inregistrare/introducere zilieri

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?

Vi se pare o propunere buna?

Da
33
92%
Nu prea
2
6%
Deloc
1
3%
 
Voturi totale: 36

Mesaj
Autor
cretanm
Mesaje: 22
Membru din: Vin Dec 20, 2013 12:19 pm

Re: inregistrare/introducere zilieri

#31 Mesaj de cretanm »

cine are zilieri ii da dreptate lui Balazse.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare/introducere zilieri

#32 Mesaj de balazse »

Pentru FerentA
Din cate stiu eu mai la inceput nu se treceau zilierii nominali deoarece nu se declara impozitul pentru acestia (ci doar s-a modificat suma la "602-impozit pe venituri din salarii"), dar de cand s-a introdus ca sa apara nominal si impozitul de atunci cred ca este mai bine sa apara nominal si zilierii.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: inregistrare/introducere zilieri

#33 Mesaj de ferenta »

Am mai discutat pe tema asta şi în topicul de mai jos, tocmai de aceea nu m-am lamurit nici până în ziua de azi! :)
http://forum.sagasoft.ro/viewtopic.php? ... ri#p159284
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare/introducere zilieri

#34 Mesaj de balazse »

Cel mai bine este sa le treci si sa le lasi in meniul "salariati".
Despre modul cum se poate inregistra zilierii am descris in postarile anteriore.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare/introducere zilieri

#35 Mesaj de balazse »

Pentru SeptimiuV
O solutie poate ar fi ca la "state salarii" -> "cotracte civile" sa fie activ butonul "adaug", astfel am putea adauga fiecare zi separat, in loc sa introducem fiecare zi in meniul "salariati".

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: inregistrare/introducere zilieri

#36 Mesaj de septimiuv »

Nu e același tmp de introducere?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare/introducere zilieri

#37 Mesaj de balazse »

Nu chiar, nu trebuie sa tot completez un alt nr de contract, precum nu trebuie sa completez data plecarii.
Si cel mai important lucru este ca nu am zeci/sute de pozitii in meniul "salariati". :wink:

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: inregistrare/introducere zilieri

#38 Mesaj de septimiuv »

Ai o problemă cu pozițiile din meniul salariați.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: inregistrare/introducere zilieri

#39 Mesaj de ferenta »

Toţi cei care avem zilieri, avem o problemă cu meniul salariaţi, fii sigur, mai ales cei care au multe persoane la muncă!Dar şi tu ai două probleme, pentru că nici nu ne ajuţi, nici nu ne laşi în pace să ne ajutăm noi între noi, pe-aici, cu câte o idee :lol: :lol: !Aşa că suntem...aproape chit! :P
Şi-acuma trecând la partea legislativă, că partea tehnică am înţeles-o că nu se poate.Te rog frumos, dacă te lasă inima, tu ce spui, se declară şi nominal în D112, au ba?Sau se adaugă doar impozitul lor la totalul impozitulului pe salarii!Mânca-i-ar mama de zilieri :lol: !Mulţumesc!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare/introducere zilieri

#40 Mesaj de balazse »

Pentru SeptimiuV
Totusi de ce sa incarcam fara rost cu zeci/sute/mii (depinde de cazul fiecarui utilizator) de pozitii meniul "salariati", daca am putea rezolva totul in meniul "state salarii"?
Astfel, daca am acelas zilier si urmatoarele luni n-ar mai trebui sa-l introduc, doar o singura data, astfel nu se incarca meniul "salariati".

De altfel, n-am "probleme" cu meniul salariati (ii drept ca mi-ar place daca s-ar dezvolta mult mai multe lucruri pe partea asta, lucruri care le-am propus pe parcursul aniilor), doar incerc sa propun solutii care ar ajuta munca utilizatorului.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: inregistrare/introducere zilieri

#41 Mesaj de pinteae »

