Coduri pe articole/produse

Chestiuni specifice programului SAGA B.
Mesaj
Autor
iliutaa
Mesaje: 8
Membru din: Lun Feb 12, 2007 12:00 am

Coduri pe articole/produse

#1 Mesaj de iliutaa »

Rog, daca se poate, sa imi explicati pasii, cum se pot da coduri la produsele din gestiuni? Si la produsele noi aprovizionate.

balani430
Mesaje: 122
Membru din: Mar Ian 16, 2007 1:00 am
Localitate: Vaslui
Contact:

#2 Mesaj de balani430 »

Te duci in meniul de sus Fisiere > Articole si acolo adaugi produsul, la fiecare ii selectezi tipul articolului aferent. De exemplu un dulap > obiect de inventar. Daca ai cumva produse cu care lucrezi si nu apare tipul articolului in lista respectiva, te duci in meniu Fisiere > Tipuri de articole unde adaugi tipul de articol cu care lucrezi tu, si conturile aferente.
De exemplu eu am introdus hrana pentru oameni, cont stoc 3027, cont cheltuiala 6027, si am bifat aprovizionabil si consumabil. Pt mine atat trebuie.
Dupa ce introduci noul articol mergi la Articole si adaugi noul produs si in lista vei gasi si tipul de articol aferent creat de tine.
Daca ai o factura cu articole noi nu este necesar sa mergi sa introduci intai articolele si apoi factura, ci doar tipul de articol aferent, daca nu este deja configurat in lista cu tipuri de articole. In momentul in care introduci o factura si programul vede ca este un produs nou, nu il ai in lista cu articole, te intreaba daca vrei sa-l introduci si-ti deschide el fereastra cu articole.
Codurile le trece programul automat, sau poti sa le scrii tu in meniul cu articole.

iliutaa
Mesaje: 8
Membru din: Lun Feb 12, 2007 12:00 am

#3 Mesaj de iliutaa »

Multumesc. Acum am dori sa stim cum procedam cu introducerea stocurilor vechi, tinand cont ca este prima luna de utilizare a programului SAGA B.

balani430
Mesaje: 122
Membru din: Mar Ian 16, 2007 1:00 am
Localitate: Vaslui
Contact:

#4 Mesaj de balani430 »

Administrare > configurare institutii > preluare stocuri initiale (este un buton in dreapta sus). Aici selectezi luna initiala pt program si adaugi produsele pe gestiuni. Mai inainte sa ai grija sa fie adaugate articolele respective in Fisiere > Articole, pt ca altfel nu -ti apar in lista din preluare stocuri initiale.

Scrie răspuns