Unitate de invatamant paticulara acreditata

Chestiuni specifice programului SAGA B.
Mesaj
Autor
vadeand683
Mesaje: 8
Membru din: Vin Mai 14, 2010 12:00 am

Unitate de invatamant paticulara acreditata

#1 Mesaj de vadeand683 »

Buna
Este cineva contabil la o gradinita/scoala privata acreditata?
Sau stie cineva daca o astfel de unitate functioneaza din punct de vedere contabil precum un ONG sau ca o institutie publica. Tot citesc legislatie dar ceva imi scapa....pana la acreditare functionam in cadrul unei fundatii, dupa care, prin ordin de ministru a fost infiintata unitatea de invatamant care are CUI propriu. Am facut o adresa catre M.F. dar raspunsul a fost evaziv. Cei de la ARACIP nu ne dau detalii. Mentionez ca nu primim bani de la bugetul de stat. Veniturile sunt doar din taxele de scolarizare. Va multumesc!

vadeand683
Mesaje: 8
Membru din: Vin Mai 14, 2010 12:00 am

Re: Unitate de invatamant paticulara acreditata

#2 Mesaj de vadeand683 »

Chiar nu stie nimeni?! De ani de zile incerc sa coroborez codul muncii cu legea invatamantului pe parte de resurse umane. Am participat la 3 cursuri(la firme diferite) ca sa ma lamuresc si le-am incheiat si mai nedumerita :(. Asta pentru ca cei de la inspectoratele scolare ne dau informatii ca si cum am fi o firma de stat si ne impun sa ne comportam ca atare... nu reusesc sa inteleaga ca totusi suntem o firma privata.. Pentru cei de la ITM conteaza codul muncii s-atat!. Acum pe partea de contabilitate am o mare dilema. Toate gradinitele private din Cluj functioneaza precum un ONG (prima care s-a acreditat a inceput sa functioneze asa si toate celelalte procedeaza la fel. Eu am un dubiu, cred ca suntem totusi institutie publica dar neprimind bani de la stat....nu stiu ce sa zic. Macar o opinie, o speculatie sau o barfa legata de subiect :) ? Va multumesc

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Unitate de invatamant paticulara acreditata

#3 Mesaj de eugen01 »

Daca e vorba de barfe, Et in Romania ego ! Deci:
1.Premise:
a) L 500/2002 (Finantelor Publice). Definitii:
30.instituţii publice – denumire generică ce include Parlamentul, Administraţia Prezidenţială, ministerele, celelalte organe de specialitate ale administraţiei publice, alte autorităţi publice, instituţiile publice autonome, precum şi instituţiile din subordinea/coordonarea acestora, finanţate din bugetele prevăzute la art. 1 alin. (2);
b) L 544/2001(privind liberul acces la informatiile de interes public), modificata prin L 371/2006
art.2 lit.a
"prin autoritate sau institutie publica se întelege orice autoritate ori institutie publica ce utilizeaza sau administreaza resurse financiare publice, orice regie autonoma, companie nationala, precum si orice societate comerciala aflata sub autoritatea unei autoritati publice centrale ori locale si la care statul român sau, dupa caz, o unitate administrativ-teritoriala este actionar unic ori majoritar;"
c) Constitutia Romaniei (sursa neautorizata, zvon adicatelea ..in sensul ca eu nu gasesc respectiva definitie):
"In sensul prevederii ...... din Constitutia Romaniei, toate persoanele juridice infiintate prin acte de putere sau de dispozitie ale autoritatilor publice centrale sau locale in scopul realizarii unor activitati fara caracter comercial sau pentru indeplinirea unui serviciu public nepatrimonial.Cele mai multe instituti publice sunt finantate, in totul sau in parte, de la bugetul de stat sau bugetele locale. ...etc.."
Concluzii :
1. O institutie de invatamant particulara (indiferent de nivel) nu este o institutie publica;
2. Nefiind institutie publica,
a) nu este supusa regulilor ale MEC (eii...aici probabil exista niste recomandari privind programa de invatamant).De asemena nu cred ca se aplica legea invatamantului in ceea ce priveste salarizarea personalului.Nimic nu il impiedica pe un privat/particular sa isi plateasca angajatii cu de x ori mai mult decat ceea ce se prevede acolo..in ..pardalnica aia de grila.Argumentez cu oricare din primele 10 articole din L 285/2010 (se face referire la "personalul platit din fonduri publice", sau mai exact cu L 63/2011 art.7 si cu altele similare)
b) nu este supusa regulilor finantelor publice.Adica, Plan Bugetar , Finantari, Alop, Fisa entitate Publica etc...
3.Despre statutul unei institutii publice mai gasim si diverse referinte in Codul Fiscal (definitii...art.141..)

Avand in vedere aplicarea unitara a legii in RO, inchei cu citatul meu favorit din op.cit. finante valcea:
"De asemenea, cele de mai sus nu reprezinta un act administrativ fiscal in sensul art.41 din Codul de ProceduraFiscala sau un act administrativ de autoritate in sensul art.1 din Legea nr.554/2004 a contenciosului administrativ si nu este opozabila tertilor

Scrie răspuns