Declaratia 394

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
stavarl
Mesaje: 56
Membru din: Vin Oct 01, 2010 12:00 am

Declaratia 394

#1 Mesaj de stavarl »

Cum se inregistreaza facturile catre persoane fizice? Se inregistreaza fiecare client cu nume si prenume, cnp adresa ca date de identificare?Multumesc!

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Declaratia 394

#2 Mesaj de cernatv »

Dacă ai CNP-ul e suficient. Dacă nu, o să completezi direct în PDF adresa.

comsan
Mesaje: 5
Membru din: Mar Iul 22, 2014 11:26 am

Re: Declaratia 394

#3 Mesaj de comsan »

Buna ziua! Pana la urma , pentru lunile octombrie si noiembrie unde si cum se baga bonurile de vanzari si/ sau de cumparari atat cele cu cod fiscal cat si cele fara cod fiscal.
Imi poate spune cineva?... caci eu din ce citesc mai mult , mai mult intru in ceata .
Va multumesc !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declaratia 394

#4 Mesaj de tomac »

cele de cumpărări în intrări - dacă au codul dvs fiscal și îndeplinesc condițiile unei facturi simplificate, se operează pe tip C, cele ce nu sunt însoțite de facturi și sunt doar bonuri fiscale simple, fără a avea codul dvs fiscal înscris se operează pe tip B. Nu se declară distinct în 394 nici unul din cele două. Cele pe tip C se preiau cumulat în declarație, cele pe tip B nu se preiau.
Dacă sunt bonuri de vânzare se introduc în ieșiri pe tip B. Se declară cumulat.
Citiți cu atenție. Sunt cel puțin trei articole pe blog cu circa 300 de comentarii și sunt zeci de postări pe forum multe dintre ele reluate re-explicate și răs-explicate legate de această declarație și nu cred că nu se va găsi răspuns la vreo nedumerire legată de această declarație.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Declaratia 394

#5 Mesaj de stefi »

Buna ziua!
La mine, la generare pdf nu imi apar bifate doua intrari de comustibil ce le-am operat pe tip "c" si au bifa pusa de tva la incasare. Trebuie sa bifez manual inainte de a da generare pdf?
MUltumesc!

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Declaratia 394

#6 Mesaj de stefi »

Am gasit raspunsul pe forum, nu am stiut ca s-a mai discutat subiectul...

Scrie răspuns