Taxare inversa si deducere TVA in D300

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
hadana
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 6:51 pm

Taxare inversa si deducere TVA in D300

#1 Mesaj de hadana »

Buna ziua,

emit facturi catre un client din Franta care este inregistrat TVA,bifez T la tip factura (adica taxare inversa),

insa in D300 nu se scade acest TVA,pentru facturile emise catre clienti din RO se genereaza TVA cu valoare pozitiva,insa pt facturile catre intracomunitar bifate cu T ar trebui sa am TVA cu valoare negativa .

La intocmirea facturii am pus TVA 0% si am bifat T - taxare inversa,am selectat "marfuri" si am pus "stoc la furnizor".

Cum recuperez TVA-ul ?

Pe declaratia 300 valoarea facturii emise de duce pe randul 14,acest rand avand la TVA casuta gri si nici o valoare la TVA.

Ce imi scapa ?

Multumesc,
Eugen

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Taxare inversa si deducere TVA in D300

#2 Mesaj de balazse »

Taxarea inversa se aplica la achizitii si nu la livrari, dar trebuie sa apara acel text ca sa apara pe factura.
O data ce nu se aplica TVA, de ce ar trebui sa apara cu TVA in D.300? Ce sa se scada daca nu apare?
Totusi ce TVA vrei sa recuperezi? Una pe care nu l-ai colectat/platit?

hadana
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 6:51 pm

Re: Taxare inversa si deducere TVA in D300

#3 Mesaj de hadana »

Produsele pe care le vand catre FR le cumpar din RO,si platesc TVA pt ele.

Spre FR facturez fara TVA(idem cum primesc facturile de la alt partener de la care fac import) - si eu si ei avem EU VAT nr.

Cum se poate recupera TVA-ul pe care-l platesc la furnizorul meu? Direct din Saga cu deducere pe TVA de platit pt alte operatiuni interne in RO nu se poate ?

Astazi am primit o informatie ca trebuie sa trec la tip operatie in loc de T, S(Scutit cu drept de deducere) si atunci se deduce acest TVA...am testat si nu e adevarat ...asa trebuie sa fac si dpddv ?

Multumesc anticipat pt ajutor!

Eugen

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Taxare inversa si deducere TVA in D300

#4 Mesaj de tomac »

Eu zic să consultați un contabil.
Vi se explică ce să faceți, dar nu aveți noțiuni minime legate de TVA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns