raportare gama.imi.ro - generare fisiere SAGAc, ps si b

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?

Credeți că este nevoie de un modul pentru raportarea gama.imi.ro in programele SAGA?

SAGAc
16
35%
SAGAps
12
26%
SAGAb
6
13%
nu este necesar SAGAc
5
11%
nu este necesar SAGAps
4
9%
nu este necesar SAGAb
3
7%
 
Voturi totale: 46

Mesaj
Autor
contactiv9202
Mesaje: 35
Membru din: Lun Noi 17, 2008 12:00 am
Localitate: Constanta
Contact:

raportare gama.imi.ro - generare fisiere SAGAc, ps si b

#1 Mesaj de contactiv9202 »

Bună ziua,

În vederea raportării gama.imi.ro conform OG 77/1999 (modificată de OG 22/2016), ar trebui să existe un modul în SAGAc, SAGAps și SAGAb.

Ce părere aveți?

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: raportare gama.imi.ro - generare fisiere SAGAc, ps si b

#2 Mesaj de tobosv790 »

Poate că se lucrează deja. Din 24 încep amenzile. Sau poate agenții economici nu vor mai specifica clar scadența pe facturi si atunci nu avem ce să raportăm.

contactiv9202
Mesaje: 35
Membru din: Lun Noi 17, 2008 12:00 am
Localitate: Constanta
Contact:

Re: raportare gama.imi.ro - generare fisiere SAGAc, ps si b

#3 Mesaj de contactiv9202 »

Eu știam că dacă nu se precizează scadența în factură, atunci se consideră a fi 30 zile ....

contactiv9202
Mesaje: 35
Membru din: Lun Noi 17, 2008 12:00 am
Localitate: Constanta
Contact:

Re: raportare gama.imi.ro - generare fisiere SAGAc, ps si b

#4 Mesaj de contactiv9202 »

Oricum, ideal ar fi să votăm .... ca să vedem cât de utilă este această idee ...

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: raportare gama.imi.ro - generare fisiere SAGAc, ps si b

#5 Mesaj de tobosv790 »

O să mă documentez mai bine și voi reveni cu o părere personală!

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: raportare gama.imi.ro - generare fisiere SAGAc, ps si b

#6 Mesaj de tobosv790 »

"Art.2 Persoanele juridice au obligaţia de a întocmi situaţia privind sumele restante mai vechi de 30 de zile de la emiterea facturii fiscale sau de la scadenţă, dacă scadenţa este clar specificată, către orice creditor, respectiv de la orice debitor, persoană juridică, după caz, cu sediul în România, care va cuprinde:.."
Eu inteleg ca aceasta situatie se intocmeste si se depune daca scadenta este clar specificata pentru facturi mai vechi de 30 de zile...
Si SAGA emite o situatie a furnizorilor neachitati si clientilor neincasati in care se specifica si data scadenta. Eu zic ca ar fi bune aceste situatii atat timp cat prin actul normativ nu se da un model anume. De fapt actul normativ e in vigoare din 1999 dar nu am raportat niciodata. Initial se facea compensarea prin IMI numai pentru facturi mai mari de 10000 ron. Acum eu zic sa vedem normele. Dar sa ma apuc sa le trimit luna de luna la o adresa pe care deocamdata nu o cunosc mi se pare o aiureala. Asta e o "gaselnita" nenorocita fara nicio utilitate practica.
Parerea mea!

