Tab-ul cu semnaturi automate

Chestiuni specifice programului SAGA B.
Mesaj
Autor
chelmuc828
Mesaje: 4
Membru din: Mie Ian 08, 2014 10:50 am

Tab-ul cu semnaturi automate

#1 Mesaj de chelmuc828 »

Buna ziua,
Poate ma puteti ajuta sau macar lamuri.
Au trecut baza de date veche pe una noua, si am constatat ca in urma actualizarii in "Administrare -> Configurarea societatii" nu mai este tabul "Semnaturi automate".
Am incercat setarea lor dupa ce intr-un aviz de insotire inre 2 gestiuni (fara factura) persoanele si autovehicolul care face livrarea nu le pot inscrie din soft. Momentan le scriu pu pixul dupa listare.
Am verificat Avizele la "Iesiri" si pe formularul editabil se pot inscrie datele de expeditie.
Va multumesc.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Tab-ul cu semnaturi automate

#2 Mesaj de herganiec »

ai ramas in urma rau, cu actualizarile..
nu mai este tab-ul cu semnaturi, este la fiecare raport care il listezi dupa ce il completezi.
ver 3.0.461 din 03.01.2016
1. In meniul "Administrare" s-a introdus un ecran nou numit "Numere si serii" in care se genereaza automat plajele de serii si numere pentru documentele existente, corespunzatoare fiecarui an. De asemenea, se pot, optional, inregistra serii si numere, seria fiind considerata partea alfabetica de inceput a numarului (de ex., daca la coloana "Primul numar/serie" veti completa cu AA00001 se va considera seria AA si numarul 00001). Ecranul permite si tiparirea deciziei pentru numerotarea documentelor.
2. S-a modificat modul de completare al semnatarilor din rapoarte. Acum, acestia se introduc la momentul tiparirii documentului. Pot fi introdusi mai multi semnatari pentru aceelasi document care se vor memora in lista de selectie, programul afisand, implicit, ultima pozitie introdusa.
3. In ecranele "Intrari" si "Iesiri" s-a introdus un nou tip numit "C - Factura simplificata", pentru introducerea bonurilor fiscale care au completat codul fiscal. De asemena, in ecranul "Intrari", s-a introdus tipul "O - Borderou de achizitii".
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

chelmuc828
Mesaje: 4
Membru din: Mie Ian 08, 2014 10:50 am

Re: Tab-ul cu semnaturi automate

#3 Mesaj de chelmuc828 »

Va multumesc pentru amabilitatea de a-mi raspunde.
Cele comunicate de dvs. le-am regasit si eu in noile actualizari, insa pentru meniul "Operatii" ->"Transferuri" avizul de expeditie nu are posibilitatea de a edita din soft:
cine semneaza avizul: si datele privind expeditia> Delegat, auto C.I. etc.
Va rog verificati si dvs.
Va multumesc.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Tab-ul cu semnaturi automate

#4 Mesaj de fagarasa176 »

Trimiteti mail la SAGA cu propunerea
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Scrie răspuns