz
Mesaje: 11
Membru din: Joi Iul 16, 2009 12:00 am

Re: inregistrare/introducere zilieri

#10 Mesaj de balazsiz »

Sustin.

cretanm
Mesaje: 22
Membru din: Vin Dec 20, 2013 12:19 pm

Re: inregistrare/introducere zilieri

#11 Mesaj de cretanm »

pentru balazse
minuta de informare este in Codul muncii (L.53/2003 actualizata ) . Un model : am vazut pe ITM Constanta.
daca imi lasi te rog un emal iti pot trimite si eu unul prelucrat frumos.
O seara placuta

cretanm
Mesaje: 22
Membru din: Vin Dec 20, 2013 12:19 pm

Re: inregistrare/introducere zilieri

#12 Mesaj de cretanm »

buna seara ,
1.Aceasta minuta de informare se poate face foarte usor intr-o pagina de pdf ( la fel ca la contractul de munca )
2.La salarizare cred ca ar mai fi necesar si o adeverinta de somaj , si un nou centralizator de salarii .( cu denumirea contributiei , suma , procentul , valoarea iar la sfarsit TOTAL BS = SI TOTAL BAS+BFS =....
Cine sustine?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare/introducere zilieri

#13 Mesaj de balazse »

Cine doreste mai poate vota inbunatatirea pentru zilieri. :wink:

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: inregistrare/introducere zilieri

#14 Mesaj de ferenta »

Mai votez încă o dată!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare/introducere zilieri

#15 Mesaj de balazse »

Este posibil ca nu prea multi au treaba cu partea de zilieri, dar totusi ii rog pe utilizatori sa voteze asa cum cred ca este aceasta propunere.

Scrie răspuns