Dezvoltarea conturilor sintetice in conturi analitice

Chestiuni specifice programului SAGA B.
Mesaj
Autor
ciurezud
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 30, 2007 12:00 am

Dezvoltarea conturilor sintetice in conturi analitice

#1 Mesaj de ciurezud »

Conform Ordinului 2021/17.12.2013 conturile sintetice se dezvolta in conturi analitice. Doar unele conturi..........altele nu , exemplu conturile de stocuri nu se dezvolta in analitic.
Prin dubla inregistrare 602.01.00 = 302.01.00 cu selectie cod sector, sursa finantare, clasificatie functionala cheltuieli, clasificatie economica cheltuieli ex. 02A67.03.02.20.01.30 ambele conturi se dezvota in analitic, la fel si 121 care nu are analitic. Ordonatorul superior nu accepta balanta din Saga pe motiv ca nu respecta ordinul (conturile care nu se dezvolta nu trebuie sa aiba analitice). Ce este de facut?
Sau poate imi scapa mie ceva.....
Astept pareri.....

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Dezvoltarea conturilor sintetice in conturi analitice

#2 Mesaj de herganiec »

la listare balanta selectezi sintetica si completezi jos casutele doar pt conturile care vrei analitic.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

mirona425
Mesaje: 17
Membru din: Lun Mai 08, 2006 12:00 am

Re: Dezvoltarea conturilor sintetice in conturi analitice

#3 Mesaj de mirona425 »

Din pacate sunt doar 6 randuri, deci se pot pune doar 6 conturi pt. care vrem analitice la listarea balantei. Si trebuie mai multe.
Cum se pot inmulti randurile pentru mai multe conturi ?
Se poate?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Dezvoltarea conturilor sintetice in conturi analitice

#4 Mesaj de herganiec »

nu se poate .. dar atunci alegi balanta <analitica> din start si o listati.
jucati-va putin acolo si vedeti ce selectii se pot face nu aveti ce strica le vedeti pe ecran si alegeti care vi se potriveste.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns