contract novatie

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
bozdoga
Mesaje: 36
Membru din: Lun Ian 11, 2016 2:30 pm

contract novatie

#1 Mesaj de bozdoga »

Buna seara.
Va rog sa va spuneti parerea in urmatoarea situatie:
Am un PFA (partida simpla SAGA PS) care a preluat un leasing financiar (contract de novatie cu schimbare utilizator) in data de 10.11.2016, data la care s-a facut si procesul verbal de predare-primire autoturism. In contractul de novatie se prezinta:
- pretul de achizitie al bunului de catre vechiul utilizator: 20.000 euro
- data contractului de leasing cu vechiul utilizator 05.11.2014 (preluarea s-a facut dupa 2 ani)
- suma finantata: 9000 euro ( 8800 capital + 200 val reziduala)
- taxa administrare : 250 euro
- 24 rate

1. Consider ca valoarea de intrare in gestiune a autoturismului este 9000 euro x curs BNR valabil la data de 10.11.2016, urmand a se amortiza pe o perioada de 4-6 ani.
2. Taxa administrare consider ca este cheltuiala deductibila 50%( masina are deductibilitate limitata) in momentul platii.
3. Fiind partida simpla, mai este necesara reevaluarea lunara a leasingului in functie de cursul BNR din ultima zi bancara a lunii precedente?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25998
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: contract novatie

#2 Mesaj de tomac »

1. Da
2. Se include în valoarea bunului
3. Nu există această noțiune la partidă simplă. Reevaluarea se face la partidă dublă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bozdoga
Mesaje: 36
Membru din: Lun Ian 11, 2016 2:30 pm

Re: contract novatie

#3 Mesaj de bozdoga »

Intre timp am primit si factura (emisa pe PFA) cu prima rata de leasing in care apare:
- rata capital - la curs facturare conform CLF
- dobanda rata - la curs facturare conform CLF
apoi se prezinta :
- curs facturare conform CLF ( cel la care sunt facturate rata capital si dobanda)
- curs istoric- care este probabil cursul de facturare din contractul de leasing initial, incheiat cu vechiul utilizator. Nu este cursul BNR valabil la data de 10.11.2016, data la care s-a incheiat contractul de novatie si procesul verbal de predare- primire autoturism (nu am nici pe contractul de novatie, nici pe factura vreo referire la cursul valutar din 10.11.2016).
Am recitit contractul de novatie si am vazut ca se precizeaza ca noul utilizator (pfa-ul) preia toate drepturile si obligatiile vechiului utilizator din contractul de leasing initial, care se modifica si se comleteaza doar(prin contractul de novatie).
- diferente curs conform BNR capital: rata capital inmultita cu diferenta dintre cursul de facturare si cursul BNR din ultima zi bancara a lunii precedente;
- diferente curs conform BNR dobanda: rata dobanda inmultita cu diferenta dintre cursul de facturare si cursul BNR din ultima zi bancara a lunii precedente.

1. Avand in vedere toate acestea, ar trebui oare ca valoarea de intrare in gestiune a masinii sa se faca tinand cont de cursul istoric (din contractul initial de leasing)?
2. Taxa de administrare in cazul in care o includ in valoarea bunului nu ar putea fi interpretata ca un comision bancar, iar la un control sa fie scoasa din valoarea bunului ( din amortizare deductibila)? Societatea de leasing a mai facturat si o taxa de 30 euro cu inscrierea in arhiva electronica pe care am considerat-o tot cheltuiala deductibila 50% in momentul platii.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25998
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: contract novatie

#4 Mesaj de tomac »

1.da
2.nu, nu poate fi interpretată așa.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bozdoga
Mesaje: 36
Membru din: Lun Ian 11, 2016 2:30 pm

Re: contract novatie

#5 Mesaj de bozdoga »

MULTUMESC!!!

Dar despre taxa de 30 euro facturata pentru inscrierea in Arhiva Electronica de Garantii, ce parere aventi? Este corect daca o inregistrez ca o cheltuiala deductibila (50%) in monentul platii sau ar trebui si ea introdusa in valoarea bunului?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25998
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: contract novatie

#6 Mesaj de tomac »

Indiferent :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bozdoga
Mesaje: 36
Membru din: Lun Ian 11, 2016 2:30 pm

Re: contract novatie

#7 Mesaj de bozdoga »

Am inregistrat in SAGA PS:
- la imobilizari- masina preluata prin contractul de novatie, la care val. intrare = suma finantata in euro (capital+val. reziduala) x cursul istoric (din contractul initial de leasing) + taxa administrare (lei)+ taxa inscriere Arhiva Electronica Garantii (lei);

- la intrari -factura - tip operatie 4- rata leasing: rata capital la cursul istoric(din contractul initial de leasing-trecut pe factura);
- la intrari- factura(cu acelasi nr)- tip operatie 5-dobanda leasing: rata dobanda la cursul istoric(din contractul initial de leasing-trecut pe factura);
- la intrari- factura (cu acelasi nr)- tip operatie 1:
- diferente curs valutar rata leasing=rata leasig euro x (curs facturare- curs istoric)
- diferente curs valutar rata dobanda =rata dobanda euro x (curs facturare- curs istoric).
S-a hotarat ca masina este 100% folosita in scopul afacerii. Deci dobanda si diferentele de curs valutar aferente ratei leasing si dobanzii (curs facturare- curs istoric) sunt deductibile integral in momentul platii (este PFA - partida simpla).
- Fiind partida simpla, nu mai este necesara reevaluarea lunara a leasingului in functie de cursul BNR din ultima zi bancara a lunii precedente.
- la 31.12.2016 se va trece in Registrul Inventar ca o datorie fata de societatea finantatoare suma care mai este de plata (capital+dobanda+ val.reziduala) la cursul BNR valabil la 31.12.2016.

Va rog sa-mi transmiteti parerea dumneavoastra, cu completarile sau modificarile aferente.
Va multumesc mult.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25998
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: contract novatie

#8 Mesaj de tomac »

E ok.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bozdoga
Mesaje: 36
Membru din: Lun Ian 11, 2016 2:30 pm

Re: contract novatie

#9 Mesaj de bozdoga »

VA MULTUMESC!!!

Scrie răspuns