vanzare autovehicul

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
boacarai
Mesaje: 13
Membru din: Lun Mai 02, 2011 10:06 am

vanzare autovehicul

#1 Mesaj de boacarai »

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie: II platitor de TVA cumpara autovehicul in 2015. In 2016 devine neplatitor de TVA si vrea sa vanda acea masina. Intrebarea este daca o vinde cu sau fara TVA? Iar la impozit cum va proceda?

Multumesc pt ajutor

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: vanzare autovehicul

#2 Mesaj de tomac »

Fără TVA, dacă a ieșit din proprie inițiată de la TVA. În ultimul decont avea obligația ajustării TVA deduse pentru acel vehicul.
Suma încasată e venit brut, suma rămasă neamortizată e cheltuială deductibilă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

boacarai
Mesaje: 13
Membru din: Lun Mai 02, 2011 10:06 am

Re: vanzare autovehicul

#3 Mesaj de boacarai »

A suspendat activitatea pentru un an in septembrie 2016 si a devenit neplatitor de tva din oficiu. Cand va reveni, se gandea sa vanda masina.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: vanzare autovehicul

#4 Mesaj de tomac »

Nu o poate vinde în acest caz decât cu TVA. La revenirea din suspendare are obligația de a se re-înregistra plătitor de TVA.
Chiar și așa, la data la care a devenit neplătitor trebuia să efectueze ajustarea taxei deduse pentru bunurile aflate în stoc sau pentru bunurile de capital.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ienciuf
Mesaje: 74
Membru din: Vin Iul 13, 2007 12:00 am

Re: vanzare autovehicul

#5 Mesaj de ienciuf »

DE VAZUT SI art.68 pct.7 NM alin.5 lit.o din L 227/2015-CF
o) valoarea rămasă neamortizată a bunurilor și drepturilor amortizabile înstrăinate, determinată prin deducerea din prețul de cumpărare a amortizării incluse pe costuri în cursul exploatării și limitată la nivelul venitului realizat din înstrăinare;

Scrie răspuns