Documente contabile conform ordin 1040/2004

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
postolachem742
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 07, 2008 12:00 am

Documente contabile conform ordin 1040/2004

#1 Mesaj de postolachem742 »

Imi cer scuze daca sunt insistenta . Am trimis un mail catre office , cu propuneri de modificare a formatului listelor ce se tiparesc din SAGAPS , si nu am primit raspuns , nici ca da si nici ca ba . Deobicei , indiferent daca propunerea era proasta , primeam un semn .
Deoarece am avut primul control pe un PFA , de curand, am luat la puricat ordinul 1040/2004 pentru aprobarea Normelor metodologice privind organizarea şi conducerea evidenţei contabile în partidă simplă de către persoanele fizice , si am incercat intocmesc documentele contabile conform ordinului .

Am rugat in mailul meu , sa faca modificari la listele ce se tiparesc din Saga S astfel incat sa respecte formatul minim obligatoriu din ordinul mai sus amintit , astfel incat sa nu mai mai intocmesc si manual anumite liste .

De exemplu sunt doua documente care nu se scot corect , sau mai zis nu se scot din sagaps :

Jurnal operatiuni diverse
Fisa operatiuni diverse

Ceea ce se poate lista din saga este Registrul Jurnal de incasari si plati , care este intradevar corect si
Lista operatiunilor . Aceasta lista a operatiunilor nu asigura formatul cerut de ordin:

Fisa operatiuni diverse trebuie sa contina un total lunar , si un total cumulat de la inceputul anului , la sfarsitul fiecarei luni . - ceea ce nu se intampla .
De asemenea , sugerez ca , daca tot faceti modificarea ca sa corespunda Fisei de operatiuni diverse , titlul listei sa poarte numele Fisa operatiuni diverse , Si subtitlul : tipul de cheltuiala sau venit , pentru care se da filtru ... adica , conditiile de tiparire alese de utilizator .

In concluzie , documentele listate sa aiba titlurile corecte si conditiile de filtrate tiparite .

In acest moment , ca sa obtin totaluri lunare conform fisei de operatiuni diverse , trebuie sa listez registrul de incasari si plati cu filtru , dar nu are nici titlul corespunzator , si nici totalurile cumulate asa cum precizeaza ordinul 1040 .

Referitor la Jurnalul operatiuni diverse care este document obligatoriu ,trebuie sa il completez manual , deoarece in saga ps nu se poate scoate nimic asemanator .

Citez cateva randuri din ordinul 1040 referitor la aceste documente :


‘’ La sfârşitul fiecărei luni, în fişele analitice se totalizează rulajele pe luna respectivă şi cumulat de la începutul anului, în vederea întocmirii Jurnalului privind operaţiuni diverse cod 14-6-17/c.
40. Totalurile lunare din Fişa pentru operaţiuni diverse se vor înregistra în Jurnalul privind operaţiuni diverse (cod 14-6-17/c), grupate pe feluri de activităţi.
Contribuabilii care nu efectuează cheltuieli de natura celor care sunt deductibile plafonat pot să evidenţieze aceste cheltuieli numai în Registrul-jurnal de încasări şi plăţi, nemaifiind obligatorie întocmirea Fişei pentru operaţiuni diverse şi, implicit, a Jurnalului privind operaţiuni diverse. Pentru cheltuielile cu amortizarea se va întocmi Fişa pentru operaţiuni diverse.
47. Pentru cheltuielile deductibile plafonat, înainte de înregistrarea totalului din Fişa pentru operaţiuni diverse se va calcula cota care este deductibilă şi numai aceasta se va înregistra în Jurnalul privind operaţiuni diverse pentru cheltuieli.’’

Poate prin acest subiect ma aude cineva de la saga , in masura sa ia hotarari de modificare , si sper ca am fost corect inteleasa .
Eu doresc , daca tot folosesc un soft ca sa tin contabilitatea pf-ului , sa nu mai fiu nevoita sa intocmesc fise si jurnale in excel , pentru ca nu am timp de asa ceva . Din pacate , la controalele fiscale poti nimeri inspectori mai binevoitori sau nu , care pot accepta anumite lipsuri sau care nu accepta . Daca nu este foarte greu , de ce sa nu avem un soft care face totul bine , ca la carte .
Multumesc pentru intelegere!

ghitat84
Mesaje: 4
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:00 am

Re: Documente contabile conform ordin 1040/2004

#2 Mesaj de ghitat84 »

Ai dreptate, ar trebui facute aceste modificari in saga ps!!!!

tomin229
Mesaje: 82
Membru din: Mie Feb 20, 2008 12:00 am
Localitate: Arad

Re: Documente contabile conform ordin 1040/2004

#3 Mesaj de tomin229 »

este o "scapare" a programului intradevar. Curios de unde denumirea de "lista operatiunilor" pentru ca aceasta titulatura nu a fost prevazuta nici in Ord 58 , cea dinaintea OMF 1040 ????

Aceste fise si jurnale devin obligatorii in cazul cheltuielilor deductibile plafonat ( si aici se pot exemplifica cotizatiile profesionale ale notarilor , avocatilor etc) cit si in cazul in care se calculeaza amortizari , deci altfel spus cam greu sa te incadrezi la cazuri in care nu sint obligatorii

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Documente contabile conform ordin 1040/2004

#4 Mesaj de eugen01 »

"Program pentru evidenta contabila in partida simpla, destinat persoanelor fizice autorizate - cabinete de avocatura si notariat, cabinete medicale, experti financiari si alte profesii liberale."
(Sagasoftware>Produse>SagaPS)

altfel, da de acord, cu sugestiile.

tomin229
Mesaje: 82
Membru din: Mie Feb 20, 2008 12:00 am
Localitate: Arad

Re: Documente contabile conform ordin 1040/2004

#5 Mesaj de tomin229 »

..stiu unde apar , pentru ca folosesc programul , ma intrebam de ce au fost denumite asa : "lista operatiunilor" , de catre Saga pentru ca aceasta titulatura nu apare in nici un act normativ care reglementeaza contabilitatea in partida simpla.

Ar mai fii o remarca :
Saga PS face "registru de casa" , registru care nu este necesar la contabilitatea in partida simpla , decit cel in valuta , daca este cazul.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Documente contabile conform ordin 1040/2004

#6 Mesaj de balazse »

Face registru de casa sa ne ajuta in introducerea documentelor, si cred ca din cauza unor probleme tehnice.

petrani
Mesaje: 2
Membru din: Vin Noi 11, 2016 3:29 pm

cheltuieli deductibile plafonat

#7 Mesaj de petrani »

Am configurat in tipuri de operatii o noua opertie: cotizatie ceccar, iar la tip am ales chelt deductibile plafonat. la calculul impozitului la sfarsit de an nu se calculeaza corect. Cum pot sa configurez ca acest tip sa fie plafonat la 5% din Venitul brut?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Documente contabile conform ordin 1040/2004

#8 Mesaj de balazse »

Si daca nu postezi acelasi lucru in mai multe locuri, crezi ca nu o sa citim sau sa iti raspundem?

Scrie răspuns