inregistrare/introducere zilieri

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?

Vi se pare o propunere buna?

Da
33
92%
Nu prea
2
6%
Deloc
1
3%
 
Voturi totale: 36

Mesaj
Autor
ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: inregistrare/introducere zilieri

#16 Mesaj de ferenta »

BalazsE, eu zic să ne lăsăm păgubaşi! :P
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: inregistrare/introducere zilieri

#17 Mesaj de septimiuv »

Da, devine penibil.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare/introducere zilieri

#18 Mesaj de balazse »

Faptul ca am sters si am postat acelasi lucru, m-am gandit ca poate mai gasesc utilizatori interesati.

Asa este, devine penibil de greu de lucrat cand ai mai multi zilieri si tot trebuie sa modifici lucrurile (o data inregistrarile contabile, dupa care D.112, iar la anul D.205).

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: inregistrare/introducere zilieri

#19 Mesaj de septimiuv »

Dacă ai fi avut în loc de zilieri salariați, ce făceai?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare/introducere zilieri

#20 Mesaj de balazse »

Nu trebuia sa refac notele contabile si sa refac manual D.112 pentru mai multe persoane, ci se generau corect toate.
Dar cum angajarea de zilieri este permisa si este mai "ieftin", atunci ar fi optim gasirea unei solutii, nu crezi?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: inregistrare/introducere zilieri

#21 Mesaj de septimiuv »

Nici acum nu trebuie să faci ce spui.
Nu se supără tabela salariați dacă e plină.
Introdu-i pt fiecare zi. Ai buton copy.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare/introducere zilieri

#22 Mesaj de balazse »

Ai incercat sa introduci vreo 10-20 de zilieri care lucreaza vreo 2 luni? Asta inseamna aproximativ 400-1.000 de pozitii (si asta doar in doua luni de zile) in loc de 10-20.
Ii foarte usor de lucrat asa, nu?
De altfel, nici macar buton de filtrare nu s-a introdus in meniul "salariati" in afara de cele cu "activi"/"inactivi".

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: inregistrare/introducere zilieri

#23 Mesaj de septimiuv »

Copy / Paste și durează 2 minute.
Poți filtra dacă dai click pe capul de tabel tip.
Cu toți știm că ai vrea ca programul să fie după chipul și asemănarea ta dar nu se poate.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare/introducere zilieri

#24 Mesaj de balazse »

Nu doresc ca programul sa fie dupa chipul si asemanarea mea, ci sa se gaseasca solutii care sa vina in ajutorul utilizatorului, iar faptul ca ar trebui sa generezi zeci de randuri, chiar si cu "copy"/"paste" nu este o solutie optima, este doar o solutie cu care rezolvi partial problema, dar creaza "probleme" in meniul salariati (se creaza fara rost zeci/sute de pozitii).
De altfel, daca dai click pe capul de tabel se poate doar sorta nu si filtra.
Am tangenta cu multe tipuri de utilizatori, care lucreaza in domenii diferite si vad cu ce probleme se lovesc si de multe ori ii greu sa le dai o solutie care sa fie usoara si sa rezolve problema, precum doar din aceasta cauza vin cu mai multe idei si sugestii.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: inregistrare/introducere zilieri

#25 Mesaj de septimiuv »

Probabil o soluție ar fi ca fiecare utilizator să-și facă singur programul așa cum îi place.
După cum spui, poți aplica același principiu și în ecranul intrări și ieșiri. Și acolo sunt multe informații.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare/introducere zilieri

#26 Mesaj de balazse »

Intr-un fel fiecare dintre utilizatori face programul asa cum doreste, cel putin la meniuri, adica poti decide ce sa vezi si ce nu. :wink:
Nici nu este rea ideea pe care ai mentionat, ar fi optim daca meniul salariati ar functiona asa cum apare meniul "intrari"/"iesiri", adica introduci un contract si modificarile le introduci intr-un alt loc (astfel ai un istoric).
Fiecare dintre noi doreste sa lucreze mai usor, doar ca sunt utilizatori care posteaza aceste solicitari forum (sau trimit e-mail) si sunt unii care nu fac nimic, sau le este mai usor intr-un fel si nu intr-un altfel. Suntem diferiti, ca urmare fiecare doreste altceva si intr-un alt mod.
Sunt sigur ca nu o sa pot realizez sa doresti/accepti modificarea (se vede clar din postari), doar ca incerc sa explic ca desii poate nu prea utilizezi partea de zilieri nu inseamna ca nu ar fi optim sa fie inbunatatita.

