ctb arenda si retinere impozite si decl 112

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Încuiat
Mesaj
Autor
partenig471
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mar 10, 2015 8:06 am

ctb arenda si retinere impozite si decl 112

#1 Mesaj de partenig471 »

As dori ca acest program sa aiba un fisier "tip salarii" pentru unitatile agricole care au terenuri in arenda si pentru care se retine 16% si 5.5 % la plata arendei si care trebuiesc preluate in 112.In acest fisier se pot introduce arendatorii si contractele de arenda. Eu am facut in excel un calcul tabelar in care se calculeaza impozitul pe arenda si cass ul in functie de modalitatea de plata :cash sau in produse agricole si in functie de preturile stabilite de cons judetean dar cand e vorba de introducere in 112 e f greu mai ales dupa ce introduci primele 100 de pozitii . Sau poate este posib de a se prelua in 112 date dintr-un fisier excel.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ctb arenda si retinere impozite si decl 112

#2 Mesaj de tomac »

De ce la salarii? Că nu sunt salarii și nici venituri salariale.
Iar contractele de arendă sunt foarte simplu de operat în program.
Și se preiau automat în D112. Nu e nevoie de a prelua de undeva.
Pur și simplu:
- în Fișiere - Furnizori adăugați persoana ce vă arendează terenul
- la cod fiscal înscrieți-i CNP-ul.
- apăsați butonul "Detalii" și în panoul de detalii la tip venit alegeți Venituri din arendă
- salvați
- Operați o intrare în operații - intrări pe tip "R - Contracte", unde la furnizor puneți numele persoanei
- data e data plății arendei
- salvați și în partea de detalii completați denumirea serviciului achiziționat (Arendă) la TVA puneți zero, la cantitate puneți 1 și la total suma brută cuvenită persoanei. Validați. Se vor opera automat reținerile la sursă și suma de achitat va fi exact suma netă de plată. Se va prelua automat în D112.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

partenig471
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mar 10, 2015 8:06 am

Re: ctb arenda si retinere impozite si decl 112

#3 Mesaj de partenig471 »

Multumesc pentru informatii,am sa introduc datele sa vad cum functioneaza.

Multa sanatate !

colcerug
Mesaje: 47
Membru din: Vin Mai 10, 2013 5:27 pm

Re: ctb arenda si retinere impozite si decl 112

#4 Mesaj de colcerug »

Ceva imi scapa...deci, lucrez in PS - PT arendasi ...ca sa intocmesc decl.112 - la Furnizori trec numele persoanei ,CNP, la detalii selectez venituri din arenda ,salvez ,merg la intrari ,selectez tip "R'' Contracte ....salvez,merg in partea de jos unde trec (grau,floarea soarelui ,porumb, ulei ...) tva 0,cantitate ...pret....valoare....salvez- fac si plata ,ok. Ei , cum scot 112 ?Tre sa intru la state de plata?...La mine nu apare ...nimic ....Unde gresesc ? Am si un salariat permanent pt care depun 112 trim.,pentru arenda anul 2015 , ce luna selectez in 112 ?
Va multumesc fooorte mult ,sunt sigura ca cineva imi va "deschide" mintea !!!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ctb arenda si retinere impozite si decl 112

#5 Mesaj de tomac »

Veniturile din arendă se cuprind în declarația lunii în care se plătesc veniturile nu în cea pentru care s-ar datora veniturile.
Așadar dacă ați plătit arenda în noiembrie 2016 atunci se va adăuga în state salarii un stat pe luna respectivă.
Dacă nu ați plătit arenda în 2015 atunci nu avem ce discuta despre acel an.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Încuiat