Condica de prezenta

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Mesaj
Autor
davidl394
Mesaje: 12
Membru din: Mar Apr 20, 2010 12:00 am

Condica de prezenta

#1 Mesaj de davidl394 »

Buna ziua!

De mare ajutor ar fi sa putem genera situatii cu prezenta salariatilor care sa includa ora sosirii, ora plecarii. Pentru cei ce au societati cu program in ture il putem folosi si pt programarea schimburilor. O rubrica de observatii ne-ar ajuta sa sa actualizam/modificam situatia.

Multumim!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Condica de prezenta

#2 Mesaj de septimiuv »

Folosește excelul.

stroer1948
Mesaje: 628
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Condica de prezenta

#3 Mesaj de stroer1948 »

Uite aici un model in excel. Cred ca il poti adapta in functie de nevoie https://www.contaclub.eu.org/model-orie ... r-lucrate/

davidl394
Mesaje: 12
Membru din: Mar Apr 20, 2010 12:00 am

Re: Condica de prezenta

#4 Mesaj de davidl394 »

A!... Nu m-am gandit la excel. De cand folosesc Saga, refuz sa ma gandesc la excel.

Daca nu se poate tehnic sau nu se considera util, tinand cont de numarul de utilizatori care ar folosi, este altceva.

In rest, fara sa jignesc pe nimeni, sugestiile acestea cu excel sunt ,, asortate" rau la cei ce au facut ordonanta. Era o chestie cu redundanta pe la malformatica.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Condica de prezenta

#5 Mesaj de septimiuv »

Fac eu lobby la Saga pentru introducerea condicii de prezență dacă mă poți convinge că pot salariații să intre în fiecare dimineață și seară în program și să-și tasteze ora și data veniri/plecării și apoi să semneze cu degetul pe ecranul monitorului.

davidl394
Mesaje: 12
Membru din: Mar Apr 20, 2010 12:00 am

Re: Condica de prezenta

#6 Mesaj de davidl394 »

Ce bine!

Salariatii intra la program fix si ies la fel. Nici un minut intarziere, nici la venire, nici la plecare. Concediile se fac conform programarii, pe care o listez tot din Saga. Daca se imbolnavesc actualizez. De semnat semneaza exact ca pe toate documentele emise de Saga, dupa ce se listeaza. Nu e nevoie de amprenta, un ''x'' este super suficient sau fiecare dupa imaginatie. Si am asa condica pt 1 luna.

Multumesc!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Condica de prezenta

#7 Mesaj de septimiuv »

Nu m-ai convins.

davidl394
Mesaje: 12
Membru din: Mar Apr 20, 2010 12:00 am

Re: Condica de prezenta

#8 Mesaj de davidl394 »

nici nu e nevoie. si nici nu am cum. e de la asezonare. si daca nu se vrea, nu se vrea. uite de asta m-am inversunat ca nu am mirosit un motiv logic. rubrica era de sugestii/modificari la saga, nu de gasit solutii adiacente pe care oricum le folosim de mai bine de 30 ani. nu stiu ce e in capul nostru, dar uneori ne dorim sa eficientizam munca, mai ales cand este doar rutina pt a ne conforma legislatiei.

si acum ma scuzati, ma duc sa-mi fac legaturile intre tabelele inutile in excel.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Condica de prezenta

#9 Mesaj de ferenta »

Unde scrie că această evidență cu orele de sosire/plecare ale salariaților, trebuie semnată de către aceștia?Adică mă refer la acea amprentă sau x sau orice altă imaginație?
Și mă gândesc că al nostru coleg, SeptimiuV, s-a referit la excelul, ca și opțiune existentă deja în SAGA, la listarea pontajului, pe care apoi il adaptăm foarte simplu!Sau nu?Că eu de acolo am făcut! :roll:
Ultima oară modificat Mie Aug 09, 2017 5:27 pm de către ferenta, modificat 1 dată în total.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Condica de prezenta

#10 Mesaj de septimiuv »

Condica de prezență e una, pontajul e alta.
În condică completează fiecare salariat și semnează, pontajul este făcut de o singură persoană pe baza condicii de prezență.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Condica de prezenta

#11 Mesaj de ferenta »

Așa ar fi logic, dar din ce și cum scrie legiuitorul, ai zice că e unul și același lucru, cele două! :P
"Articolul 119
Angajatorul are obligația de a ține la locul de muncă evidența orelor de muncă prestate zilnic de fiecare salariat, cu evidențierea orei de începere și a celei de sfârșit al programului de lucru, și de a supune controlului inspectorilor de muncă această evidență, ori de câte ori se solicită acest lucru."
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Condica de prezenta

#12 Mesaj de septimiuv »

Titlul se referă la condică, nu la pontaj. Eu mă refer la condică. E ilogic să o scoți din program deja completată. Nu știi că un salariat întârzie azi 15 minute și stă să recupereze tot azi dar recuperează mâine.
Fără să luăm în calcul și semnătura. Eu nu aș semna o dată pe lună orele de venire și plecare din luna respectivă. Aș semna în fiecare zi la venire și la plecare.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Condica de prezenta

#13 Mesaj de tobosv790 »

Nu e in regula sa vrem sa ne faca SAGA si condica de prezenta. Condica de prezenta ,mie cel putin, imi starneste o repulsie crancena. Am prins-o in indelungata mea activitate si nu o mai recomand nimanui. Erau oameni care nu aveau alta treaba decat sa ne pandeasca daca o semnam si daca o semnam la timp... Mama , mama ce vremuri! KK

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Condica de prezenta

#14 Mesaj de septimiuv »

Altfel nu prea văd cum ai putea demonstra că salariatul X a venit la muncă la 08,23 și a plecat la 16,35.
Pe pontaj nu semnează salariatul. Nu-și dă acordul pentru ce scrie în el.

stroer1948
Mesaje: 628
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Condica de prezenta

#15 Mesaj de stroer1948 »

septimiu are areptate. daca nu ar exista rubrica de semnatura, cum demonstrezi ca acelea sunt orele de venire si de plecare. si aici nu va refer la demonstrare in fata itm-ului ci in fata salariatului. de ex., daca intarzie, sau pleca mai devreme si dupa aia se mira de ce primeste mai putin bani, ii arati condica si ii demonstrezi ca lucrat mai putin.
ideea unei condici nu este neaparat rea. adica avem si foi de parcurs in saga, de ce nu am avea si condica :)
s-ar putea face si ceva mai simplu, care sa tipareasca o foaie tipizata, cu numele tuturor salariatilor si orele de sosire si plecare sa se completeze cu pixul.
dar, asta se poate face si acum, destul de simplu, din fisiere, salariati, filtrare - activi, export excel. iar in fisierul rezultat mai adaugati ce coloane aveti nevoie.
Daca firma are foarte multi salariati, cred ca nu ar fi paguba prea mare un sistem de prezenta pe baza de cartela.

@david sper sa nu se supere pe mine adminii. aici o aplicatie de pontaj mai complexa https://pontajonline.ro/ nu stiu daca e pe bani sau nu, si nici nu am testat-o.
Gasesti mai multe. Cauta dupa time tracking.

Încuiat