PS. Ii drept ca fac foarte multe propuneri, si poate in unele cazuri ii deja enervant sau deja am exagerat, dar totusi cred ca majoritatea solicitarilor sunt lucruri care ar ajuta utilizatorii (ii drept ca nu neaparat majoritatea, ci doar o anumita categorie de utilizatori) sau ar face munca de zi cu zi mai usora.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: inregistrare/introducere zilieri

#27 Mesaj de septimiuv »

balazse scrie: ii deja enervant sau deja am exagerat
Tocmai d-asta multe sugestii nu sunt băgate în seamă.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: inregistrare/introducere zilieri

#28 Mesaj de ferenta »

tomac scrie: Problema la folosirea modului de salariați de acum este că zilierii pot apărea pe perioade scurte și tot timpul trebuie completată data plecării sau șterși din stat înainte de validare declarație. În rest nu e o problemă cu ei.
Dacă totuşi nu îi ştergem înainte de validare declaraţie, iar în perioada lucrată, aceşti zilieri se preiau în D112, nominal, cu brutul şi impozitul aferent, ce repercursiuni ar putea să apară?Nu am făcut aşa, ci doar întreb! :oops:
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare/introducere zilieri

#29 Mesaj de balazse »

Pentru SeptimiuV
Si atunci cum ar trebui sa procedez? Daca observ ca ceva nu functioneaza optim (dupa parerea mea) sau s-ar putea optimiza pentru a putea lucra mai usor sa nu fac nimic?

Pentru FerentA
Zilierii trebuie sa apara nominal in D.112.
Daca ai zilieri si sunt platiti zilnic, atunci din cauza rotunjirii impozitului ai doua optiuni:
- treci fiecare zi separat in meniul "salariati" si completezi automat si ultima zi de lucru, astfel se genereaza corect D.112 si D.205, dar se incarca prea tare meniul "salariati";
- treci o singura data in meniul "salariati" (dupa care ii poti si sterge, dar nu neaparat ii o solutie optima), astfel nu ti se incarca prea tare meniul, dar trebuie sa modifici manual D.112, precum la anul D.205 (daca stergi zilierii din meniul "salariati" atunci o sa ai mai mult de lucru la D.205, deoarece va trebui sa le introduci manual pe fiecare separat, in loc sa modifici manual sumele).

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: inregistrare/introducere zilieri

#30 Mesaj de ferenta »

Dacă totuşi trebuie să apara nominal în D112, atunci TomaC de ce spune că trebuie şterşi înainte de validarea declaraţiei? Sau nu înţeleg eu bine? :oops: O să am şi eu în luna iunie zilieri!Eu m-am gândit aşa: fac o situaţie în excel cu nume, prenume, cnp şi suma brută pe fiecare zi lucrată.Apoi totalizez brutul pentru toată luna şi îi trec în SAGA, cu data plecării 30.06.2015, de unde se preiau în statul de plată, în D112.Apoi în luna iulie, procedez la fel, doar că în SAGA dacă sunt dintre ei care au lucrat şi în luna iunie, îi trec cu copy-paste şi modific doar data sosirii, data plecării şi suma brută!Dar nu mi-e clar cu D112.Ştiam că am citit că în D112 se adună doar la total impozit salariaţi şi impozitul pe zilieri şi nimic mai mult despre ei.Offf...mânca-i-ar mama de zilieri! :lol:
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Scrie răspuns