despre conturile de finantare 7701

Chestiuni specifice programului SAGA B.
Mesaj
Autor
rusep
Mesaje: 27
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

despre conturile de finantare 7701

#1 Mesaj de rusep »

Trimis: 26 Ian 2007 18:10 Titlul subiectului: programul de contabilitate bugetara Saga B

--------------------------------------------------------------------------------

la program.Saga B a incercat cineva sa introduca date? daca da , rog sa-mi spuna cum introduce datele din contul de finantare 7701 ( corespondentul conturilor de trezorerie de salarii si materiale) care nu lucreaza ca un cont de disponibil? Rog raspuns urgent

balani430
Mesaje: 122
Membru din: Mar Ian 16, 2007 1:00 am
Localitate: Vaslui
Contact:

#2 Mesaj de balani430 »

Eu lucrez cu SagaB de prin aprilie 2006 si sunt f multumit de program si de felul cum se comporta cu mine cei de la saga.
Eu am adaugat conturi in planul de conturi pt fiecare titlu, respectiv 7701.10 pt cheltuieli de personal, 7701.20 pt cheltuieli materiale, 7701.71 pt activele nefinanciare. Poti sa adaugi si 7701.59 daca ai burse.
La configurare institutii ai in partea de jos a ferestrei o pagina cu conturi automate. Aici adaugi la banca contul 7701.
Apoi mergi in meniul programului la Operatii>Jurnal de banca. La cont iti apare contul sintetic si analiticele create de tine. Alegi contul cu care ai operatiuni, adaugi in ecranul de sus data si salvezi. Mergi in ecranul de jos si adaugi operatiunile pe care le ai in ziua respectiva, contul corespondent, angajamentul si tot ce mai ai pe acolo, dupa care salvezi.
Acelasi lucru se poate face si pt 7702, finantare de la bugetul local.
Pt creditele bugetare primite de la ordonatorul principal de credite poti sa adaugi la fel conturi analitice si un cont 999 cu care sa aiba corespondenta (altfel nu poti lucra cu conturile inafara bilantului decat cu un astfel de cont). Apoi mergi la Operatii>Deconturi. Si de aici este la fel ca la banca.
Spor la treaba.
PS Vezi sa-ti configurezi mai intai toate conturi analitice cu care lucrezi, inclusiv cele de furnizori, sa-ti creezi planurile bugetare (bugetul), la intrari sa adaugi si angajamentele...... Iti vor fi utile a executia bugetara si nu numai.
Succes.

achiteic352
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

inregistrarea 7701 pe debit

#3 Mesaj de achiteic352 »

Stie cineva cum se inregistreaza intrarile de credite bugetare in jurnalul de banca? Dupa OMFP 1917/2005, creditele primite de ordonatorii secundari si tertiari prin repartizare de la ordonatorul superior se inregistreaza in debitul contului 8062, care este cont in afara bilantului.
V-as multumi mult daca cineva care fosloseste acest program ma poate ajuta.

rusep
Mesaje: 27
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

#4 Mesaj de rusep »

asa e se inregistreaza doar in afara bilantului mie mi s-a parut cea mai buna solutie sa nu le inregistrez in jurn de banca pt.ca altfel imi denatureaza rezultatul din 121
eu am asimilat ct 7701 cu un ct. de venituri insa consider venit numai ce folosesc eu pt. a plati ceva nu tot ce am primit de la ordonatorul de credite pt. ca daca nu le cheltui-folosesc tot apar cu ele la credite neconsumate si oricum mi le retrage automat la sf.anului. Si atunci cum sa le inregistrez pe intrari in jurnalul de banca
ai dreptate ca nu e normal asa dar este un cont altfel decat cele de disponibilitati
cred ca echipa Saga ar trebui sa mai lucreze putin pe acest cont
la plati fac 401=7701 etc. si imi da sold negativ pe jurnalul de banca deci....

balani430
Mesaje: 122
Membru din: Mar Ian 16, 2007 1:00 am
Localitate: Vaslui
Contact:

#5 Mesaj de balani430 »

Pt creditele bugetare primite de la ordonatorul de credite poti sa adaugi in planul de conturi, conturile analitice 8062.10, 8062.20.... si un cont 999 cu care sa aiba corespondenta (altfel nu poti lucra cu conturile inafara bilantului decat cu un astfel de cont, asa e programul, n-ai cei face).
La configurare institutii > conturi automate > la deconturi treci contul 8062.
Apoi mergi la Operatii>Deconturi. Si de aici este la fel ca la banca. Cum am scris si mai sus pt altcineva. Lucrezi in corespondenta cu contul 999.
Si nu le inregistrezi pe intrari la jurnal banca, ci la deconturi.
Contul 7701 e normal sa apara negativ in timpul lunii, ai cheltuit niste fonduri din el care nu apar la intrari. Asa este contul, asa l-au gandit. Oricum la sfarsitul lunii se inchide prin 121 analitic pt bugete diferite.

Scrie răspuns