EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

Chestiuni specifice programului SAGA B.
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#31 Mesaj de tomac »

Și ți se pare normal ca în lipsa a orice specificații concrete să întrebi dacă softul generează sau nu acel xml sau să vii cu mesaje de alea panicarde - nu ați modificat programul, ce facem? când de fapt nu știe nimeni ce e de făcut și cum? e normal?
Repet și cred că o să repet chestia asta: personal, în locul celor de la firmă, aș renunța la SAGA B cât ai clipi. Dar aveți noroc cu dl.Nica.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paidolat181
Mesaje: 487
Membru din: Vin Aug 11, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#32 Mesaj de paidolat181 »

Nu Cristi, nu e normal, insa... din pacate, ”sistemul” ne face sa fim tot mai agresivi si intoleranti unii cu ceilalti. Unii colaboratori intra in panica atunci când li se cere ceva despre care nu au cunostinta si de aceea vin cu tot felul de interpelari referitoare la actualizarea softului, pe un ton nu tocmai ”ortodox”
Referitor la program, din punctul meu de vedere ar fi o pierdere ptr noi (utilizatorii) daca s-ar renunta la SAGA B, deoarece este un program f. bun si fiabil, asa ca-i multumesc d-lui NICA ca inca ” sustine” SAGA B !
O zi buna si fara stres (daca mai e posibil)
Un economist este un expert care va stii maine de ce lucrurile pe care le-a prevestit ieri nu s-au intamplat astazi.

balani345
Mesaje: 60
Membru din: Lun Ian 20, 2014 2:27 pm
Localitate: Vaslui

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#33 Mesaj de balani345 »

tomac scrie:Și ți se pare normal ca în lipsa a orice specificații concrete să întrebi dacă softul generează sau nu acel xml sau să vii cu mesaje de alea panicarde - nu ați modificat programul, ce facem? când de fapt nu știe nimeni ce e de făcut și cum? e normal?
Repet și cred că o să repet chestia asta: personal, în locul celor de la firmă, aș renunța la SAGA B cât ai clipi. Dar aveți noroc cu dl.Nica.
nu te supara ca ma bag si eu ca musca'n lapte si te rog sa nu mi-o iei in nume de rau, dar de unde ura asta pt. SagaB? sau poate pentru utilizatorii lui?
cred ca noi, cei care utilizam acest program avem cel mai putin nevoie de actualizari, deci niste costuri reduse din partea firmei
fiind bugetari, noi nu lucram cu tva
noi nu facem declaratiile 100,300,301,390,392,394 si 710
cel putin in invatamant, avem salariile in edusal si de acolo facem si d112, d205, chiar si revisalul, deci nu folosim partea de salarii si declaratii la salarii, sau revisal
desigur ca sunt colegi care folosesc in alte institutii bugetare si partea de salarizare
de ex. din actualizarile din 2016, doar cele cu salariu minim, d112, d205, deducerile si revisalul au fost cu adevarat folositoare celor ce fac salariile in SagaB
din punctul meu de vedere nu mi-au folosit la nimic aceste actualizari, asta nu inseamna ca nu trebuie facute, nu sunt singurul utilizator
cu toate acestea, sunt foarte multumit de el, imi face tot ce-mi trebuie, il folosesc de foarte multi ani, de pe timpul cand acest program era gratuit, deci probabil de peste 10 ani
in tot acest timp l-am recomandat la toti cunoscutii, chiar l-am implementat la foarte multi colegi din invatamant, si le asigur si "asistenta", ca intre colegi
chiar daca nu-mi folosesc actualizarile, sunt cu abonamentul la zi, chiar luna asta l-am prelungit, consider ca munca unor oameni sa intretina un astfel de soft trebuie rasplatita

probabil te-au exasperat unii colegi mai panicosi care nu au rabdare sa apara mai intai niste precizari legislative inainte sa ceara implementarea unor module noi in program, dar nu suntem toti asa (din cauza sistemului in care lucram, multi au ajuns asa, nu au fost dintotdeauna asa, pur si simplu ne termina psihic cu toate rahaturilor lor de pe la finante, primarii, edusal si altele)!
noi am ajuns, prin toate operatiunile pe care le facem, sa le usuram lor munca, sa aiba mura'n gura in orice secunda datele pe care le viseaza seara a 2-a zi dimineata direct in calculator, prin triplarea muncii noastre, prin forexebug, prin plati efectuate din conturi dupa executia bugetara, prin edusal, prin balanta pe care o clocesc de acu' 2 ani (din 2015 ne tot ameninta cu ea) etc.
cu SagaB ne mai usuram si noi munca, daca mai dispare si asta, ne-am ras pe bot!!!
multumim, d-nu' Nica!!!
cu stima tuturor, Ioan

