Forum SAGA

Aici ne tutuim, vorbim, ne imprietenim
Acum este Mar Dec 12, 2017 12:33 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: autofactura si taxare inversa
MesajScris: Sâm Ian 14, 2017 8:26 am 
Neconectat

in cazul unei facturi emise de client-autofactura se selecteaza L dar daca este si cu taxare inversa se selecteaza T sau ramane L si se pune tva 0?
S-ar putea crea in program pe langa L si T alt format care sa cuprinda si L si T adica autofactura cu taxare inversa este caz concret Firma Holzindustrie emite autofacturi pentru masa lemnoasa livrata cu taxare inversa.
Multumesc

Sus

Subiectul mesajului: Re: autofactura si taxare inversa
MesajScris: Sâm Ian 14, 2017 10:39 pm 
Neconectat

Eu am pus aceste facturi emise în numele furnizorului și cu taxare inversă cu L și tva 0. Și a fost ok în 394.

Sus

Subiectul mesajului: Re: autofactura si taxare inversa
MesajScris: Mar Ian 17, 2017 9:45 pm 
Neconectat

Adevarul ca suntem deseori pusi in situatia de a emite autofacturi, pentru care trebuie sa aplicam regimuri diferite de TVA (taxare normala, taxare inversa, regim special second-hand), fapt ce ne pune intr-o anumita dificultate. De aceea sunt de parere ca ar trebui analizata oportunitatea dezvoltarii aplicatiei in sensul acesta.
Avand in vedere faptul ca trebuie sa transmitem prin 394 si autofactura, cred ca ar trebui introdus ca tip de document "autofactura" la care sa-i putem atribui o plaja de numere, distincta de celelalte plaje de facturi emise si care sa poate fi utilizata la momentul introducerii prin modulul de intrari. In momentul in care vom selecta tipul operatiunii, taxare inversa, sau regim special, si vom introduce seria si numarul intern al autofacturii, aplicatia sa recunoasca faptul ca se lucreaza cu o autofactura si sa o trateze in mod corespunzator.
De pilda, un client de-al meu are activitate de comert cu auto second-hand, pentru care aplica regimul special, drept pentru care este obligat sa emita autofactura, in cazul fiecarei achizitii de la un vanzator care nu are obligatia emiterii de facturi. In momentul de fata nu cunosc un mod de a introduce in sistem factura respectiva.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2