servicii "contabilitate" saga PS

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

servicii "contabilitate" saga PS

#1 Mesaj de ilioiud97 »

Bună ziua,

Am o dilemă.
Eu, fără să fiu contabil, pot să "țin contabilitatea" în Saga PS pentru alte persoane (PFA neplătitor de TVA, servicii, fără angajați, fără gestiune, fără livrări în afara RO)?
Am pus ghilimele pentru că, practic, fiind vorba de partidă simplă, activitatea ar putea fi asimilată cu o introducere de date - ca și cum i-aș scrie eu de mână registrul jurnal de încasări și plăți.

E vreo problemă din punct de vedere... legal? Adică trebuie să fii contabil ca să faci așa ceva?
Dacă aș vrea să cer bani pentru asta, ce servicii aș presta? Ce cod CAEN mi-ar trebui?
Dar dacă aș vrea să fac treaba asta pe gratis pentru cineva - prin ce document aș putea "oficializa" acest lucru (un fel de comodat pentru servicii)? Adică dacă persoana respectivă prezintă la un control documentele pe care i le scot eu din saga (RJIP), acestea să fie acceptate.

Mulțumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: servicii "contabilitate" saga PS

#2 Mesaj de tomac »

Da.
Nu e nici o problemă din punct de vedere legal. Este necesar să existe obiect de activitate pentru așa ceva. 6920 e codul CAEN.
Gratis nu e nevoie de nimic :)
Legea contabilității stabilește numai în sarcina persoanelor juridice obligația ținerii contabilității de către persoane membre CECCAR sau de persoane angajate, persoane absolvente de studii superioare economice.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

Re: servicii "contabilitate" saga PS

#3 Mesaj de ilioiud97 »

Mulțumesc pentru răspuns, abia acum am citit totul cu atenție.

Deci (vorbim de partidă simplă):

- dacă vreau să cer bani - îmi trebuie un cod CAEN. Dvs l-ați propus pe cel de contabilitate - presupun că o PFA nu poate obține acest cod dacă nu are studii de contabilitate. Fiind vorba de partidă simplă, aș putea folosi 6311 - Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si activităti conexe?

- dacă nu vreau să cer banii - nu-mi trebuie nimic. Dar, având în vedere că persoana cealaltă nu are licență Saga, dar prezintă niște documente editate în Saga, nu ar trebui să aibă ceva prin care să arate de unde a scos acele documente - respectiv un fel de contract, ceva, cu mine? Dar este posibilă încheierea unui astfel de contract, prestări servicii fără plată? Dar un contract de barter se poate face fără CAEN?

Mulțumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: servicii "contabilitate" saga PS

#4 Mesaj de tomac »

1. Ca PFA poți avea și acel cod 6920, cu anumite mențiuni.
2. Nu. E ca și cum aș cere să aibă ceva pe un tabel scris în Excel. E posibil să închei un astfel de contract de servicii pro-bono, dar orice cheltuială generată de el ar fi nedeductibilă fiscal. Barter nu se poate. Tot e nevoie de autorizare și presupune existența a două contracte și a unei compensări ulterioare :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

Re: servicii "contabilitate" saga PS

#5 Mesaj de ilioiud97 »

OK. Acum mă gândesc că Saga PS fără actualizări e gratuit, deci...

Oricum, și în cazul Excel, bănuiesc că trebuie să aibă licență de Excel, nu? Și de Windows...
Iar dacă scrie de mână in RJIP trebuie să aibă factură pentru stilou și cerneală... :lol: :D :) :( :roll:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: servicii "contabilitate" saga PS

#6 Mesaj de tomac »

Poate e făcut tabelul în Libre Office :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns