Comenzi rapide Alt+...

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Încuiat
Mesaj
Autor
pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Comenzi rapide Alt+...

#1 Mesaj de pinteae »

Buna seara.
Comenzile rapide, prin intermediul tastaturii, sunt foarte utile.
Pentru mine si colegii mei, cel mai mare castig consta in faptul ca prin utilizarea combinatiei de taste creste viteza de operare, fapt care este deosebit de important.
Doresc sa aduc in atentie urmatoarea situatie: combinatia Alt+S, are dublu rol. Si anume, cel de salvare si cel de stergere. Dar, am constatat ca in meniul aplicatiei SAGA, pentru stergere se mai utilizeaza si combinatia Alt+t.
Consider ca ar trebui ca toate comenzile de stergere ar trebui sa aiba la origine combinatia Alt+t.
Am colegi incepatori care, fara sa fie atenti, au utilizat comanda Alt+S, crezand ca este salvare si de fapt au sters inregistrarea.
De exemplu, in ecranul de productie (productie cu ciclul lung de executie si sistem de productie variabila), in ferestrele din partea de sus a ecranului comanda Alt+S este utilizata atat la salvare cat si la stergere, in schimb in partea de jos a ecranului, pentru salvare se foloseste combinatia Alt+S iat pentru stergere comanda Alt+t.
Eu cred ca este utila o astfel de modificare.
Eugen Pintea

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Comenzi rapide Alt+...

#2 Mesaj de tomac »

Eugen, aici e o mică problemă. Acolo unde sunt ecrane duble sau triple nu se poate asocia aceiași scurtătură. O spune unul ce folosește tastatura la culegerea datelor și la salvare, validare, etc :D
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Comenzi rapide Alt+...

#3 Mesaj de pinteae »

La aspectul acesta chiar nu m-am gandit.
Credeam ca din moment ce sunt intr-o anumita zona/ecran, sunt active doar comenzile aferente zonei/ecranului respectiv.

Merci Cristi. :!:
Eugen Pintea

Încuiat