Gestiune marfa service auto

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
spatarl
Mesaje: 196
Membru din: Mar Dec 27, 2011 2:32 pm

Gestiune marfa service auto

#1 Mesaj de spatarl »

Buna ziua,
Un service auto I.I. are ca si obiect de activitate si comert cu amanuntul de piese pe langa prestari servicii. Trebuie sa faca receptile de marfa cu pretul de vanzare trecut , adica global-valorica sau se poate si cu gestiune cantitativ-valoric fara pret de vanzare trecut pe receptii ? Doresc sa leg casa de marcat la program si sa utilizezse Saga direct la service pentru receptii si facturi sau bon de casa. Pe de alta parte as dori sa nu fie conditionat de receptii pentru a face facturi sau bon de casa. Va rog dati-mi o idee .
Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Gestiune marfa service auto

#2 Mesaj de balazse »

Poate te ajuta cele postate aici de TomaC (din 27 Ian 2016 15:26):
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=14&t=33560
De atlfel, poti tine evidenta cantitativ-valoric la pret de achizitie.
Din pacate nu am inteles ce doresti prin "as dori sa nu fie conditionat de receptii pentru a face facturi sau bon de casa", deoarece o data ce nu ai achizitionat un produs este normal sa nici nu il poti vinde, daor daca pe factura utilizezi "nedefinit" poti sa facturezi fara a exista produsul, dar atunci nu o sa mai ai o evidenta clara.
Pentru casa de marcat iti sugerez sa utilizezi extensia "MarketLine".

spatarl
Mesaje: 196
Membru din: Mar Dec 27, 2011 2:32 pm

Re: Gestiune marfa service auto

#3 Mesaj de spatarl »

Multumesc pentru raspuns , ma refeream la faptul ca poate nu reuseste sa faca receptia de marfa inainte de a trebui sa scoata bonul de casa fiind un ii cu doi mecanici auto. Dar aveti dreptate cel mai bine ar fi sa faca receptia pe cantitativ valoric la pret de achizitie inainte de a face factura sau bonul de casa sin iesiri.

vargab
Mesaje: 1
Membru din: Lun Noi 12, 2012 9:42 am

Re: Gestiune marfa service auto

#4 Mesaj de vargab »

balazse scrie:Poate te ajuta cele postate aici de TomaC (din 27 Ian 2016 15:26):
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=14&t=33560
De atlfel, poti tine evidenta cantitativ-valoric la pret de achizitie.
Din pacate nu am inteles ce doresti prin "as dori sa nu fie conditionat de receptii pentru a face facturi sau bon de casa", deoarece o data ce nu ai achizitionat un produs este normal sa nici nu il poti vinde, daor daca pe factura utilizezi "nedefinit" poti sa facturezi fara a exista produsul, dar atunci nu o sa mai ai o evidenta clara.
Pentru casa de marcat iti sugerez sa utilizezi extensia "MarketLine".
Am si eu un caz foarte asemanator, si nu stiu de ce se poate tine evidenta la pret de achizitie la service si nu se poate la un magazin cu amanuntul? Si service-ul presteaza catre utilizatorul final, si are activitate reparare autovechicule si comert cu amanuntul a pieselor de schimb. Exista vreo baza legala pentru aceasta speta cu service-ul?
Sigur, este mai usor asa, insa in multe locuri am citit ca atunci cand activitatea este cu amanuntul este obligatoriu gestiunea la pret de vanzare cu tva + casa de marcat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Gestiune marfa service auto

#5 Mesaj de tomac »

Nu există reglementări specifice evidenței în partidă simplă care să vă oblige la așa ceva.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns