Adeverinta salariat - Sanatate

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Încuiat
Mesaj
Autor
popac793
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iul 07, 2008 12:00 am

Adeverinta salariat - Sanatate

#1 Mesaj de popac793 »

La Adeverinta salariat pentru Sanatate termenul de valabilitate nu mai este 3 luni ci 30 zile. Aceasta actualizare nu apare in program.

catalin.rusinaru
Mesaje: 346
Membru din: Vin Ian 08, 2016 4:26 pm

Re: Adeverinta salariat - Sanatate

#2 Mesaj de catalin.rusinaru »

La cea de acordare CM figureaza 30 de zile

ionetei153
Mesaje: 444
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

Re: Adeverinta salariat - Sanatate

#3 Mesaj de ionetei153 »

Cei de la SAga sa faca aceasta adeverinta identic cu cea din anexa 19, deoarece cea din program nu seamana cu anexa 19, nu contine acea liniatura acolo unde se scriu c.medicale si din aceasta cauza medicii refuza sa le primeasca.
Daca pot sa ajut si nu o fac,degeaba exist.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Adeverinta salariat - Sanatate

#4 Mesaj de cernatv »

Nu fi ipocrit/ă.
Ai 4 sau 5 rânduri pe acea celebră anexă.
Dacă ai o persoană, un caz (puțin probabil) care în ultimle 12 luni a avut mai multe coduri de concediu medical decât alea 4-5 din machetă, ce faci? Nu-l declari că nu-i pe o machetă idioată?
Și riști să-i plătești medicale peste zilele stabilite prin lege pentru că medicul le-a acordat în baza datelor incomplete din adeverința emisă de tine?

marianam80
Mesaje: 257
Membru din: Joi Mar 05, 2015 10:14 am

Re: Adeverinta salariat - Sanatate

#5 Mesaj de marianam80 »

buna dimineata!
ieri am avut aceeasi problema cu adeverinta amintita.......medicul a purtat omul cu mana rupta 2 zile pe drum ca adeverinta nu este buna......pentru luni si marti nu i-a dat concediu medical ...trebuie sa-si ia 2 zile de concediu de odihna.....
si toate astea pentru ca blestemata de adeverinta nu are tabel......
cred ca ar trebui ca cei mai destepti sa cedeze .....altfel este o lupta din care pierde angajatul....

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25989
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Adeverinta salariat - Sanatate

#6 Mesaj de tomac »

Și pe mine m-a sunat un medic. Dar eu sunt mai prost de felul meu și nu cedez. I-am spus să-i refuze în scris omului dreptul legal de concediu. Și să treacă și motivul.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

marianam80
Mesaje: 257
Membru din: Joi Mar 05, 2015 10:14 am

Re: Adeverinta salariat - Sanatate

#7 Mesaj de marianam80 »

imi era teama de astfel de raspuns.....acelasi lucru l-am facut eu ieri....am trimis inapoi angajatul cu aceeasi adeverinta si daca se refuza sa scrie doctorul ce si cum si sa semneze ...sa puna parafa.....
dar am listat de pe net adeverinta din anexa 19, am completat-o de mana, si i-am zis angajatului sa o aiba de rezerva.....imi era mila de el.....ar fi fost a 3 a zi de umblat pe drumuri cu mana rupta.....deci.....contabili, sau in cel mai bun caz....economisti versus doctori....in ochii angajatului,care este alergat pe drumuri de 2 zile,pentru care in loc sa beneficieze de concediu medical, trebuie sa-si ia concediu de odihna... oare cine credeti ca va castiga?

marianam80
Mesaje: 257
Membru din: Joi Mar 05, 2015 10:14 am

Re: Adeverinta salariat - Sanatate

#8 Mesaj de marianam80 »

..............medicii nu au luat in calcul adeverinta intocmita de saga....si nici nu au vrut sa scrie pe adeverinta de ce nu este buna.....pur si simplu contabilii nu cunosc legea......daca nu are tabel.....
am sa mai incerc sa merg la casa de sanatate sa cer punctul lor de vedere.....timp pierdut......

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Adeverinta salariat - Sanatate

#9 Mesaj de ferenta »

Ca să înțeleg și eu cum naiba e cu tabelul ăla!Deci, dacă omul nu a avut concediu medical în ultimele 12 luni, de ce naiba ar trebui să apară tabelul cu zero cod indemnizatie și zero zile?Că dacă a avut, atunci apare tabelul, completat cu tot ce trebuie.Mă depășește chestia asta ca până și medicii să ne impună ce și cum, parcă nu sunt și așa destule organe care ne impun non-stop!Eu pentru cât nu aș intra peste meseria lor, să mă dau cu părerea?Offf... :mrgreen:
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

marianam80
Mesaje: 257
Membru din: Joi Mar 05, 2015 10:14 am

Re: Adeverinta salariat - Sanatate

#10 Mesaj de marianam80 »

peste tot formatul acelei adeverinte prezinta acel tabel.....cum am mai spus .....angajatul are cel mai mult de pierdut
nicaieri nu scrie ca daca nu are zile de concediu medical nu trebuie sa apara tabelul....asta e formatul......nici nu se uita la adeverinta daca nu are chenar.....
am un asigurat care de vineri si-a rupt mana si abia azi a primit concediul medical pentru ca l-am purtat pe drumuri din cauza acestui diferend intre mine si doctor......
i-am zis ieri angajatului sa il roage pe doctor sa scrie pe adeverinta de ce nu este buna, sa semneze si sa puna parafa......nu a vrut.....contabilul nu cunoaste legea.....
am listat anexa 19 de pe net si am scris de mana datele si omul a primit concediu medical....

catalin.rusinaru
Mesaje: 346
Membru din: Vin Ian 08, 2016 4:26 pm

Re: Adeverinta salariat - Sanatate

#11 Mesaj de catalin.rusinaru »

Faceti un tabel gol pe adeverinta emisa din saga, la mine prin zona o accepta asa , mai pierd 1 minut sa fac tabelul de mana si gata. Toata lumea e fericita. Iar daca chiar nu accepta modelul de adeverinta din saga va ramane doar sa folositi un model agreat de medicul respectiv.
Ultima oară modificat Joi Noi 10, 2016 3:25 pm de către catalin.rusinaru, modificat 1 dată în total.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Adeverinta salariat - Sanatate

#12 Mesaj de ferenta »

Fantastic! :shock:
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

marianam80
Mesaje: 257
Membru din: Joi Mar 05, 2015 10:14 am

Re: Adeverinta salariat - Sanatate

#13 Mesaj de marianam80 »

Exact la asta ma gandeam.....asa voi face.....multumesc pentru ca mi-ati confirmat gandul....:)

marianam80
Mesaje: 257
Membru din: Joi Mar 05, 2015 10:14 am

Re: Adeverinta salariat - Sanatate

#14 Mesaj de marianam80 »

Fantastic nefantastic....am vazut ca mai multi utilizatori saga au sesizat problema....

Încuiat