registru incasari plati

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
slobozeanur
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 21, 2016 9:58 pm

registru incasari plati

#1 Mesaj de slobozeanur »

Buna ziua!
As avea rugamintea sa ma ajutati si pe mine cu o problemuta: incerc sa imi scot o situatie a registrului de incasari/plati, insa cand intru pe "Situatie-listari"-->"RJIP"-->setez perioada--> imi afiseaza doar situatia platilor, nu vad nicio incasare inregistrata.
Mentionez ca sunt PFA, neplatitor de TVA si imi tin contabilitatea singura. Anul trecut am facut acelasi lucru si daca incerc sa scot aceeasi situatie pentru anul 2015 imi arata situatia corecta. Nu inteleg unde am gresit...
Va multumesc!

catalin.rusinaru
Mesaje: 346
Membru din: Vin Ian 08, 2016 4:26 pm

Re: registru incasari plati

#2 Mesaj de catalin.rusinaru »

Poate nu aveti operatiile de incasari bifate ca "Preluate in RJIP" la Fisiere -> Tipuri de operatii

slobozeanur
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 21, 2016 9:58 pm

Re: registru incasari plati

#3 Mesaj de slobozeanur »

Am verificat si e bifat....

slobozeanur
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 21, 2016 9:58 pm

Re: registru incasari plati

#4 Mesaj de slobozeanur »

Ma mai poate cumva ajuta cineva cu un raspuns?
Multumesc!

catalin.rusinaru
Mesaje: 346
Membru din: Vin Ian 08, 2016 4:26 pm

Re: registru incasari plati

#5 Mesaj de catalin.rusinaru »

Daca selectati din 01.01.2015 pana in prezent va afiseaza incasarile in anul 2015? Daca da, inseamna ca ati modificat ceva la modul de inregistrare a incasarilor, adica anul 2015 comparativ cu anul curent. Sau poate dumneavoastra aveti facturi emise si considerati ca trebuie sa apara sumele in RJIP desi nu au fost operate incasarile?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: registru incasari plati

#6 Mesaj de tomac »

@slobozeanur
Sunați la firmă. Aici mergem pe ghicite. Nu știe nimeni cum ați setat programul, cum ați operat datele. E mai simplu să trimiteți un mail la firmă atașând o salvare a bazei de date, iar în mail să descrieți problema. E mult mai rapid în a primi un răspuns
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nitah
Mesaje: 342
Membru din: Joi Sep 22, 2016 8:51 am

Re: registru incasari plati

#7 Mesaj de nitah »

Va rog frumos ,in cazul unui CMI ,la bonuri de carburant ,cum inregistrez ,ca sa-mi apara deductibil 1/2 din val bonului ,la chelt deductibile ?
Am inregistrat bf pe intrari ,i-am dat N50 ,dar preia toata suma pe chelt deductibile.
-In cazul când CMI -ul are incasari din sponsorizari ,acestea sunt venituri neimpozabile ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: registru incasari plati

#8 Mesaj de balazse »

1. Eu iti sugerez, ca pentru tot ce inseamna cheltuieli cu auto sa iti creezi un tip nou cu aceeasi setari ca si "001 - cheltuieli deductibil integral".
Daca ai ales "N50" la intrari si ai efectuat plata, atunci la "inchdiere an" o partea o sa iti apara la "cheltuieli deductibile" si o parte la "cheltuieli nedeductibile partial sau integral", mai verifica o data, deoarece la mine apare corect.
2. Neimpozabil, conform Cod Fiscal art.68 alin (3) lit.d.

nenciug115
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Feb 03, 2018 10:38 pm

Preluare TVA in RJIP

#9 Mesaj de nenciug115 »

Buna tuturor,
Am achizitionat de curand SAGA PS si am nevoie de ajutor . PFA platitor de TVA. Am facut toate inregistrarile si la final am constatat ca in registrul jurnal de incasari si plati imi preia suma totala (baza+TVA). In Operatiuni casa/banca imi apare suma totala din care TVA. Unde gresesc? Ma gandesc ca nu am configurat ceva bine? La configurare societati am bifat patitor lunat de TVA, si TVA la incasare.

Va multumesc anticipat !

mantogp710
Mesaje: 315
Membru din: Mie Mar 29, 2017 12:57 pm

Re: registru incasari plati

#10 Mesaj de mantogp710 »

E totul bine. In registrul de incasari si plati se duc inregistrarile cu tot cu tva. Iar in registrul de casa apare tva-ul care devine exigibil in urma platii / incasarii.

nenciug115
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Feb 03, 2018 10:38 pm

Re: registru incasari plati

#11 Mesaj de nenciug115 »

In registrul de incasari si plati ar trebui sa fie sumele fara TVA, fiind o PF platitoare de TVA. Din ce am citit pe forum sunt cazuri in care se preia corect suma fara TVA. Este diferit la PF cu TVA la incasare? Sunt derutata. :( Multumesc !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: registru incasari plati

#12 Mesaj de balazse »

Totusi pe ce iti bazezi cele postate "In registrul de incasari si plati ar trebui sa fie sumele fara TVA"?
Poate te ajuta cele postate aici:
http://www.sagasoftware.ro/?p=1310
http://www.sagasoftware.ro/?p=1581

Scrie răspuns