Forum SAGA

Aici ne tutuim, vorbim, ne imprietenim
Acum este Dum Oct 22, 2017 7:12 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Prestari servicii catre o tara UE
MesajScris: Dum Oct 20, 2013 5:36 pm 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2013
Mesaje: 362
Buna ziua,
am un PFA, platitor de TVA, web design, cu sediul in Romania, care realizeaza servicii pentru o firma platitoare de TVA din UE. Trebuie sa ma inregistrez in ROI, daca valoarea serviciilor intr-un an nu depaseste 10.000 euro? Cum trebuie sa intocmesc facturile cu TVA sau fara, este taxare inversa? In Saga cum selectez,: taxare inversa, exceptii servicii sau acel N? Daca fac factura de servicii lunar pentru Austria, pana in 25 a lunii urmatoare trebuie sa depun D390?
Multumesc mult.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Oct 20, 2013 5:58 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Iun 2008
Mesaje: 17047
Localitate: Satu Mare
Poate te ajuta cele postate de TomaC (pe 06 Feb 2010 00:06) aici:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?t=10457
Referitor la introducere in program citeste cele postate de FagarasA176:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?t=10686

Un mic ghid mai gasesti aici:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?t=10480


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Oct 21, 2013 8:57 am 
Neconectat

Membru din: 01 Sep 2008
Mesaje: 7023
Localitate: Bucuresti
http://static.anaf.ro/static/10/Galati/GL1_106.pdf
Despre plafonul de 10 000 eur:
ART. 130^1 Achiziţiile intracomunitare de bunuri
(1) Se consideră achiziţie intracomunitară de bunuri obţinerea dreptului de a dispune, ca şi un proprietar, de bunuri mobile corporale expediate sau transportate la destinaţia indicată de cumpărător, de către furnizor, de către cumpărător sau de către altă persoană, în contul furnizorului sau al cumpărătorului, către un stat membru, altul decât cel de plecare a transportului sau de expediere a bunurilor.

ART. 153^1
NM.67
(2) Persoanele impozabile prevăzute la art. 126 alin. (4) din Codul fiscal sunt obligate să solicite înregistrarea în scopuri de TVA pentru achiziţii intracomunitare de bunuri conform art. 153^1 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal, dacă depăşesc plafonul pentru achiziţii intracomunitare de 10.000 euro stabilit conform pct. 2 alin. (5) -(7). În cazul în care o persoană este obligată să solicite înregistrarea în condiţiile art. 153^1 alin. (1) din Codul fiscal, înregistrarea respectivei persoane conform acestui articol va fi considerată valabilă de la data solicitării înregistrării.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Oct 12, 2017 1:14 pm 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2007
Mesaje: 783
Buna ziua,
cate luni poate presta servicii intracomunitare titularul unui pfa, in cursul unui an ?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Oct 12, 2017 1:18 pm 
Neconectat

Membru din: 26 Ian 2012
Mesaje: 480
13


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Oct 12, 2017 1:23 pm 
Neconectat

Membru din: 08 Ian 2016
Mesaje: 334
:lol:


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Oct 12, 2017 1:37 pm 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2007
Mesaje: 783
e bine ca va distrati....
nu am pus bine intrebarea ...dar credeam ca ati inteles, reformulez:
poate sta 6 luni de zile pe teritoriul altei tari ? am citit ca poate sta non-stop .


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România