INREGISTRARI SAGA PS

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
mantogp734
Mesaje: 10
Membru din: Vin Mar 25, 2016 4:50 pm

Re: INREGISTRARI SAGA PS

#16 Mesaj de mantogp734 »

Referitor la registrul jurnal de incasari si plati, nu cred ca este nevoie de inregistrarea sa la finante. OMFP 1040/2004 unde vad ca este mentionat acest lucru a fost abrogat si inlocuit de 170/2015.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: INREGISTRARI SAGA PS

#17 Mesaj de ferenta »

Da, așa este! :oops:
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

danilar1
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mar 29, 2016 1:34 pm

Re: INREGISTRARI SAGA PS

#18 Mesaj de danilar1 »

scuze ca insist cu facturile. vreau sa fiu sigura ca fac bine. inreg. in iesir, selectez C iar in detalii pun 0 la tva?

danilar1
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mar 29, 2016 1:34 pm

Re: INREGISTRARI SAGA PS

#19 Mesaj de danilar1 »

cum inchid luna martie? vad doar inchidere an si daca dau luna martie nuselecteaza decai decembrie :(

mantogp734
Mesaje: 10
Membru din: Vin Mar 25, 2016 4:50 pm

Re: INREGISTRARI SAGA PS

#20 Mesaj de mantogp734 »

De ce doriti sa inchideti luna martie? La partida simpla se calculeaza pentru tot anul. impozit si alte contributii se platesc anticipat pe baza estimativei facute , nu trebuie calculat trimestrial impozitul cum este in partida dubla.

danilar1
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mar 29, 2016 1:34 pm

Re: INREGISTRARI SAGA PS

#21 Mesaj de danilar1 »

stiu asta dar as vrea ca programul sa genereze 300 si 394 complatat si cineva pe forum mi-a spus ca se completeaza automat cand inchid luna martie

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: INREGISTRARI SAGA PS

#22 Mesaj de ferenta »

Intră în jurnale de cumpărări/vânzări...
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

mantogp734
Mesaje: 10
Membru din: Vin Mar 25, 2016 4:50 pm

Re: INREGISTRARI SAGA PS

#23 Mesaj de mantogp734 »

Mergeti in jurnale de cumparari / vanzari. Aveti acolo declaratiile. Selectati luna dorita si actualizati datele.

danilar1
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mar 29, 2016 1:34 pm

Re: INREGISTRARI SAGA PS

#24 Mesaj de danilar1 »

asa am facut si ambele sunt goale

danilar1
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mar 29, 2016 1:34 pm

Re: INREGISTRARI SAGA PS

#25 Mesaj de danilar1 »

nu stiu cand trebuie completate datele firmei.am intrat la 300 pe alte informatii si am completat la persoana autorizata dar nici ce am completat acolo nu apare.cred ca nu fac ceva bine. abia am inceput sa lucrez in ps

danilar1
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mar 29, 2016 1:34 pm

Re: INREGISTRARI SAGA PS

#26 Mesaj de danilar1 »

daca ai timp- mantogp- imi spui te rog cum inregistrez efectiv in program facturi emise anul trecut- neplatitor de tva si incasate acum- platitor de tva?
multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: INREGISTRARI SAGA PS

#27 Mesaj de balazse »

Tipul "C" este pentru facturi simplificate, de ce sa le inregistrezi pe acel tip?
Facturile in sold le introduci cu date de anul de trecut, iar acum vei inregistra incasarea.
Pentru D.300/D.394 ai introdus facturile din perioada curenta pentru care trebuie sa intocmesti declaratiile?
La "situatie-listari" -> "jurnal de cumparari/vanzari" -> "decont de tva - d.300" -> fila "alte informatii" completezi datele persoanei autorizate.

danilar1
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mar 29, 2016 1:34 pm

Re: INREGISTRARI SAGA PS

#28 Mesaj de danilar1 »

buna,

anul trecut nu eram platitor de tva si scriam de mana totul in registru. din ian. am devenit platitor si am luat saga ps. in sold nu am nimic la clienti, furnizori. sa inteleg ca ar trebui sa incarc undeva aceste facturi si apoi sa fac plata? eu am introdus facturile ca si intrate cu data incasarii. pe de alta parte aceste facturi nu au tva deoarece cand au fost emise nu eram platitor de tva.
bajbai in program ca nu am mai lucrat cu el si mi-e greu. manualul nu ma lamureste prea mult sau sunt eu mai... na , ce sa zic!
poate ai timp sa-mi spui pasii.

multumesc

danilar1
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mar 29, 2016 1:34 pm

Re: INREGISTRARI SAGA PS

#29 Mesaj de danilar1 »

mai am o situatie, am facut ordin de plata din pfa trezorerie in pfa bcr, garantii de buna executie. nici astea nu stiu unde sa le inregistrez

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: INREGISTRARI SAGA PS

#30 Mesaj de ferenta »

Încep să-i dau dreptate colegului nostru SeptimiuV, când spune că în astfel de cazuri este indicat să îți iei un contabil, când manualul de utilizare și colegii de pe forum nu îți sunt de folos! :wink:
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Scrie răspuns