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: raportare gama.imi.ro - generare fisiere SAGAc, ps si b

#7 Mesaj de tobosv790 »

contactiv1647 scrie:Oricum, ideal ar fi să votăm ....
Ce sa votam? Votez de 26 de ani si vad ca nu prea sunt schimbari. Cel putin de mentalitate. Votam degeaba!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: raportare gama.imi.ro - generare fisiere SAGAc, ps si b

#8 Mesaj de balazse »

Cel mai bine ar trebui sa trimitem petiti catre cei de la ANAF sau MFinante sa scoata prostia asta, si asa raportam destul si cred ca este de ajuns pentru toata lumea. :wink:

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: raportare gama.imi.ro - generare fisiere SAGAc, ps si b

#9 Mesaj de tobosv790 »

BalazsE ești "petition-MAN". Câte petiții ai trimis până acum și la câte ai primit răspuns afirmativ? Sau, cel puțin la câte ai primit răspuns indiferent de natura lui? Așa de curiozitate. Nu te supăra. Pe aia cu declararea adaosului comercial practicat la organul fiscal o știi? Din Legea 12/1990 republicată și răsmodificată. Fă o petiție!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: raportare gama.imi.ro - generare fisiere SAGAc, ps si b

#10 Mesaj de balazse »

Sincer sa fiu nu neaparat am trimis petitii, si da incerc sa fac sugestii unde pot, dar daca stam in "banca" si tot asteptam dupa altii si nu facem ceva (preferabil ar fi sa incercam sa facem ceva uniti, desi aceste miscari ar trebui sa le faca cei de la CECCAR, CAFR, CCF etc.), nu o sa se modifice mai nimic si ajungem sa lucram exclusiv numai catre institutiile statului si nu pentru angajatorii/colaboratorii nostrii.

Ce am reusit pana acum cu cei de la ANAF? Am reusit sa comprime 2-3 declaratii (ii drept ca a fost cam greu si a fost nevoie de ceva schimb de e-mail-uri), m-am axat mai mult pe aceasta tema.

Am mai trimis sugestii si pe alte teme (ex: dosar fiscal, spatiu privat virtual etc.), dar fara vreun succes, dar sincer nu prea m-am asteptat neaparat sa se rezolve neaparat ceva, deoarece sunt doar un singur contribuabil din cei foarte multi, dar macar stiu ca am incercat.

Ceea mai mare problema este ca nu prea ai posibilitatea a face nimic online, adica este admin.portal[at]mfinante.ro care se ocupa de partea "tehnica" si asisitenta contribuabil (dar fiecare incearca sa arunce mai departe problema si sa te trimita la alte directii in loc sa incerce sa rezolve intern problemele sesizate), dar sa soliciti modificari nu prea.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: raportare gama.imi.ro - generare fisiere SAGAc, ps si b

#11 Mesaj de tobosv790 »

E bine că ești optimist. Vorba ceea....( vezi semnătura de mai jos). Baftă.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: raportare gama.imi.ro - generare fisiere SAGAc, ps si b

#12 Mesaj de cernatv »

O ștampilă cu mențiunea ”scadentă la 1.000.000 de zile” pusă pe toate facturile rezolvă problema Ordonanței.
O strângere de mână, dacă ai parteneri de afaceri buni și de încredere, rezolvă și încasarea facturilor în 15-30-60-90..... zile, conform înțelegii.

Și care ar fi logica raportărilor, având în vedere că OUG 77/99 este pentru ”prevenirea incapacității de plată”?
Dacă nu am bani, ori declar la IMI, ori nu, factura tot nu o vei încasa. Și viceversa e la fel de valabilă.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: raportare gama.imi.ro - generare fisiere SAGAc, ps si b

#13 Mesaj de tobosv790 »

Păi eu ce zic? E o "găselniță" nenorocită fără nicio utilitate practică.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: raportare gama.imi.ro - generare fisiere SAGAc, ps si b

#14 Mesaj de cernatv »

Nu, e mai mult decât atât.
E o emanație scârboasă a gândirii ilogice a unor inadapați economic (cred că și social) cocoțați prin minister.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: raportare gama.imi.ro - generare fisiere SAGAc, ps si b

#15 Mesaj de balazse »

Este facut ca sa aiba baza pentru decontarea unor salarii la institutiile in cauza, altfel nu inteleg logica.
Sa fim seriori, cati dintre cei care fac compensare de peste 10.000 lei o fac prin IMI? Cred ca mai nimeni si nu este nici o problema.

Scrie răspuns