Tiparire fata-verso

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Încuiat
Mesaj
Autor
berceal550
Mesaje: 119
Membru din: Mar Apr 22, 2014 5:05 pm

Tiparire fata-verso

#1 Mesaj de berceal550 »

Mai nou OPC-ul ne solicita ca la fiecare factura emisa sa avem si declaratie de conformitate si o serie de chestii care cica trebuie sa fie inmanate clientului odata cu factura ( firma este producatoare de paine si produse de patiserie). Imprimante care stiu sa tipareasca avem la firma, doar ca fiinde un numar foarte mare de facturi ( de la inceputul anului avem listate peste 55000 de numere de facturi, inmultind cu 2 exemplare), am face si o economie la hartie daca s-ar putea lista fata-verso.
La mai multe firme am vazut ca au posibilitatea de a seta programul ca in momentul in care sunt 2 pagini la acelasi numar de factura sa listeze pe ambele fete ale foii. La noi s-ar putea face asa ceva?? Multumesc

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Tiparire fata-verso

#2 Mesaj de herganiec »

daca aveti imprimata laser, duplex automat. Nu tine de program ca sa listati Dupex ci de imprimanta sa stie.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Tiparire fata-verso

#3 Mesaj de herganiec »

sau v-ati referit la altceva?
Ultima oară modificat Mie Mai 31, 2017 8:22 pm de către herganiec, modificat 1 dată în total.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

berceal550
Mesaje: 119
Membru din: Mar Apr 22, 2014 5:05 pm

Re: Tiparire fata-verso

#4 Mesaj de berceal550 »

Ideea era ca avand obligatia sa oferim si declaratie de conformitate la factura emisa, din program sa existe optiunea tiparire fata-verso a unei facturi ( asa cum este cu numar de pagini, cu chitanta sau fara chitanta) atunci cand exista pagina a 2-a la acel numar de factura ( si va exista la toti clientii ca nu putem face "discriminare") :D
ps

De fapt ar trebui creeata si un model de Declaratie de conformitate asa cum este si <<Garantie>> , doar ca undeva la setari listare factura adaugata o bifa cu ceva de genul tipareste automat si declaratia de conformitate.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Tiparire fata-verso

#5 Mesaj de balazse »

Optiunea duplex (fata-verso) o data ce este setat la nivel de imprimanta atunci va fi utilizat si de program.
Pentru situatia ta ar exista doua posibilitati:
- sa ai deja declaratia de conformitate tiparita pe o parte a unei hartii, iar tu sa tiparesti pe partea cealalta (aici nu ai nevoie de optiunea de duplex);
- sa poti tipari declaratia de conformitate din program, dar pentru aceasta ar fi nevoie ca in program sa se introduca o astfel de optiune, sau sa te folosesti de optiunea "garantie", dar optiunea de tiparire sa fie introdusa la nivel de tiparire factura printr-o bifa.
Pentru moment eu as propune prima solutie, mai ales daca acel certificat este acelasi la nicel de unitate si nu trebuie acordat in functie de produsele vandute.

berceal550
Mesaje: 119
Membru din: Mar Apr 22, 2014 5:05 pm

Re: Tiparire fata-verso

#6 Mesaj de berceal550 »

Pe certificat trebuie specificat fiecare sortiment de pe factura si nu livram aceleasi sortimente la toti clientii. sunt 59 de sortimente pe gestiune, inmultit cu 2( gestiuni) avand coduri interne diferite

stroer1948
Mesaje: 628
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Tiparire fata-verso

#7 Mesaj de stroer1948 »

Nu inteleg:(

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Tiparire fata-verso

#8 Mesaj de balazse »

Pentru StroeR1948
Ce nu intelegi?

stroer1948
Mesaje: 628
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Tiparire fata-verso

#9 Mesaj de stroer1948 »

Nu inteleg ce vrea sa faca berceal550.
Are prea multe pozitii pe factura si factura se tipareste pe 2 pagini ? Si vrea sa tipareasca factura fata-verso?
Pai setarea se face din imprimanta. In SAGA nu este tehnic posibil asa ceva.
Tin minte ca s-a mai vorbit de chestia asta si uite aici solutia daca am inteles bine ce vrei http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... 30#p142769

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Tiparire fata-verso

#10 Mesaj de balazse »

BerceaL550 ar dorii ca pe langa factura care apare pe o parte a hartiei sa fie tiparita si o declaratie de conformitate, dar doreste ca aceasta sa se realizeze impreuna cu factura, mai exact pe o parte sa apara factura, iar pe verso declaratia de conformitate.
Ca sa se poate realiza acest lucru, ar trebui modificat programul in asa fel incat sa se poate crea un model de declaratie de conformitate, precum la tiparirea facturii o bifa/optiune ca aceasta sa se tipareasca impreuna cu certificatul, adica la comanda de tiparire sa se realizeze tiparirea facturii si certificatului.
Ideea nu este rea, deoarece la fel s-ar putea introduce si tiparirea garantiei, adica sa nu il tiparesti separat.

Încuiat