Pierdut bon fiscal

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
popam312
Mesaje: 19
Membru din: Vin Feb 14, 2014 2:09 pm

Pierdut bon fiscal

#1 Mesaj de popam312 »

Buna ziua

Am o problema legata de o factura pe care am platit-o numerar si am primit bon fiscal. Problema este ca am pierdut bonul fiscal si nu stiu cum sa inregistrez plata. Mentionez ca este o suma destul de mare.
Ceva sugestii?

Multumesc!

Mihaela

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11908
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Pierdut bon fiscal

#2 Mesaj de septimiuv »

Te duci și ceri copie după bon.

popam312
Mesaje: 19
Membru din: Vin Feb 14, 2014 2:09 pm

Re: Pierdut bon fiscal

#3 Mesaj de popam312 »

Am cerut si au zis ca nu pot sa-mi dea ca ei le-au arhivat si nu se da copie dupa bon fiscal.
Au zis sa fac plata de pe factura si sa scriu o declaratie pe propria raspundere cum ca am pierdut bonul..
Deci nus ce sa fac.

Mihaela

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Pierdut bon fiscal

#4 Mesaj de herganiec »

vi s-a spus o prostie
reconstituirea documentelor financiar contabile se efectueaza in conformitate cu prevederile cuprinse in Sectiunea E - "Reconstituirea documentelor financiar-contabile pierdute, sustrase sau distruse" a Normei metodologice de intocmire si utilizare a documentelor financiar-contabile, aprobata prin OMEF 3512/2008. Astfel, pentru a putea fi inregistrate in contabilitate, operatiunile economico-financiare trebuie sa fie justificate cu documente originale, intocmite sau reconstituite potrivit prezentelor norme metodologice.
...
In cazul in care documentul disparut a fost emis de alta unitate, reconstituirea se va face de unitatea emitenta, prin realizarea unei copii de pe documentul existent la unitatea emitenta. In acest caz, unitatea emitenta va trimite unitatii solicitante, in termen de cel mult 10 zile de la primirea cererii, documentul reconstituit. Documentele reconstituite vor purta in mod obligatoriu si vizibil mentiunea "DUPLICAT", cu specificarea numarului si datei dispozitiei pe baza careia s-a facut reconstituirea.
..
In concluzie, pentru inregistrarea platii in contabilitate, societatea trebuie sa solicite furnizorului un duplicat al documentului de plata. Doar in baza documentului reconstituit conform normelor mai sus mentionate se va putea inregistra in contabilitate plata efectuata.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Pierdut bon fiscal

#5 Mesaj de apetrem »

Nu e chiar o prostie, citeste si mai la vale ...
"46. ...
Nu se pot reconstitui documentele de cheltuieli nenominale (bonuri, bilete de călătorie nenominale etc.) pierdute, sustrase sau distruse înainte de a fi înregistrate în contabilitate. În acest caz, vinovaţii de pierderea, sustragerea sau distrugerea documentelor suportă paguba adusă unităţii, salariaţilor sau altor unităţi, sumele respective recuperându-se potrivit prevederilor legale. "
Marian Apetre

popam312
Mesaje: 19
Membru din: Vin Feb 14, 2014 2:09 pm

Re: Pierdut bon fiscal

#6 Mesaj de popam312 »

Si deci in concluzie nu pot face nimic?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Pierdut bon fiscal

#7 Mesaj de herganiec »

e vorba de bilete transport , etc.. nu de bonuri fiscale. am citit.
bonul fiscal nu e nenominal, scrie pe el ce s-a achizitionalt si platit. nu e ca un bilet de transport in comun.

Trebuie sa-i emita copie, si eu la firma am solicitari de acestea si de pe luni in urma.. si se merge frumusel in arhiva se cauta, facem copie xerox pune stampila si se scrie cf cu originalul si se da clientului (care a facut o cerere scrisa in care precizeaza ce anume solicita).
Am avut reclamatii la protectia consumatorului anul trecut si daca nu reglementam in termen de 7 zile luam amenda.
se stie ce sa caute respectiv BF la factura respectiva.
o factura pe care am platit-o numerar si am primit bon fiscal
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Pierdut bon fiscal

#8 Mesaj de apetrem »

"nenominal" se refera la nume cumparator si nu la nume produs.
Si poti face copii si alte lucruri, dar asta nu inseamna reconstituire conform legii.
Solutia este tot o declaratie pe propria raspundere a vinovatului,
cu mentionara angajamentului de plata pentru eventualel pagube pruduse firmei in cazul unui control.
Marian Apetre

halastauanc
Mesaje: 362
Membru din: Lun Feb 11, 2013 12:57 pm

Re: Pierdut bon fiscal

#9 Mesaj de halastauanc »

Buna ziua. am pierdut si noi un bon fiscal de cheltuieli , de 150 lei. Factura a intrat prin spv, dar bonul nu stiu daca il pot recupera, din casa de marcat al furnizorului. Daca nu mai inregistrez factura in conta ...? Nu e o solutie , nu?

Scrie răspuns