Inregistrare venituri notariale

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
matusam787
Mesaje: 5
Membru din: Mie Feb 24, 2016 11:09 am

Inregistrare venituri notariale

#1 Mesaj de matusam787 »

Am incasari pe baza de bonuri fiscale la un cabinet notarial in SAGA PS si raportul z contine patru tipuri: onorarii notariere, taxe infonot, taxe OCPI si impozit transfer imobiliat, fiecare cu cod coloana tip. Cum pot sa inregistrez o singura data in iesiri raportul Z fara ca sa-l repet de patru ori? Ca sa fiu mai explicit, inregistrez prima operatiune in tabloul de sus de la iesiri specificand onorarii notariale tip .., adaug in tabloul de jos denumirea onorarii notariale, cantitate, pret si valoare, validez si apoi introduc iar acelasi numar de Z ca sa trec alt Tip de operatiune si asa de 4 ori la un Z. As dori sa simplific acete operatiuni in una singura. Cred ca ar fi o posibilitate de mutare a butonului "Tip operatii" din tabloul de sus de la iesiri in cel de jos. Astept un raspuns! Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inregistrare venituri notariale

#2 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
Te pozitionezi pe acel "Z"-t, dupa care ti apasat pe butonul "ALT" (de la tastatura) si apesi pe butonul "copiere" (in fereastra, in partea stanga-sus), dupa ca lasi butonul "ALT" si apesi pe butonul "lipire" (in fereastra, in partea stanga-sus).
Rezultatul o sa fie ca iti copiaza tot documentul (inclusiv valori), iar ceea ce ai de facut este sa modifici data, precum noile valori.

matusam787
Mesaje: 5
Membru din: Mie Feb 24, 2016 11:09 am

Re: Inregistrare venituri notariale

#3 Mesaj de matusam787 »

Multumesc! Mi-a fost de folos si imi este in continuare pana ce Saga gaseste o solutie de a muta introducerea codurilor pe operatiuni in tabloul de jos.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inregistrare venituri notariale

#4 Mesaj de tomac »

Nu se pot muta în partea de detalii, pentru că plata nu se face la nivel de detalii ci la nivel de factură.


Subiect ridicat ultima oară de matusam787 Mar Mar 03, 2020 4:00 pm.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns