Adeverinta acordare CM

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Adeverinta acordare CM

#16 Mesaj de danilevicis »

:lol: :lol: h ahah hah ha
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Adeverinta acordare CM

#17 Mesaj de cernatv »

Din pacate Ministerul Sanatatii e prea ocupat acum cu e-Coli din branza de la Bradet.
Peste vreo trei saptamani va fi cazul sa bage alta firma la apa, nu vor avea timp de citit.
Dupa alegeri, cand nu va mai fi necesara "jumulirea" nimanui in termen scurt, poate.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Adeverinta acordare CM

#18 Mesaj de danilevicis »

:lol: :lol:
nimic nu se schimba, ma gandeam ca pleaca cei care imbatranesc si vin altii mai tineri mai destupati la minte, dar vad ca se actioneaza la fel dupa aceiasi reteta de ani buni.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Adeverinta acordare CM

#19 Mesaj de fagarasa176 »

Ma scuzati dar o sa urlu putin... :shock:
MI'AU MANCAT FICATII IODIOTII AIA COMUNISTI CU OCHELARI DE CAL NUMITI INTRE GHILIMELE MEDICI CU ADEVERINTELE LOR CU TOT.
Sa dea Domnu sa ajunga la mana mea sa ii frec si eu asa cum ne freaca si ei pe noi si pe angajatii pe care ii pun pe drumuri
Ultima oară modificat Mie Mar 30, 2016 8:17 am de către fagarasa176, modificat 1 dată în total.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Adeverinta acordare CM

#20 Mesaj de stroer1948 »

De ce? Pentru acel tabel ?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Adeverinta acordare CM

#21 Mesaj de herganiec »

Pai se uita si la tabel sa fie si casutele si liniile la fel de mari.. ca in modelul acela gol.. :evil:
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

petcui894
Mesaje: 23
Membru din: Mar Mai 31, 2011 12:26 pm

Re: Adeverinta acordare CM

#22 Mesaj de petcui894 »

No stati sa vedeti cum le trebe (cu valabilitate 30 zile, nu 3 luni):
DENUMIRE ANGAJATOR
...................................
CUI……………………………………………………..
Nr. de inregistrare la Registrul Comertului………………………
Nr............. data ..........


ADEVERINŢĂ

Prin prezenta se certifică că domnul/doamna ............................., CNP .........................., act de identitate ............., seria ............. nr. .............., eliberat de ................................. la data de ............................., cu domiciliul în ........................................, str. ....................... nr. ...., bl. ...., ap. ...., sectorul/judeţul ......................., are calitate de persoană asigurată pentru concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate în sistemul de asigurări sociale de sănătate, potrivit Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările şi completările ulterioare.
Prezenta adeverinţă are o perioadă de valabilitate de 30 de zile de la data emiterii.
Sub sancţiunile aplicate faptei de fals în acte publice, declar că datele din adeverinţă sunt corecte şi complete.
Numărul de zile de concediu medical de care persoana asigurată a beneficiat în ultimele 12 luni este de .................. zile, până la data de ......................., aferente fiecărei afecţiuni în parte, după cum urmează:


┌────────────────────────┬───────────────────────────────────────────────────┐
│ Cod de indemnizaţie │ Număr zile concediu medical în ultimele 12 luni │
│ │ │
├────────────────────────┼───────────────────────────────────────────────────┤
│ │ │
├────────────────────────┼───────────────────────────────────────────────────┤
│ │ │
├────────────────────────┼───────────────────────────────────────────────────┤
│ │ │
└────────────────────────┴───────────────────────────────────────────────────┘



Reprezentant legal angajator,
(Semnatura si stampila)
...........................................................

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Adeverinta acordare CM

#23 Mesaj de tomac »

Să le trebuiască. Nicăieri nu scrie că acel tabel e obligatoriu să apară dacă nu are date.
Dacă unii o iau razna de la prea multă birocrație, hai să fim noi oameni normali.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

petcui894
Mesaje: 23
Membru din: Mar Mai 31, 2011 12:26 pm

Re: Adeverinta acordare CM

#24 Mesaj de petcui894 »

Pai da.

tatum
Mesaje: 461
Membru din: Lun Feb 07, 2011 12:00 am

Re: Adeverinta acordare CM

#25 Mesaj de tatum »

Degeaba incercam sa fim normali.
Ca medicii o tin pe-a lor. Si punem salariatul pe drumuri , inutil.

petcui894
Mesaje: 23
Membru din: Mar Mai 31, 2011 12:26 pm

Re: Adeverinta acordare CM

#26 Mesaj de petcui894 »

In plus, daca nu este "tabelasul", si adeverinta desenata cum vor ei... ameninta cu plata spitalizarii.

csf? n-ai csf...

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Adeverinta acordare CM

#27 Mesaj de cernatv »

Ideal ar fi să ceară un tabel cu grupele sanguine ale celor ce intră în spital, să nu mai cazuri ca cel proaspăt și intens mediatizat (pentru cine nu a vazut, au făcut transfuzie de sânge cu o altă grupă), nu au rahat de tabel inutil, dacă nu are date, pe o adeverință.
Și, oricum, nu are legătură cu plata spitalizării, ci cu cele 90 de zile de concediu medical fără a avea viza comisiei. Deci și aici prind fluturi.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Adeverinta acordare CM

#28 Mesaj de balazse »

Cei care fac reglementarile, traiesc intr-o viata de vis si habar nu au de realitate. Ii foarte usor de creat adeverinte sau declaratii daca nu esti obligat sa le intocmesti, si nici nu ai incercat sa vezi ce trebuie sa lucrezi sa poti intocmi.
In loc sa ne faca mai usor traiul, ne complica pe zi ce trece.

Acum daca tot exista probleme si sesizari, precum exista un model, sincer linistit s-ar putea introduce acel tabel in adeverinta, chiar daca nu este completat cu date, ci doar cu "-".

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Adeverinta acordare CM

#29 Mesaj de cernatv »

Nu sunt deloc de aceeași părere cu tine. Nu trebuie nimic schimbat, trebuie să-și folosească ei creierul.
Dacă se precizează clar că a beneficiat de 0 (zero) zile de concediu medical în ultimele de 12 luni, ce rost mai are tabelul cu ”---” ?
Și, dacă tot zici de model, câte rânduri are? 3, 4, 5 . Nu contează câte sunt pe model. Dacă e cazul, completezi 7 sau 8, nu? Sau te oprești numai la cele 3,4,5 din model? Normal că nu, completezi toate zilele aferente oricărui cod de medical.
După aceeași logică, nu ai ce completa, nu completezi.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Adeverinta acordare CM

#30 Mesaj de balazse »

Nu trebuie sa fii de aceeasi parere cu mine, de aceea este acest forum, sa dezbatem anumite teme.
Dar daca exista un act normativ care prevede un anumit model, care pana la urma trebuie respectat, indiferent ca ai date de completat in el sau nu, nu il trebuie sa il respecti?
Din pacate nu se specifica nici unde ca trebuie sa contina minim doar anumite informatii si modelul este doar informativ, ci este efectiv prevazut.

Partea cu "---" era doar idee, nu trebuie introdus, nu este o obligatie.
Eu sunt de parere ca are nici un rost acea adeverinta o data ce Casa de Sanatate detine aceste informatii, iar medicii au posibilitatea sa acceseze acele informatii (sau cel putin ar trebui sa aiba acces la ele), dar daca asta s-a hotarat, trebuie facut lobby sa se modifice incat sa se scoate in totalitate acea adeverinta sau sa fie cu un format doar informativ.

Scrie răspuns