depasire plafon tva

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
popap
Mesaje: 113
Membru din: Vin Iun 11, 2010 12:00 am

depasire plafon tva

#1 Mesaj de popap »

buna seara,aveti idee ce se intampla daca nu a depus la timp declaratia de mentiuni pentru a deveni platitor de tva,a depasit plafonul cu 54000lei,ce pedeapsa ii vor da cei de la anaf,multumim.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: depasire plafon tva

#2 Mesaj de tomac »

E obligatorie colectarea TVA pentru perioada de când trebuia să devină plătitor până la data la care devine efectiv plătitor. Suma se va înscrie la regularizări TVA colectat în primul decont depus.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

popap
Mesaje: 113
Membru din: Vin Iun 11, 2010 12:00 am

Re: depasire plafon tva

#3 Mesaj de popap »

buna seara,din ianuarie 2017 devine platitoare de tva,toate bune pana aici,in primul trimestru al anul 2017 v-a depune decl 300 si trebuie sa recalculeze tva-ul din aprilie-decembrie 2016,suma ce va fi depusa pe regularizari tva,dar cum poate calcula tva la monetare ma refer,la facturi calculeaza pe fiecare factura in parte tva de 9%si 20%,dar la monetare(incasari)cum sa procedeze,va multumesc,o seara buna.

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: depasire plafon tva

#4 Mesaj de zaineal »

tomac scrie:E obligatorie colectarea TVA pentru perioada de când trebuia să devină plătitor până la data la care devine efectiv plătitor. Suma se va înscrie la regularizări TVA colectat în primul decont depus.
Si eu sunt in situatia depunerii cu intarziere, mi-au cerut jurnale de vanzari si cumparari aferente perioadei depasite dar nu mi-au spus sa colectez pentru aceasta perioada, am depasit anul trecut in mai, ar fi trebuit sa devin cu 01.07.2016, dar am depus 088 in septembrie, astfel am decizia incepand cu 01.10.2016. Cei de la anaf nu au specificat nimic pentru perioada iulie-septembrie, desi mi-au cerut jurnalele aferente acestei perioade. acuma ... colectez neaparat ? nu deduc nimic ? desi nu au cerut ?

Scrie răspuns