Completare D200 si D201

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
stroer1948
Mesaje: 628
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Completare D200 si D201

#1 Mesaj de stroer1948 »

Stiu ca nu prea are legatura cu categoria aceasta, dar mi s-a parut mai potrivit sa intreb aici.
PFA sistem real factureaza servicii de traduceri pentru o firma din SUA, dar si pentru alte firme din UK, RO.
Cand dau Inchidere An, veniturile de acolo sunt cumulate, indiferent ca sunt din RO sau alte tari.
Pentru ca veniturile din alte tari se completeaza in D201, as dori sa stiu daca exista o posiblitate sa separ veniturile, in functie de tara. Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Completare D200 si D201

#2 Mesaj de balazse »

Poti sa iti creezi un nou tip, adica pe langa "007" mai creezi inca una la fel, iar acela il folosesti la care doresti.
O alta posibilitate ar fi utilizarea optiunii de "grupa".
Vezi care iti convine mai mult.

ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

Re: Completare D200 si D201

#3 Mesaj de ilioiud97 »

LATER EDIT: Am șters mesajul, întrucât nu are relevanță.

Avem nevoie de o situație, exportabilă în excel, cu încasările in valută (toate valutele) pe o anumită perioadă.
Pe aceasta, trebuie să apară clientul de la care s-a făcut încasarea, suma și valuta în care s-a făcut încasarea.
Ulterior, în excel, putem extrage datele necesare pentru D201 - respectiv sumele pe fiecare țară, convertite in lei la cursul mediu anual BNR.

Sumele pentru D201 se pot lua din raportul "Situație clienți", pentru fiecare valută, luând coloana "Total încasări"? Acestea sunt sumele încasate efectiv in perioada aleasă pentru raportare?

Poti sa iti creezi un nou tip, adica pe langa "007" mai creezi inca una la fel, iar acela il folosesti la care doresti.

Cum se poate folosi această soluție pentru obținerea sumelor în valută, pe client?

Mulțumesc.
Ultima oară modificat Lun Mai 22, 2017 10:46 am de către ilioiud97, modificat 1 dată în total.

ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

Re: Completare D200 si D201

#4 Mesaj de ilioiud97 »

Vin și eu cu o completare.

Pe baza informațiilor pe care le-am primit de la ANAF (telefonic), în cazul în care activitatea este desfășurată în România, de către un PFA, pe baza unui contract de prestări servicii, veniturile se declară prin D200.

D201 este folosită pentru cazul în care se realizează un venit direct pe persoană fizică, sub diverse forme.

Asta e ceea ce mi s-a spus de la ANAF.

stroer1948
Mesaje: 628
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Completare D200 si D201

#5 Mesaj de stroer1948 »

Multumesc. Si eu am intrebat, dar am primit raspunsuri diferite. Asa ca am decis sa fac 201 acolo unde mi s-a spus ca "asa trebuie".

Scrie răspuns