raportare gama.imi.ro - generare fisiere SAGAc, ps si b

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?

Credeți că este nevoie de un modul pentru raportarea gama.imi.ro in programele SAGA?

SAGAc
16
35%
SAGAps
12
26%
SAGAb
6
13%
nu este necesar SAGAc
5
11%
nu este necesar SAGAps
4
9%
nu este necesar SAGAb
3
7%
 
Voturi totale: 46

Mesaj
Autor
cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: raportare gama.imi.ro - generare fisiere SAGAc, ps si b

#16 Mesaj de cernatv »

Probabil că singura problemă e că nu-și mai justifică cele 90% din posturi create politic.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: raportare gama.imi.ro - generare fisiere SAGAc, ps si b

#17 Mesaj de roncovf »

O mizerie cît casa. Cum să faci raportarea și s-o trimiți ”în decurs de o zi lucrătoare de la momentul oricărei modificări survenite"?
Au mai pus un par în mîna finanțelor. De parcă nu era destul cu D394. Țin minte pe vremuri cum umbla garda după situațiile astea, apoi au uitat de ele.
balazse vrea să rezolvăm elegant, cu petiții, dar gunoaiele astea merită un șpiț în ...

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: raportare gama.imi.ro - generare fisiere SAGAc, ps si b

#18 Mesaj de tobosv790 »

...coor? :roll:

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: raportare gama.imi.ro - generare fisiere SAGAc, ps si b

#19 Mesaj de roncovf »

fix!

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: raportare gama.imi.ro - generare fisiere SAGAc, ps si b

#20 Mesaj de tobosv790 »

Problema este ca votati degeaba. SAGA emite o situatie care indeplineste criteriile emise in actul normativ controversat. Aceasta situatie se genereaza pe la "Situatii-listari"-"Situatii furnizori/clienti"-"Scadentar". Deci ce votati? Eu am votat NU pentru ca aceste situatii se emit deja. Daca vreti sa le trimiteti, trimiteti-le. Asa cum am mai zis: eu NU le trimit. E o prostie fara nicio utilitate practica!

dancea547
Mesaje: 36
Membru din: Vin Feb 21, 2014 9:22 am

Re: raportare gama.imi.ro - generare fisiere SAGAc, ps si b

#21 Mesaj de dancea547 »

Pentru ca situatia generata de Saga sa corespunda cerintelor, trebuie sa apara si sediul social al fiecarui debitor sau creditor. Iar in cazul in care e valabil plafonul, sa existe criteriul valoric de selectare a facturilor.

Referitor la utilitate...pe langa ca nu ajuta cu nimic pe nimeni, cred ca nici macar nu se pot procesa toate raportarile, nefiind intr-un format standard, astfel incat sa fie procesate de un soft. Dar daca se dau amenzi pt nerespectare, cu ce te ajuta sa le spui ca e un non-sens?

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: raportare gama.imi.ro - generare fisiere SAGAc, ps si b

#22 Mesaj de tobosv790 »

Ai dreptate dar ce sa fac? Sa fac o petitie? Frectie la picior de lemn. Deocamdata nici nu s-au dat norme. Poate uita naibii de ele si atunci actul normativ devin caduc pe de'a'ntregul! :evil:

Scrie răspuns