Pret de vanzare si adaos la intocmirea receptiei

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Încuiat
Mesaj
Autor
schiopua410
Mesaje: 119
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:00 am
Localitate: Petrosani

Pret de vanzare si adaos la intocmirea receptiei

#1 Mesaj de schiopua410 »

Buna ziua
In cazul in care se foloseste gestiune cantitativ valorica, la pret de intrare, la întocmirea receptiei produselor nu apar cele 2 coloane cu pretul de vanzare si adaosul.
Aceste 2 coloane sunt foarte utile si usor de urmarit in momentul intocmirii receptiei. E normal sa nu se genereze nota contabila cu 378 si 4428, in acest caz aceste 2 coloane au doar rol informativ cu privire la adaosul practicat pentru produsele respective. De asemenea la listare receptiei aceste 2 coloane nu trebuie sa apara. Cred ca e ok daca ele dispar in momentul validarii facturii.
Daca se lucreaza cu adaosuri mici, iar marfa cumparata depinde de un curs valutar, sau se modifica pretul de intrare, se poate intampla ca pretul de intrare sa fie mai mare decat cel de vanzare, acest lucru fiind observat doar in momentul vanzarii.
Varianta oferita pe forum (mi se pare de TOMAC) cu deschiderea ferestrei "pret de vanzare" pe durata intocmirii receptiei nu este una comoda, fiind necesara urmarirea simultana a celor 2 ferestre si in plus nu ai informatii referitoare la adaos, doar poti vedea daca pretul de vanzare este mai mare decat cel de intrare.

multumesc

schiopua410
Mesaje: 119
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:00 am
Localitate: Petrosani

Re: Pret de vanzare si adaos la intocmirea receptiei

#2 Mesaj de schiopua410 »

Multumesc echipei SAGA pentru rezolvarea rapida si completa a sugestiei mele.

Încuiat