Plan de conturi ONG neconform cu ordinului 1969/2007

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Încuiat
Mesaj
Autor
ciolocaa141
Mesaje: 50
Membru din: Joi Mai 14, 2015 9:24 am
Localitate: Alba Iulia

Plan de conturi ONG neconform cu ordinului 1969/2007

#1 Mesaj de ciolocaa141 »

Buna ziua. La bifarea casutei "Persoana juridica fara scop lucrativ" planul de conturi se actualizeaza pt. ONG. Problema ca planul de conturi din Saga C nu e conform cu planul de conturi din ordinul 1969/2007, adica apar conturi in plus care se regasesc doar la societatile comerciale si unele conturi au alte denumiri decat cele din ordinul specific ONG-urilor.
Oare e vreo lege care modifica planul de conturi stabilit de ordinul 1969/2007 cu privire la ONG-uri sau e la Saga problema?
Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Plan de conturi ONG neconform cu ordinului 1969/2007

#2 Mesaj de balazse »

Doar din curiozitate.
Cu ce te deranjeaza daca sunt conturi in plus?
Te poti folosii doar de conturile de care ai nevoie, sau nu?

ciolocaa141
Mesaje: 50
Membru din: Joi Mai 14, 2015 9:24 am
Localitate: Alba Iulia

Re: Plan de conturi ONG neconform cu ordinului 1969/2007

#3 Mesaj de ciolocaa141 »

Sincer, personal nu am nici o problema in a modifica denumirea conturilor si a le trece cu vederea pe cele care sunt in plus. Dar daca ordinul prevede un plan de conturi pentru ONG, logic ar trebui sa fie si in Saga cum e in ordin. Specific, poate a aparut o lege care modifica planul de conturi al ONG si am ramas eu "neactualizat" cu informatiile :D
De exemplul, in ordin e contul 6456 "Contribuţia angajatorului la fondul de garantare pentru plata
creanţelor salariale" iar in Saga contul 6456 e "Contributia unitatii la fondurile de pensii facultative"

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Plan de conturi ONG neconform cu ordinului 1969/2007

#4 Mesaj de tomac »

Asta pentru că atunci când s-a introdus planul de conturi pentru ONG contul ăla nu exista la societăți comerciale și acum există și programul nu-i schimbă denumirea. Trimiteți mail la firmă cu sugestia de actualizare și a denumirii conturilor sintetice existente.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ciolocaa141
Mesaje: 50
Membru din: Joi Mai 14, 2015 9:24 am
Localitate: Alba Iulia

Re: Plan de conturi ONG neconform cu ordinului 1969/2007

#5 Mesaj de ciolocaa141 »

Problema a fost rezolvata. Rezolvarea e urmatoarea: Accesati ecranul “Plan de conturi” si apasati butonul care are ca pictograma o sageata circulara. Planul de conturi se va reactualiza. Mii de multimiri echipei Saga.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Plan de conturi ONG neconform cu ordinului 1969/2007

#6 Mesaj de tomac »

Păi nu ați făcut asta? Că era primul pas ce trebuia făcut după ce se alegea acolo ONG. Eu am crezut că ați făcut și pasul ăsta și încă aveați neconcordanțe.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ciolocaa141
Mesaje: 50
Membru din: Joi Mai 14, 2015 9:24 am
Localitate: Alba Iulia

Re: Plan de conturi ONG neconform cu ordinului 1969/2007

#7 Mesaj de ciolocaa141 »

Credeam ca nu mai e nevoie sa reactualizez planul de conturi din moment ce programul imi zicea cand bifam persoana juridica fara scop lucrativ in configurare societati ca planul de conturi se va actualiza pentru ONG.

Încuiat