LAMURIRI PFA CU FONDURI EUROPENE

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
martina
Mesaje: 22
Membru din: Mie Mar 07, 2007 12:00 am

LAMURIRI PFA CU FONDURI EUROPENE

#1 Mesaj de martina »

Situatia mea este urmatoarea, sunt PFA determinat pe baza contabilitatii in partida simpla, am primit fonduri europene (masura 112- 25.000 E), acestea sunt neimpozabile conform art. 48 alin. 3, lit. d. Din aceste fonduri voi achizitiona echipamente agricole (de ex. tractor+plug) conform planului de afaceri si conditia pusa de FEADR,achizitionare unui utilaj in valoare de aproximativ 7500 E restul pentru dezvoltarea agriculturii. In acest caz pot deduce amortizarea utilajului la calculul impozitului? Incasarea fondurilor europe si subventia pe suprafata se trece in registru de incasari si plati? Subventia pe suprafata este impozabila?
In mai 2010 am infiintat PFA (cultivare tomate) si am primit subvetia pe kg rosii 0,35 lei in valoare de 8700 lei dar era aferenta anului 2009 unde nu eram PFA, suma a fost virata pe contul de PFA, suma 8700 lei se impoziteaza? Eu nu am impozitat suma. Trebuie sa platesc CAS, la sanatate am platit. Nu sunt salariat.

ivana91
Mesaje: 352
Membru din: Mie Noi 26, 2008 12:00 am

Re: LAMURIRI PFA CU FONDURI EUROPENE

#2 Mesaj de ivana91 »

Si eu am aceasi situatie cu masura 112 - 25000 euro dar pemtru cumparare aminale. Pot sa iti spun ca la cas nu ai de platit daca nu ai contract.
Mai tinem legatura.
Ne mai informam.

culeaf476
Mesaje: 1
Membru din: Lun Apr 23, 2012 10:19 am

Re: LAMURIRI PFA CU FONDURI EUROPENE

#3 Mesaj de culeaf476 »

subventiile in agricultura sunt impozabile! subventuiile feadr nu!creezi operatie noua si bifezi neimpozabil. ai grija ca la transa a 2- a cei de la ojpdrp - plati vor sa vada inregistrarile din contabilitate cu utilajele din planul de afaceri!te sfatuiesc sa treci valoarea integrala la imobilizari, inregistrezi la chelt amorizmentul integral, iar concomitent bagi la venituri partea din subventie aferenta subventiei FEADR!

rovidg116
Mesaje: 239
Membru din: Mie Iul 09, 2008 12:00 am

Re: LAMURIRI PFA CU FONDURI EUROPENE

#4 Mesaj de rovidg116 »

Buna ziua,

PFA in agricultura, sume de la FEADR si APIA...
Cum se trateaza acum, in 2013, sumele incasate de la FEADR si APIA avand in vedere ca impozitarea e pe norma de venit?
Nu prea am avut tandenta cu evidenta PFA pana acum ...
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: LAMURIRI PFA CU FONDURI EUROPENE

#5 Mesaj de tomac »

Nici cum. Mai ales că nu aveți, dacă e vorba de agricultură, obligația conducerii de evidențe contabile.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

rovidg116
Mesaje: 239
Membru din: Mie Iul 09, 2008 12:00 am

Re: LAMURIRI PFA CU FONDURI EUROPENE

#6 Mesaj de rovidg116 »

Intradevar, nu exista obligatia conducerii unei evidente contabile (CAEN 0113), insa PFA-ul fiind inregistrat platitor de TVA (TVA la incasare) si este si in ROI, conduc o evidenta in privinta TVA. TVA-ul utilajelor achizitionate din FEADR pot fi solicitate la rambursare, nu? Nu exista reguli speciale in acest caz?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: LAMURIRI PFA CU FONDURI EUROPENE

#7 Mesaj de tomac »

Cele două evidențe nu au nici o legătură. Da, evidența în scopuri de TVA este obligatorie. Solicitarea rambursării TVA se poate face dacă aveți TVA de recuperat mai mare de 5000 lei. Nu contează sursa de finanțare a investițiilor. Oricum la rambursare se va controla doar evidența în scopuri de TVA și documentele justificative ce stau la baza întocmirii acesteia.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tanchism176
Mesaje: 117
Membru din: Lun Feb 15, 2010 12:00 am

Re: LAMURIRI PFA CU FONDURI EUROPENE

#8 Mesaj de tanchism176 »

culeaf476 scrie:subventiile in agricultura sunt impozabile! subventuiile feadr nu!creezi operatie noua si bifezi neimpozabil. ai grija ca la transa a 2- a cei de la ojpdrp - plati vor sa vada inregistrarile din contabilitate cu utilajele din planul de afaceri!te sfatuiesc sa treci valoarea integrala la imobilizari, inregistrezi la chelt amorizmentul integral, iar concomitent bagi la venituri partea din subventie aferenta subventiei FEADR!
Cum pot trece in Saga pe Venituri partea din amortizare aferenta subventiei?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: LAMURIRI PFA CU FONDURI EUROPENE

#9 Mesaj de tomac »

Nu se trece pe venituri. Se ține o evidență extracontabilă și la completarea D200 la cheltuieli se scad acele sume din cheltuieli deductibile.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns