numar mediu salariat

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Încuiat
Mesaj
Autor
pestesanm
Mesaje: 23
Membru din: Mie Apr 25, 2012 3:26 am

numar mediu salariat

#1 Mesaj de pestesanm »

Buna ziua. Nu s-ar putea calcula numarul mediu de salariati din an, la sfirsitul lunii decembrie si afisat pe situatia tiparire salarii, RECAPITULATIE . Aceasta este necesar pentru schimbarea vectorului fiscal daca in an am avut mai mult de 3 salariat. Programul oricum face acest calcul dar il afiseaza doar pe formularul de bilant. O zi buna.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: numar mediu salariat

#2 Mesaj de septimiuv »

:shock: Ți-e greu să calculezi manual pentru 3 salariați?

pestesanm
Mesaje: 23
Membru din: Mie Apr 25, 2012 3:26 am

Re: numar mediu salariat

#3 Mesaj de pestesanm »

Da mi-e greu. Am 3 luni din an cu 3 salariat cu 2 si 4 ore, apoi ale 3 cu 7 salariati cu 1, 2 4 ore apoi alt 3 luni cu 5 salariati tot asa si alte 3 luni cu 2 salariati cu 1 respectiv 2 ore. A fost o sugestie nu o obligatie. Daca se poate se poate daca nu asta e. O zi buna si scuze. Oricum am considerat ca am peste 3 salariati si am depus 010 pentru schimbarea vectorului fiscal de la trimestru la luna pentru impozit salarii si contributii.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: numar mediu salariat

#4 Mesaj de pinteae »

Pentru vectorul fiscal, numarul mediu de salariati nu se determina in functie de norma, ci in functie de numarul efectiv din fiecare luna. Daca ai 5 salariati cu fractiune de norma de 4 ore, timp de 12 luni, nu inseamna ca ai un numar 2,5 salariati si ca vei depune declaratiile trimestrial, ci ca ai 5 salariati si ai obligatia depunerii lunare a declaratiei D112.
Modul de calcul al numarului mediu de salariati se calculeaza conform art. 147 alin (6) din Codul fiscal.
Eugen Pintea

Încuiat