salariata aflata in conc ingr copil

Chestiuni specifice programului SAGA B.
Mesaj
Autor
sarametescuv10
Mesaje: 8
Membru din: Mie Apr 01, 2015 2:57 pm

salariata aflata in conc ingr copil

#1 Mesaj de sarametescuv10 »

Buna seara!
Aveti idee ,daca salariata unei institutii publice ,aflata in concediu de ingrijire copil poate primi drepturi recuperate din anii precedenti,castigate prin hotarare judecatoreasca?Am incercat sa ii trec la alte venituri ,suma cuvenita dar imi da eroare in declaratia 112.
Multumesc!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: salariata aflata in conc ingr copil

#2 Mesaj de herganiec »

cat este in CIC contractul de munca e suspendat. Nu poate primi nimic in acest timp.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

balani345
Mesaje: 60
Membru din: Lun Ian 20, 2014 2:27 pm
Localitate: Vaslui

Re: salariata aflata in conc ingr copil

#3 Mesaj de balani345 »

se pot acorda aceste drepturi, la D112 primesti o atentionare, nu o eroare
ii pui suma aferenta si 0 zile lucrate, la tipul de angajat il pui alte tipuri, nu salariat si-i completezi si perioada la care se refera aceste sume, obligatoriu (fara aceasta parca iti da eroare)
am avut cazuri si am dat, am primit atentionare la D112 dar am putut sa o trimit, doar sa completezi toate datele necesare
posibil de la AJPIS sa primiti o adresa in care va intreaba ce reprezinta acea suma, si le raspundeti ca e din HJ si nu e problema

sarametescuv
Mesaje: 20
Membru din: Mie Mar 04, 2015 3:09 pm

Re: salariata aflata in conc ingr copil

#4 Mesaj de sarametescuv »

Multumesc mult ptr raspunsuri.Dar acum am o alta problema,acceasi salariata nu mai este in conc de ingrijire copil,i-am incetat ctr ptr i s-a terminat conc.In decembrie trebuie sa ii dau ultima transa de bani din Hj, cum as putea sa procedez ,din moment ce in 112 nu mai are cum sa apara.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: salariata aflata in conc ingr copil

#5 Mesaj de herganiec »

Pai nu poti. pui suma de dat pe <alte venituri> in ultima luna lucrata.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns