obiecte de inventar

Chestiuni specifice programului SAGA B.
Mesaj
Autor
vierium155
Mesaje: 5
Membru din: Lun Sep 24, 2012 10:48 am

obiecte de inventar

#1 Mesaj de vierium155 »

Buna ziua,
eu as intreba cum introduceti obiectele de inventar?Nu cele din facturile curente, cele achizitionate anterior.
Mai precis, pana acum am tinut evidenta cu alt program.Cand am trecut la saga, am trecut soldurile initiale din balanta, dar nu stiu cum incarc obiectele de inventar in analitic pe compartimente si salariati.
Va multumesc

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: obiecte de inventar

#2 Mesaj de septimiuv »

le introduci la fel ca cele curente

balani345
Mesaje: 60
Membru din: Lun Ian 20, 2014 2:27 pm
Localitate: Vaslui

Re: obiecte de inventar

#3 Mesaj de balani345 »

in Fisiere > Articole > le adaugi cu cod, denumire, UM si tip (obiect de inventar, materii prime, etc)
apoi mergi la Administrare > Configurare institutii > aici ai un buton in partea dreapta - sus > Preluare stocuri initiale (sub cel de preluare a balantei initiale)
aici le intruduci tu cum le ai, cu cantitate si pret
spor

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24156
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: obiecte de inventar

#4 Mesaj de balazse »

Pentru BalanI345
Porcedura mentionata de tine este bun, daca nu sunt obiectele de inventar date in folosinta.

Pentru VieriuM155
Daca obiectele de inventar au fost date in folosinta atunci creezi articolele in cauza (meniul "articole" ca tip "obiect de inventar"), adaugi o oarecare gestiune cantitativ-valorici, iar la "operatii" -> "alte operatiuni cu stocul" -> "dare in folosinta" introduci o inregistrare cu o data anteriora inceperii activitatii.
Atentie ca o data validata nu prea poti revenii asupra inregistrarii.

Scrie răspuns