inchidere conturi cu 121

Chestiuni specifice programului SAGA B.
Mesaj
Autor
mirona425
Mesaje: 17
Membru din: Lun Mai 08, 2006 12:00 am

inchidere conturi cu 121

#1 Mesaj de mirona425 »

Pana la urma conturile de venituri si cheltuieli se inchid cu 121 lunar sau trimestrial?
S-a lamurit cineva?

Daca raspunsul este trimestrial, atunci cum facem in Saga?

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: inchidere conturi cu 121

#2 Mesaj de apetrem »

"Închiderea conturilor de venituri şi cheltuieli se efectuează, de regulă, la sfârşitul exerciţiului financiar."
Legea Contabilitatii, art. 19, al. (1)
Marian Apetre

mirona425
Mesaje: 17
Membru din: Lun Mai 08, 2006 12:00 am

Re: inchidere conturi cu 121

#3 Mesaj de mirona425 »

Nu cred ca ai inteles ce am intrebat.
Pana anul trecut contrurile de 6xx si 7xx se inchideau LUNAR cu 121.
Anul acesta cum se inchid ?
Tot lunar sau doar la trimestru (fara 700) ?

Am vb. cu multa lume. Unii spun ca lunar altii la trimestru.
La voi cum s-au inchis anul acesta?

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: inchidere conturi cu 121

#4 Mesaj de apetrem »

Scuze, am crezut ca ai intrebat despre inchiderea conturilor de venituri şi cheltuieli.
Marian Apetre

mirona425
Mesaje: 17
Membru din: Lun Mai 08, 2006 12:00 am

Re: inchidere conturi cu 121

#5 Mesaj de mirona425 »

Asta am intrebat.
Conturi de venituri 7xx (fara 700 - ca este de finantare) si de cheltuieli 6xx.
Asa le inchizi tu? La sfarsitul anului?

Oare chiar nu pot obtine de la nimeni un raspuns concret la aceasta intrebare?
Cum au inchis aceste conturi sute de contabili bugetari din tara asta?

butois
Mesaje: 157
Membru din: Mar Noi 17, 2009 12:00 am

Re: inchidere conturi cu 121

#6 Mesaj de butois »

Conturile de venituri si cheltuieli le-am inchis lunar. Cel de finantare 770 doar la sf anului.

mirona425
Mesaje: 17
Membru din: Lun Mai 08, 2006 12:00 am

Re: inchidere conturi cu 121

#7 Mesaj de mirona425 »

Chiar acum am primit 2 raspunsuri la aceasta intrebare pe alt forum.
Unul spune ca se inchid lunar (ca si raspunsul anterior de pe acest forum), altul spune triimestrial.
Si daca raspunsul corect ar fi trimestrial, stie cineva cum se poate face asta in SagaB?

ochiuleta419
Mesaje: 48
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: inchidere conturi cu 121

#8 Mesaj de ochiuleta419 »

pai... nu prea se poate. eu am incercat sa nu bifez inchiderea, nu am validat luna, iar in luna urmatoare nu am mai putut valida operatiunile cu stocuri, chelt in avans, amortizarea....
apoi am incercat cu inchidere, validare apoi stergerea notei de inchidere, dar inchiderea la 30.martie a facut-o doar cu sumele lunii martie.

asa ca am facut inchidere lunara la 6xx si 7xx (saga nu inchide 770).
asta e programul, cui nu-i convine ... :evil: intradevar, in OMF 2021 scrie ca inchiderea se face trimestrial, dar, oricum, una scrie in OMF si alta au spus pe la instruri...
cred ca nu e nici o tragedie daca le inchidem lunar, poate alte programe fac lucrul asta, mie insa imi place saga

paidolat181
Mesaje: 487
Membru din: Vin Aug 11, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

Re: inchidere conturi cu 121

#9 Mesaj de paidolat181 »

Nu exista posibilitatea inchiderii trimestriale a conturilor de venituri si cheltuieli in Saga.
Insa, nu este nici o probleme ca le inchide lunar, la trimestru sunt aceleasi date ca si atunci cand s-ar fi facut lunar! Nu contravine cu nimic legislatiei!
Un economist este un expert care va stii maine de ce lucrurile pe care le-a prevestit ieri nu s-au intamplat astazi.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: inchidere conturi cu 121

#10 Mesaj de eugen01 »

omfp 1917/2005 :
Cap. 1.5 (pg.74)
Conturile de cheltuieli se inchid la sfarsitul perioadei (lunar sau cel mai tarziu la intocmirea situatiilor financiare) in vederea stabilirii rezultatului patrimonial.
In situatia in care apar operatiuni ce trebuie inregistrate in creditul conturilor de cheltuieli, acestea pot fi inregistrate si in debitul conturilor, in rosu.
Reflectarea unitara a cheltuielilor efectuate de institutiile publice pe articolele si alineatele prevazute in Clasificatia economica, se asigura cu ajutorul “Indrumarului” elaborat de catre ordonatorii principali de credite, cu avizul Ministerului Finantelor Publice.
Tabelul de concordanta intre conturile de cheltuieli si codurile aferente
din clasificatia economica este prezentat in Anexa nr.12 la prezentele norme.

Cap.2.5(pg.78)
Conturile de venituri se inchid la sfarsitul perioadei (lunar sau cel mai tarziu la intocmirea situatiilor financiare) in vederea stabilirii rezultatului patrimonial.

Comentarii:
1. imho, sintagma " cel mai tarziu la intocmirea situatiilor financiare" este caduca.Argumentez cu prevederile referitoare la inregistrarea amortizarii;
2.Despre inchiderea contului 770 , precum si alte subtilitati...referitor la venituri extrabugetare finantari din venituri proprii) , MF a ostenit de-a emis omfp 2021/17.12.2013.A se vedea monografiile contabile respective.

Scrie răspuns