înregistrare nedeductibile

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

înregistrare nedeductibile

#1 Mesaj de ilioiud97 »

Bună ziua.

Este vreo diferență între înregistrarea unei cheltuieli nedeductibile -

1. pe un tip de operație "cheltuieli nedeductibile" SAU
2. pe un tip de operație "cheltuieli deductibile" și alegerea "Nedeductibil integral" pe liniile facturii?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: înregistrare nedeductibile

#2 Mesaj de balazse »

Da, partea de "nedeductibil" la nivel de articol se refera la TVA, iar cea la nivel de document se refera la cheltuiala/plata.

ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

Re: înregistrare nedeductibile

#3 Mesaj de ilioiud97 »

Bună ziua, v-aș ruga să detaliați, nu înțeleg ce înseamnă "partea de «nedeductibil» la nivel de articol se refera la TVA".

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: înregistrare nedeductibile

#4 Mesaj de balazse »

In meniul "intrari" la nivel de inregistrare (partea de sus) ai coloana "tip oper." unde selectezi tipul operatiei (ex: deductibil, nedeductibil, etc.), adica decizi deductibilitatea cheltuielii la plata.
La partea de articole (in partea de jos), unde introduci denumirea bunurilor/serviciilor ai coloana "nededucitibil", unde poti seta deductibilitatea pentru TVA.

ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

Re: înregistrare nedeductibile

#5 Mesaj de ilioiud97 »

Chiar că nu mai înțeleg nimic. Poate trebuia să specific că, în cazul meu, e vorba de neplătitor de TVA.

Din informațiile de pe forum și de la asistența Saga, am reținut că, pentru bonurile de combustibil care se deduc doar 50%, se introduce cheltuiala pe un tip de operație "deductibile" și apoi se alege N50 pe linia de produs pentru a se lua în calcul doar jumătate din sumă ca deductibilă. Adică dintr-un bon de benzină de 200 lei, 100 de lei vor fi incluși la cheltuieli deductibile și 100 la nedeductibile.

De asemenea, în cazul unei facturi cu mai multe linii, deductibile și nedeductibile, am înțeles că se procedează la fel: se înregistrează pe un tip de operație "deductibile", după care se alege "I" pentru liniile care corespund cheltuielilor nedeductibile. Astfel, dintr-o factură de 150 de lei (inclusiv TVA), pot avea 100 de lei deductibili și 50 de lei nedeductibili.

Nu sunt valabile acestea două?

Din răspunsul dv trebuie să înțeleg că, dacă înregistrez o cheltuială pe tip de operație "deductibile" și aleg "nedeductibil integral" pe linia de produs se va include la nedeductibile doar valoarea TVA?
În poza anexată se vede o cheltuială deductibilă înregistrată pe tip de operație "deductibile". Dacă alegeam "nedeductibil integral", ce sumă includea programul în cheltuieli nedeductibile? De unde știe programul cât e TVA-ul în acest caz?

https://photos.app.goo.gl/nU3GTWJoWrB50cAy2 (se pare că nu pot să încarc jpg)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: înregistrare nedeductibile

#6 Mesaj de balazse »

Poti sa folosesti si optiunea asa cum a fost mentionat de cei de la asistenta.
Eu iti propun ca sa folosesti un tip deductibil separat pentru cheltueli in legatura cu autoturisme care sunt deductibile 50%.
De altfel, poti testa prin verificare la "inchidere an" ce rezultat iti aduce prin inregistrarile efectuate asa cum ai mentionat.

gombosi
Mesaje: 2
Membru din: Joi Ian 15, 2015 10:23 am

Re: înregistrare nedeductibile

#7 Mesaj de gombosi »

Buna ziua,
Am si eu o nelamurire poate ma ajutati cu un raspuns pertinent.
Am facturi de intretinere a masinii, stiu ca sunt deductibile 50% cf.contr.decomodat, dilema mea este modul de inregistrare.
In partea de sus daca aleg nedeductibil iar in partea de jos aleg deductibil 50% este ok?Specific am creat la tipuri de operatii CHELT.NEDEDUCTIBILE PARTIAL cu bifa preluat RJIP iar la tip cheltuieli deductibile plafonat.Cum e corect? Nu sunt platitor de TVA.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: înregistrare nedeductibile

#8 Mesaj de septimiuv »

Alegeți sus 001 și joc N50.

gombosi
Mesaje: 2
Membru din: Joi Ian 15, 2015 10:23 am

Re: înregistrare nedeductibile

#9 Mesaj de gombosi »

Multumesc

ciureae
Mesaje: 31
Membru din: Joi Oct 03, 2019 9:52 am

Re: înregistrare nedeductibile

#10 Mesaj de ciureae »

Dupa multe cautari fara succes, am decis sa va intreb. Am trecut la intrari exact cum a scris septimiuv, sus 001 și jos N50. La inchiderea de an nu imi deduce jumatate din baza impozabila. Sunt I.I. platitor de tva. L a cheltuieli nedeductibile partial(N50) sau integral (I) imi deduce doar tva-ul pe care il aduna cu toata baza impozabila. Ce trebuie sa fac? Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: înregistrare nedeductibile

#11 Mesaj de balazse »

Daca ai o cheltuiala nedeductibila atunci la "tip oper." folosesti "003 - nededucitibil".
La nivel de articol "nedeductibil" se refera doar la TVA.
Raspunsul lui SeptimiuV a fost oferit corect pentru comobustibil deductibil partial.

ciureae
Mesaje: 31
Membru din: Joi Oct 03, 2019 9:52 am

Re: înregistrare nedeductibile

#12 Mesaj de ciureae »

Este vorba de combustibil. Este corect ca la inchidere de an cheltuiala pt. combustibil(fara tva) sa fie integrala?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: înregistrare nedeductibile

#13 Mesaj de balazse »

Daca ai combustibil pentru care deduci doar jumatate, eu sugerez ca sa iti creezi un nou tip de operatii (la fel cum este "001") pentru o evidenta mai clara si procedezi asa cum a mentionat SeptimiuV.
Daca ai cazuri pentru care cheltuiala este integral nedeductibila, atunci folosesti "003", iar la partea de TVA "integral".

bucatarua
Mesaje: 20
Membru din: Mie Feb 05, 2014 12:23 pm
Localitate: Bucuresti

Re: înregistrare nedeductibile

#14 Mesaj de bucatarua »

Buna seara, a reusit cineva sa obtina rezultatul dorit? Ma refer la deductibilitate 50% la combustbil. Eu nu am reusit.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: înregistrare nedeductibile

#15 Mesaj de balazse »

Cum ai incercat si nu ai reusit?

Scrie răspuns