salarii

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
bodeac219
Mesaje: 199
Membru din: Mar Mar 26, 2013 1:08 pm

salarii

#1 Mesaj de bodeac219 »

Buna ziua, plata salariilor dintr-o luna, se trec in reg.jurn. incasari si plati? Sau se trece doar plata contributiilor'

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: salarii

#2 Mesaj de cernatv »

Normal că se trece și net-ul și plata contribuțiilor.
Folosește butonul Plata din meniul de State de plată.

saucag
Mesaje: 23
Membru din: Vin Mai 19, 2017 6:16 pm

Re: salarii

#3 Mesaj de saucag »

Buna ziua ,sunt noua pe forum ,as avea niste întrebări ,sper sa fi postat corect;cum se procedează in cazul in care un salariat își plătește contribuțiile la stat pt o luna ? E doar pt o luna. La calculator salariu pe internet apare asa :salariu brut -725,angajatul plătește la bugetul de stat -169 iar angajatorul plătește la stat 168 lei deci angajatul trebuie sa i dea patronului 169 lei nu? Si încă ceva ,daca o societate are 2 angajați cu CIM parțial pe 4 ore pe zi,aceștia pot lucra sâmbătă si duminica ? Am tot citit pe forum si am văzut ca trebuie specificat de la inceput in CIM un procent de Weekend ,daca nu a fost specificat se transmite acum in Revisal acest lucru si se face act adițional ,programul e mereu si sâmbătă si duminica deci va fi permanent . De ex daca un angajat lucrează de luni pana vineri câte 4 ore pe zi poate lucra si sâmbăta si duminica iar apoi luni si marți liber (in acest caz ar avea 7 zile lucrate cu doua liber )sau cum se procedează ? Daca are contract pe 4ore trebuie sa lucreze 20 ore pe săptămana . Ar trebui sa se înceapă asa de la1 Iulie .va Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: salarii

#4 Mesaj de balazse »

In primul rand angajatul nu plaste nimic, ci i se retine contributiile din salariul brut, astfe se ajunge la salariul net.
Daca ai programul Saga PS, de ce faci calcule pe internet?
Dupa parerea mea personala, si sper sa nu o iei in nume de rau, cel mai bine ar fi sa contactezi un contabil, pentru a rezolva problemele.

Conform Codului Muncii, cu timp partial nu poti avea ore suplimentare (in cazul tau, la un contract de 4 ore/zi, poate lucra maxim 20 de ore/saptamana, adica in perioada de luni pana duminica), dar daca se respecta repausul saptamanal de 48 de ore consecutive (adica de luni pana duminica trebuie sa aiba un repaus de 48 de ore), atunci doar trebuie sa acorzi acel spor de weekend.

Scrie răspuns