Stingere facturi

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Încuiat
Mesaj
Autor
pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Stingere facturi

#1 Mesaj de pinteae »

In cadrul firmei, intalnim foarte des situatia prin care trebuie sa stingem facturi cu + si -, emise/primite catre/de la clienti/furnizori.
Stingerea o operam prin intermediul operatiunii "Reglare stornare".
Avem atat facturi in lei cat si in valuta.
Asa cum se stie, prin operatiunea de reglare nu se genereaza niciun articol contabil. Ca atare, operatiunea respectiva nu apare in Registru jurnal.
Dupa parerea mea, compensarile ar trebui sa apara in registru, deoarece sunt operatiuni contabile.
Acest fapt ar insemna ca in ecuatia contabila sa intervina un cont (de ex. un analitic la 581), prin intermediul caruia sa se stinga facturile respective.
In momentul de fata nu putem urmarii operatiunea de reglare, nici prin intermediul fisei clientului/furnizorului, nici prin intermediul fisei de cont contabil.
Prin introducerea contului intermediar si generarea articolului contabil, operatiunile de decontare vor fi reflectate atat din punct de vedere contabil cat si al evidentei in fisa partenerului.
Prin actuala metoda, stingerea facturilor in valuta genereaza o diferenta in lei (la factura cu -), diferenta care apare in lista facturilor neincasate/neachitate, ca o diferenta neincasata/neachitata in lei.
Am observat ca aceasta diferenta este generata de faptul ca stingerea facturilor se face la cursul de schim al facturii de +. Diferenta de curs valutar aferenta facturii cu -, nu se stinge.
Contul intermediar ar putea fi definit prin panoul cu "Conturi automate" din ecranul "Configurare societati"
Eugen Pintea

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Stingere facturi

#2 Mesaj de tomac »

Definește-l. În planul de conturi dacă vrei analitic la un cont deja existent - apoi în conturi automate la banca2 sau banca valută2 - în funcție de ce ai nevoie și vei avea surpriza să-l poți folosi la bancă. Caz în care nu mai folosești reglare stornare și încasare/plată prin bancă folosind acel cont.
La facturile de minus le pui încasare, la cele cu plus le pui plată.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Încuiat