INREGISTRARI SAGA PS

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
danilar1
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mar 29, 2016 1:34 pm

INREGISTRARI SAGA PS

#1 Mesaj de danilar1 »

buna ziua,
am un pfa cod 7112 si am luat un saga ps. cu chiu cu vai am introdus actele la intrari dar nu sunt sigura ca am inreg. corect. ex. bon fiscal (nu benzina) pe care nu e trecut cui pfa il inreg. la b sau la c? sunt platitor de tva de la 01.01.2016. alt bon fiscal pe care e trecut cui pfa ( nu benzina) la fel , unde il trec. nu am mai lucrat niciodata cu saga si din manual multe imi sunt neclare. dupa ce am inreg. un act, il salvez, il validez si fac plata? cand ma uit la casa am soldul si operatiile cu minus. trebuie sa fac ceva ca sa nu fie cu minus?
mai am intrebari dar mai incolo. vad pe forum cateva persoane extrem de amabile care raspund. sper sa mi se intample si mie.

multumesc si zile bune sa aveti ! :)

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: INREGISTRARI SAGA PS

#2 Mesaj de cernatv »

Bonurile care au pe ele codul tău fiscal sunt asimilate acelui formular numit factură simplificată. Le înregistrezi cu C și deduci tva-ul. Cele care nu au cod fiscal le înregistrezi cu B și, jos în partea de detalii, pui 0 la tva.
Ordinea expusă de tine e logică: înregistrez, salvez, validez, fac plata. Înainte de a valida, verifică. Nu că nu se poate devalida, dar e mai bine așa. Dacă ai și document de plată, faci plata.
E normal să apară la casă cu minus. Nu ar fi o problemă, având în vedere că la contabilitatea în partidă simplă practic nu există documentul registru de casă. Dar dacă vrei să ai așa ceva: creează, în meniul Fișiere>Tipuri operații, un nou tip, denumit, Depunere numerar, bifează să fie preluat în RJIP și selecteză venit neimpozabil. În zilele în care îți apare casa cu minus o să faci o încasare cu acest tip de operatie. Similar, când o să fie prea mult numerar, o să faci o retragere, ca și cheltuială nedeductibilă și preluată în RJIP.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: INREGISTRARI SAGA PS

#3 Mesaj de ferenta »

cernatv scrie:Cele care nu au cod fiscal le înregistrezi cu B și, jos în partea de detalii, pui 0 la tva.
Eu pun cota de TVA și la astea, dar aleg integral nedeductibil.Așa am făcut mereu.Nu este ok?
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: INREGISTRARI SAGA PS

#4 Mesaj de balazse »

Nu prea, deoarece din start nu ai drept de deducere pentru acel tip de document, mai exact nu ai drept de deducere pe care sa il pierzi partial sau total.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: INREGISTRARI SAGA PS

#5 Mesaj de ferenta »

Păi și eu nu asta am spus mai sus?Că nu îl deduc...dar ca să nu deduc ceva, întâi trebuie să înregistrez!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: INREGISTRARI SAGA PS

#6 Mesaj de balazse »

Dar la acel document nu ai de ce sa inregistrezi TVA, deoarece ai un TVA pe el pentru care ai pierdut dreptul de deducere, trebuie sa procedezi la fel cum ai primii un document de la un neplatitor de TVA.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: INREGISTRARI SAGA PS

#7 Mesaj de ferenta »

Eu zic că nu e corect un astfel de tratament.Una este tva deductibilă si alta este tva dedusă.Altfel, care ar fi logica celor două rânduri din D300?Eu înregistrez tva-ul de pe toate documentele pe care le primesc și care conțin tva pe ele, iar apoi îl deduc integral, îl deduc parțial sau nu-l deduc, în funcție de cum îmi permite legislația.
Eu așa procedez și nu doresc să polemizez cu tine, Doamne ferește, mai bine ies la o plimbare...că e timp frumos afară! :P
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

danilar1
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mar 29, 2016 1:34 pm

