Stornare factura

Chestiuni specifice programului SAGA B.
Mesaj
Autor
cristeac540
Mesaje: 13
Membru din: Joi Ian 31, 2013 2:32 pm

Stornare factura

#1 Mesaj de cristeac540 »

Cum inregistrez o factura de stornare emisa pe care nu am incasat-o inca ?O inregistrez la iesiri ,la cantitate trec -1 ,apas pe butonul"Reglare stornare" si apoi ??????????nu reusesc sa o asociez cu factura pozitiva .

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Stornare factura

#2 Mesaj de paturcai »

Nici nu aveti cum.
Daca factura initiala a fost incasata si acum faceti stornare nu aveti cu ce sa o asociati.
Exista doua posibilitati:
1.
O lasati (nu bifati TVA la incasare) cu valoare negativa (nu ii dati banii inapoi) in speranta ca acel client va mai cumpara marfa de la dvs.
2. Daca va hotarati sa ii dati banii inapoi, dati "incasare" pe factura respectiva si ea se va duce in REgistru de casa cu valoare negativa. O incasare cu valoare negativa care este de fapt o plata. Faceti de mana o "dispozitie de caserie" (de plata) treceti datele de identificare ale primitorului (numele entitatii, numele si prenumele primitorului iar pe verso treceti datele din cartea de identitate si puneti delegatul-cel care va primi banii- sa semneze de primire), sau puneti clientul dvs. sa va aduca o chitanta (cu datele lui de indetificare ca firma/enitate) pe care sa scrie suma pe care o va primi de la dvs iar la explicatie sa scrie: suma reprezentand stornarea facturii nr...din data...
Dvs veti inregistra in REgistrul de casa aceasta chitanta la numarul de document aferent "incasarii" negative.
Exemplu:
Stornez o factura in valoare de 124 lei (TVA inclusa)
Dupa ce intocmesc factura (nu bifez TVA LA INCASARE (sa presupunem ca enitatea pentru care lucrati este cu TVA la incasare) validez si apas butonul INCASARE si aleg unde sa incasez suma (in contul 5311)
Astept clientul meu sa imi aduca chitanta (cum v-am explicat mai sus) si in Registrul de casa la Numar de document o sa am numarul de factura de stornare; modific acel numar si trec numarul chitantei. Daca nu imi aduce chitanta si ii intocmesc eu dispozitie de plata, la numar de document trec numarul dispozitie (sa spunem DP012-adica Dispozitia de plata nr. 012)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

cristeac540
Mesaje: 13
Membru din: Joi Ian 31, 2013 2:32 pm

Re: Stornare factura

#3 Mesaj de cristeac540 »

Multumesc pentru raspuns.

Scrie răspuns