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#34 Mesaj de tomac »

Dar nu e o ură față de nimeni.E o constatare ce am făcut-o din interacțiunea mea cu bugetarii pe domeniul contabilității: sunt slab pregătiți marea lor majoritate. Pe contabilitate sunt unii care scot niște enormități de-ți stă minte-n loc. Iar dacă le spune ceva cineva de la Trezorerie sau din altă instituție deja e literă de lege. Nici nu mai contează ce spune legea. Opinia aia e lege.
În plus, tot din experiența mea cu bugetari, din primării și școli, de exemplu, unde eu am fost din amabilitate nu din obligație sau sub altă formă pot să dau exemple destule.
Nu spun că la firme nu sunt contabili ce sunt slab pregătiți, că și la privat găsești așa ceva. Dar cei care lucrează în instituții publice au un fel așa, nu știu cum să-l definesc decât rigid cumva, atunci când softul nu le face pe plac, chiar dacă nu-și pot susține cu argumente afirmația și ei vor să li se rezolve problema nu pentru că au ei argumente ci pentru că ei sunt instituție publică în primul rând, apoi pentru că li s-a spus că trebuie într-un fel sau altul.
Și tot din experiență spun așa: dacă s-ar face controale pe bune la primării și la alte instituții publice așa cum se fac la firme, mamăăăăă ce-ar ieși. Dar nu se fac.
Nu neg gradul de birocratizare. Despre școli știu cu vârf și îndesat. Soția mea e învățătoare și nu pot uita cum însărcinată fiind stătea noaptea să-și pregătească dosare de hârtii inutile.
Și tocmai de aceea raportat la agresivitatea unor solicitări fără nici un alt argument decât "ne cere de la finanțe", "așa ni s-a spus", "adresa asta cere să facem așa", opinia mea a fost că nu merită dezvoltat în continuare un astfel de soft. Dar, repet, e o opinie personală.
Așa sunt firme ce iau o căruță de bani de la instituții publice și se pare că ăsta e criteriul calității pentru acele instituții - cu cât plătesc mai mult și ei nu pricep mare lucru și pot argumenta în continuare "păi nu știu de ce e așa, așa face programul" cu atât e mai ok.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paidolat181
Mesaje: 487
Membru din: Vin Aug 11, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#35 Mesaj de paidolat181 »

Iată că pana la urmă s-a implementat și preluarea balanței / rulajelor!
Mulțumim d-nului NICA, mulțumim echipei SAGA!
Un economist este un expert care va stii maine de ce lucrurile pe care le-a prevestit ieri nu s-au intamplat astazi.

stoianc515
Mesaje: 14
Membru din: Mar Feb 11, 2014 11:49 am

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#36 Mesaj de stoianc515 »

Buna ziua.
Am o intrebare ...in FOREXEBUG balanta de verificare o vor cu rulaje cumulate fara inchidere...cum procedez?
Multumesc

paidolat181
Mesaje: 487
Membru din: Vin Aug 11, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#37 Mesaj de paidolat181 »

Devalidezi închiderea si depui Balanta.
In cursul trimestrului se depune cu închiderea efectuata doar la nivelul trimestrului anterior. Respectiv in iulie si august nu faci închiderea, apoi in septembrie transmiti balanta neinchisa apoi efectuezi închiderea pe cele 3 luni!
Un economist este un expert care va stii maine de ce lucrurile pe care le-a prevestit ieri nu s-au intamplat astazi.

odaianuo491
Mesaje: 5
Membru din: Joi Oct 09, 2014 9:39 pm

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#38 Mesaj de odaianuo491 »

Imi spune si mie cineva cum fac exportul de XML pe surse de finantare (Sectoare )?
Eu incerc si nu reusesc sa fac decat pe 01 si imi exporta inclusiv 02. ( 01 - Banii de la evaluari de la ISJ - MEN)

pacuraro573
Mesaje: 2
Membru din: Mie Ian 08, 2014 12:10 pm

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#39 Mesaj de pacuraro573 »

am urmatoarea situatie :
pe conturi pe analitice am pe articole bugetare de tip XX.XX.XX.XX
cum pot exporta balanta pentru forexebug centralizata la nivel de articol bugetar de tip XX.XX.XX ?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8220
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#40 Mesaj de herganiec »

nu poti. Trebuie listata din Saga si introdusa manual in pdf din Forexebug.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

paidolat181
Mesaje: 487
Membru din: Vin Aug 11, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#41 Mesaj de paidolat181 »

După ce generezi balanta, ai două butoane la subsolul balantei cu care se poate face exportul balantei de inceput de an sau balanta de verificare la perioada resectiva.
Un economist este un expert care va stii maine de ce lucrurile pe care le-a prevestit ieri nu s-au intamplat astazi.

Scrie răspuns