Consider ca aplicatia de salarizare trebuie dezvoltata.
Una dintre modificari ar consta in pastrarea istoricului pe salariat.
Este adevarat ca daca baza de date de personal, nu este incarcata, inregistrarea multipla a unui salariat (pentru fiecare contract, nu este o problema, caz in care poti folosi optiunea copy paste. Dar atunci cand ai de-a face cu un numar semnificativ de persoane, cu mai multe contracte pe persoana, incarcarea bazei de date devine o mare problema pentru noi, ca utilizatori.
De aceea, consider ca ar fi util ca un salariat sa fie introdus o singura data, iar contractele aferente sa fie atasate salariatului respectiv. La fel, orice modificare de contract sa poata fi atasata contractului respectiv.
In acest fel ar fi creata o structura tip arbore, pe fiecare salariat in parte, utila atunci cand trebuie sa refacem calculele salariale, cand intocmim o adeverinta privind vechimea, etc..
Consider ca ar fi un pas important in ceea ce priveste dezvoltarea aplicatiei.
In ceea ce priveste calculul salarial, pentru o firma mare, cu mai multe constante si variabile in calculul salarial, la momentul de fata este foarte greu de generat un stat de salarii, din aplicatie. Va spun, deoarece am calculat salariile si intocmit stat de salarii, pentru o societate cu mai mult de 300 de salariati. In prima etapa a calculului, am fost nevoie sa utilizez excelul, dupa care am preluat sumele in SAGA.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: inregistrare/introducere zilieri

#42 Mesaj de ferenta »

Deşi are legătură cu subiectul, totuşi ne-ai îndepărtat de întrebările noastre.Noi vorbeam de zilieri! :wink:
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

bogdanr131
Mesaje: 62
Membru din: Mar Mar 01, 2011 4:04 pm

Re: inregistrare/introducere zilieri

#43 Mesaj de bogdanr131 »

cretanm scrie:buna seara ,
minuta de informare este obligatorie si nu optionala. se intocmeste inaintea contractului de munca (CIM).

vezi art.17(2) din Codul muncii
se pune intrebarea: ITM-ul cere aceasta hartie deoarece nu citeste bine? sau noi suntem creduli in ciuda faptului ca zi de zi vedem abuzuri ale institutiilor

bogdanr131
Mesaje: 62
Membru din: Mar Mar 01, 2011 4:04 pm

Re: inregistrare/introducere zilieri

#44 Mesaj de bogdanr131 »

nu am zilieri, dar parerea mea este:
evidenta zilnica si lunara a zilierilor in excel cu retinerile aferente
lunar monografie contabila pentru zilieri cu suma de pe total luna din excel introdusa in articole contabile SAGA, de miina bineinteles ca sa para in balanta
declarare in 112 pe total obligatii
nu ma complic pe fiecare zilier in parte deoarece vine sfarsitul anului si respectiv 205 unde chiar vom munci din greu, nu eu cei cu zilierii :)

priviti lucrurile astfel:
cand distribui dividende, declari in 100 cat ai de plata 16% si nu mentionezi cine a incasat dividentul si cui i s/a retinut,
la sfarsit de an oricum esti obligat sa faci 205, iar aici muncim mai ales cand este vorba de un SA cu peste 1000 actionari

pana va gasi SAGA o solutie tehnica zic ca este mai bine sa introduci 1000 de muncitori o data pe an la sfarsitul acestuia in 205 decat lunar timp de un an 1000 ca la sfarsit de an sa mai introduci 1000 si de fapt sa completezi in declaratii de 2000 de ori ;)

NU MA JUDECATI EU NU AM ZILIERI MI/AM DAT DOAR CU PAREREA
vezi si articolul:
http://www.avocatnet.ro/content/article ... nesti.html

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: inregistrare/introducere zilieri

#45 Mesaj de ferenta »

Nu te judecăm, stai liniştit!Nu ăsta este rolul forumului! :P Chiar vă mulţumim frumos pentru păreri!Aş mai face însă nişte precizări.Să ştii că o dată ce sunt culeşi în salariaţi, se duc nominal în D112 şi se duc şi în D205.Tocmai am făcut o probă!Deci nu se munceşte de două ori la sfârşitul anului!Nedumerirea mea era dacă lunar trebuie să ajungă şi nominal în D112, că legislaţia actuală nu mă lămureşte nicicum...Cel puţin pe mine, nu! :)Iar pe comunicate de ici, de colo, nu mă bazez!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Scrie răspuns