Sugestie casuta filtrare(toate activitatile)in situatie stoc

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Încuiat
Mesaj
Autor
buriank
Mesaje: 153
Membru din: Mar Iul 13, 2010 12:00 am

Sugestie casuta filtrare(toate activitatile)in situatie stoc

#1 Mesaj de buriank »

De exemplu: Receptionez o factura intrare: 10 lei, iar la intrari la "activitate" scriu 001.001.Am definit in grupe: 001.001 ( ptr mine este o lucrare)
Cand verific la Situatia aprovizionari ( aici intervine o casuta :filtrare(toate activitatile)- aici caut 001.001, iar asa imi arata ce am cumparat si ptr. ce lucrare.
Cand vreau sa verific situatia stocului, nu mai apare casuta:filtrare-, deci nu arata 001.001.
Intre timp mai pun in bonuri de consum unele produse, si la sfarsitul lunii nu am posibilitatea de a verifica situatia stocului ramas la acea lucrare.

Se poate rezolva sugestia mea?
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Sugestie casuta filtrare(toate activitatile)in situatie

#2 Mesaj de tomac »

Da se poate - vă creați grupe la articole. În situațiile stocurilor nu e relevantă activitatea ci grupa stocului. Activitățile (grupele acestora) au relevanță la venituri și cheltuieli.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

buriank
Mesaje: 153
Membru din: Mar Iul 13, 2010 12:00 am

Re: Sugestie casuta filtrare(toate activitatile)in situatie

#3 Mesaj de buriank »

Din pacate nu inteleg ce mi-ati scris. :cry:
Am creat in articole grupele, dar la situatie stoc cand aleg la Toate grupele grupa mea, nu-mi afiseaza nimic.
Cei de la Saga au raspuns:"Activitatea se poate asocia in contabilitate (notelor contabile) si nu in gestiune (unei miscari de stoc)."

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Sugestie casuta filtrare(toate activitatile)in situatie

#4 Mesaj de tomac »

Se crează grupe în Fișiere - Activități/Grupe - pagina articole. Grupele respective se asociază articolelor în Fișiere - Articole coloana grupe.
Activitățile sunt ceva distinct față de grupe și se asociază, așa cum corect vi s-a răspuns de la firmă, articolelor contabile și se utilizează în special la venituri și cheltuieli. La intrări/ieșiri, dar nu la stocuri.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

buriank
Mesaje: 153
Membru din: Mar Iul 13, 2010 12:00 am

Re: Sugestie casuta filtrare(toate activitatile)in situatie

#5 Mesaj de buriank »

Functioneaza!. Super :D
Daca introduc in fisiere -grupe, atunci imi arata si la situatie stoc cantitate intrata/iesita.
Multumesc frumos.

Încuiat