Re: INREGISTRARI SAGA PS

#8 Mesaj de danilar1 »

multumesc pentru raspuns.
mai am intrebari. 394 se depune acum? programul nu face nimic. cand intru pe decl. este gol formularul.
la fel cu 300. generez si e gol. asa e normal sa completez de mana?
ce mai trebuiesa depun pana in 25 pt pfa platitor de tva?

multumesc pentru ajutor tuturor.

mereu sunt uimita pentru amabilitatea voastra si promtitudine.

zile bune sa aveti ! :)

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: INREGISTRARI SAGA PS

#9 Mesaj de ferenta »

Dacă ești plătitor trimestrial, atunci cele două declarații se vor genera și se vor completa cu date, automat la închiderea lunii martie.

p.s. Nu trebuie să fii uimită deloc, ci în momentul în care vezi întrebări puse de colegi de-ai noștri și știi răspunsul, este îndeajuns să ajuți și tu la rândul tău :) !Prin astfel de contribuții, dovedim că putem fi o "familie unită" și aici pe forum...
Ultima oară modificat Lun Apr 11, 2016 12:05 pm de către ferenta, modificat 1 dată în total.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

danilar1
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mar 29, 2016 1:34 pm

Re: INREGISTRARI SAGA PS

#10 Mesaj de danilar1 »

asa e. deocamdata eu sunt in faza de pus intrebari. :) multumesc pentru raspuns

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: INREGISTRARI SAGA PS

#11 Mesaj de ferenta »

Toți am fost așa la început, dar culmea este că mereu, cât vom trăi, avem și vom avea întrebări! :)
Toate cele bune și ție!Și ține aproape de forum.Este o sursă inepuizabilă de ajutor prin contribuțiile tuturor colegilor cu suflet mare! :wink:
Ultima oară modificat Lun Apr 11, 2016 12:10 pm de către ferenta, modificat 1 dată în total.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

danilar1
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mar 29, 2016 1:34 pm

Re: INREGISTRARI SAGA PS

#12 Mesaj de danilar1 »

hai sa mai intreb
pentru un eventual control, e suficient ce listez din program sau trebuie sa completez de mana vechiul jurnal?
si inca ceva, am facturi emise de anul trecut si incasate acum. atunci nu eram platitor de tva. cum inregistrez?

multumesc

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: INREGISTRARI SAGA PS

#13 Mesaj de ferenta »

1.La care jurnal te referi?Dacă e vorba de registrul-jurnal, atunci este suficientă listarea din program.Nu mai trebuie completat de mână nimic.
2.Stingi doar 4111, nu ai nicio treabă cu tva-ul.
Ultima oară modificat Lun Apr 11, 2016 12:35 pm de către ferenta, modificat 1 dată în total.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

danilar1
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mar 29, 2016 1:34 pm

Re: INREGISTRARI SAGA PS

#14 Mesaj de danilar1 »

la RJIP din hartie :lol: . pana anul trecut asa am tinut evidenta. doar la sf .lui martie am luat saga ps deoarece din ian. sunt platitor de tva.

de ce te referi la 4111 ca nu e conta dubla. ma refeream la program cum inregistrez. mi-a fost tare greu pana ma priceput cat de cat programul cata vreme n-am mai lucrat cu el.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: INREGISTRARI SAGA PS

#15 Mesaj de ferenta »

Scuze, m-a luat valul, am uitat că vorbim de SAGA PS.Dar uite ce repede mi-ai dat peste nas, după cum cum că ești începătoare! :lol:
Deci, registrul de încasări și plăți pentru evidența în partidă simplă, trebuie numerotat, parafat și înregistrat la finanțe.
Iar facturile neîncasate din perioada când erai neplătitor de tva le stingi normal.Adică la încasări îți va apărea suma facturii.
Ultima oară modificat Lun Apr 11, 2016 1:08 pm de către ferenta, modificat 1 dată în total.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Scrie răspuns